Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Pozitif endeks bizim bölgede iş yapar sanki Cold.EFso hocam bilgilendirme yapabilirmisiniz bu konuda ?

Merhaba, Bölgeyi yazın da kışın da ayrı seviyorum

işlerim dolayısıyla bazen uğruyorum

Dediğiniz gibi Pozitif Nao bazen bölgenin işine yarıyor ama genellemek zor

Türkiye’de anlaşılması en zor bölge bence

Endeksler açısından da (AO dışında )hangi endeksin işe tam olarak yaradığı konusunda bana göre net bir durum yok

İstambulu kara gömen MJO-NAO-PNA denklemleri Güneydoğuya bazen yağmur bile zor verirken , Marmara’yı hafif soğutan sistemlerin bölgeyi kara gömdüğüne şahit oluyoruz

Ancak tam kuzeyli Karadeniz üzerinden gelen sistemler tüm ülkede eşit şartlar oluşturabilir ki o durumda yine Gdoğu farklı olabiliyor

Bu anlamda endeksler açısından Güneydoğunun Marmara yada Batı’dan farklı değerlendirilmesi gerektiğini , IOD’nin bile bazen NAO’dan daha çok bölgenin işine yaradığını , Orta Akdeniz kökenli vasat şiddette bir sistemin kuzeyden gelen soğukla ve karasallıktan kaynaklanan (üst seviye ile alt seviye arasında çok sıcaklık farkı olmamasının) 850’de mütevazi bir soğumanın bile bazen kar yapabildiğini görüyoruz(13 Şubat sistemi mesela)

Bence güneydoğu için mevsimlik tahmin zor iş , aylık yada sistem bazlı tahminler çok daha tutarlı olacaktır

Bir de NAO’nun aşırı pozitiften nötre inmesiyle aşırı negatiften Nötre gelmesinin aynı değerlendirilmesi de hata olur ve bu en çok Güneydoğu için geçerli oluyor.

Bu yazki aşırı sıcakların hayırlara vesile olacağına bir ipucu olduğuna inanıyorum.

• Vallahi hocam sizi bu sayfada görmek şahsen beni çok mutlu ediyor eksik olmayın 👍

• Selamünaleyküm arkadaşlar.

Bölgemizin Şanlıurfa ve Hatay çevrelerinde CO yoğunluğu fena hâlde yükseldi, nefes almak zor.

https://www.windy.com/tr/-CO-y…cosc?cosc,36.633,38.936,6

Şanlıurfayı bilmem ama Hatayda yükselmesinin sebebi. Samandağ tarafında çıkan yangın hızla şehir merkezine doğru yaklaşıyor. Kisecik taaafında su ve elektrikler kesilmiş. Evler boşaltılmaya başlanmış. Vaziyet iyi değil :/

• Bölge ahalisi yarın yine birçok kent 40 dereceyi aşacak. Hatay dahil. Bu sıcaklar en azından 1 hafta daha sürecek gibi. Ne diyorsunuz bu duruma? Ne zaman oh be şu yağmurun güzelliğine bak vs diyebileceğiz? Çünkü ben bu yaz hatayda şahsen hiç yağmur görmedim. Çok uzun bir süre oldu. Serinlemeyi zaten geçtik.

• Bölge ahalisi yarın yine birçok kent 40 dereceyi aşacak. Hatay dahil. Bu sıcaklar en azından 1 hafta daha sürecek gibi. Ne diyorsunuz bu duruma? Ne zaman oh be şu yağmurun güzelliğine bak vs diyebileceğiz? Çünkü ben bu yaz hatayda şahsen hiç yağmur görmedim. Çok uzun bir süre oldu. Serinlemeyi zaten geçtik.

Ayın 20'si gibi çoğu yerde azda olsa serinleme var. (Yağmur) 🌧

15 Eylül'den önce Hatay için yağış görünmüyor.

• Elinize sağlık hocam

• Elinize sağlık hocam

Teşekkür ederim , En önemli Enerji ve sulama kaynağı olan barajlarımızın ve elbette çok önemli kültürel zenginliklerimizin ev sahibi olan Bölgenizi takip en büyük hobilerimdendir

Mersin’den Adana’ya Hatay’dan Maraş’a Adıyaman’dan Gaziantep Urfa Diyarbakır ve Mardin’e ve oradan tüm Doğu illerimize uzanan geniş bir yelpazeden bahsediyoruz

Ayrıca sanırım il sayısı bakımından birinci olan Bölge konusu da bu konu

Dilerim hayırlı haberlerle dolu bir kış olur

O yaz bu yazsa(ki bence öyle) o kış da bu kış neden olmasın😊

Hocam yapmayın rica ederim. Haziran sonuna kadar yağmur yağdı şehre. Kışın düşmeyen yağmur haziran ayında düştü ve bu pek gözlenen bir durum değil. Hatay, haziran, temmuz, ağustos, eylül aylarını kurak geçirir. Yağmur yağdığı çok nadir görülür. Ayrıca ayın henüz 8'i. Hala yaz mevsimindeyiz. Resmi olarak sonbahar 23 Eylül'de başlayacak. Mevsimsel gereklilik olarak biz zaten kurak dönemdeyiz. Canınızı sıkmayın ve kesinlikle panik yapılacak bir durum söz konusu değil. Bugünlerin tadını çıkarın. Gündüz kavrulup akşam üşümeyi çok özlemişim. O günler bugünler. ;)

• Hocam yapmayın rica ederim. Haziran sonuna kadar yağmur yağdı şehre. Kışın düşmeyen yağmur haziran ayında düştü ve bu pek gözlenen bir durum değil. Hatay, haziran, temmuz, ağustos, eylül aylarını kurak geçirir. Yağmur yağdığı çok nadir görülür. Ayrıca ayın henüz 8'i. Hala yaz mevsimindeyiz. Resmi olarak sonbahar 23 Eylül'de başlayacak. Mevsimsel gereklilik olarak biz zaten kurak dönemdeyiz. Canınızı sıkmayın ve kesinlikle panik yapılacak bir durum söz konusu değil. Bugünlerin tadını çıkarın. Gündüz kavrulup akşam üşümeyi çok özlemişim. O günler bugünler. ;)

Zaten panik yok. Evet kurak bir bölgeyiz. Haziran ayı konusunda da bir problem yok. Ben ne zaman yağmur göreceğimizi sordum sadece. Elbette pek yağış düşmez de. Sadece o yağışları özledik diyorum. Bir de Eylül ayını çok sıcak geçirdiğimizi söyledim. Ekstra bir durum yok. Zaten uzun süredir yağış almıyoruz diye eklemiştim orada. Haziran ayı evet güzeldi. Hani şikayet ettiğim kısmı anladığınızı düşünüyorum. Saygılar hocam.

Einmal editiert, zuletzt von Justice ()

• 09.09.2020 saat 10:30 civarı

Akdeniz ve Güneydoğuda daha şu saatte birçok istasyon 35 dereceleri zorlamış

Çok sıcak ve tatilciler için hoj dönemler Eylül ayında çok görülmeyecek işler

Ceylanpınar Tigem 37 derece

Ama Antalya’da Akdeniz Üniversite istasyonu 38 olmuş🔥

Benim bildiğim güneydoğu altta kalmaz😀🌞