Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Herkese merhaba, uzun bir aradan sonra yine bu sayfaya dönüp takibe başlıyoruz :) Öncelikle neredeyse bir seneye yakın dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkileyen malum covid salgınının bir an önce son bulmasını Allah'tan diliyorum.

Gelelim havaların durumuna...

Evet, hocalarımızın dediği gibi güçlü La-Nina kış dönemi bekleniyor. Doğrudan etkileri henüz kesin biçimde aktarılmasa da dünyanın iklimine daha önce genel manada nasıl etkilediğini arşivde görebiliyoruz. Çoğu uzun vadeli tahmin raporlarına göre bölgemiz soğuk ama kurak olarak tahmin edilse de meteorolojik hadiselerin bir kelebek etkisi gibi davrandığını, iklim değişikliği ve getirmiş olduğu kararsızlık ortamı öyleki kar mı yağmur mu sınırının çok hassas olduğu bölgemizde uzun vadeli tahminlerimizin gerçekleşmesinin çok güç olduğunu söylemek isterim. Bölgenin geçmiş dönem analizlerine göre yorumlarsak kurak bir sonbahar maalesef ki kurak bir kış dönemiyle devam etmiştir. Bölgenin kar alma potansiyelinin en yüksek olduğu dönemleri incelersek Aralık son haftası-Ocak ilk haftası ve Şubat ortası olarak görülüyor. Bu tarihlerde güçlü soğukları yakalayabilirsek kar alma ihtimalimiz yüksek. Temennim tahminlerimin yanlış çıkması ve bölgece en azından kışa girmeden önce bol yağışlı yağmurlu bir Aralık dönemi geçirmemiz.Sonrası bol kar yağışlı iki sistem yakalamak...

• Toz taşınımını iddasını bu mevsimde nasıl milletin önüne sürerler akıl sır erdirmek gerçekten çok zor attım ya tutarsa çok yerde okudum toz taşınımı olacak diye herşeyi bırakalım bu mevsimde güneyimiz bizden sakin rüzgar akımları yok nasıl o toz taşınacak güneyli rüzgarlar son yılların en sakin halinde yani durağan bir halde toz taşınımı olması imkansız gerçekten paranoyaklara kulaklarınızı tıkayın sadece

• Güzel günler için zaman yakındır inş çok zor bir dönemdeyiz lütfen mesafe maske kurallarına uyalım bol bol c ve d vitamini alalım bana bişey olmaz demeyin lütfen herkesimi düşünerek hareket edelim bu durumu bu şekilde atlabiliriz ve doğacılar olarak lütfen ama lütfen çevrimizi ikaz edelim daha çok canlar bu illetten gitmesin herkes elinden geldiğini en iyi şekilde yapsın durum gerçekten vahim ikazları elden bırakmayalım çevremizide bunları iletelim

• Konumum için anlık hava durumu uygulamarı açık gösteriyor ama şuan dolu yağışlı, bu hava durumu uygulamaları ve türevlerine de fazla inanmamak gerek, her şey olabilir, bu yüzden karamsarlığa kapılmayalım. İnş bol yağışlı güzel bir kış olur. Yarın itibariyle aralığa giriyoruz, aralık ayı içinde ikinci haftası hareketlenme olabilir. 🌨Hayırlı Geceler... 🌨