Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 2018 kışı berbat geçti bu kışta şu anlık bölgemiz adına berbat bu önümüzde sallanan 2 sistem gelmeli bence öyle düşünüyorum. Bir olmadı,iki olmadı,üç olmadı,dört olmadı artık beşincide olmalı diye düşünüyorum

• uzun süreli serin ama yine istenilen düzeyde değil. yani o ilk salinim kafkasya sınırına kadar uzan sonra hopp çark et yön değiş, sonrasında yine üstten oluşum iniyor hatta giriyor ama soğuklar yetersiz ancak serin, nerdeyse 23 şubat 5 mart arası 3 farklı süper potansiyeli olan salinim oluyor, bunlar gücünü arttrsa daha ne isteriz, ama ben 23 teki ilk ilk salınımdan pek bir etki beklemiyorum peşindeki ikinci salinim 27 gibi olan bence ayakları daha sağlam.

• Belliki ilk salınım öncü serinlik verecek cok şey beklenmemeli ve ardindan 27 şubat mart ilk günleri gibi ise karadeniz üzerinden yılın en sağlam polar atağının çok sağlam alt yapısı hazırlanıyor.sabirla o polar atağı bekliyorum gerisi hikaye...

• Dün gece de 3 gün önce de yazdım. Sistem Marmara ve Batı Karadeniz sistemi olmaya aday. Bu şekilde yol izleyip de doğulayan sistem görmedim. Sürekli batılar.. Ben bu Riske Samsun ve Doğuşunu da ekliyorum. Kar için yeterli soğuk yok. 2. Salınım için de fazla umut beslemeyin lakin 4-5 gün kala bile değişen sistem için 15 gün sonrası çok uçuk kalıyor. Saygılarımla canlar

• Efsane-Semih

"Eps ana modele gore hafif daha dogulu.

eps ye gore 2.sistemi radarina bati bolgelerde girmeye basladi. ozellikle karadeniz cok iyi duruyor.cok heybetli gozukuyor.oyle boyle degil."

• sen umut beslemiyorsun diye başkalarıda beslemesinmi? İki senedir kar göremiyoruz doğal olarak her gördüğümüz iyimser tabloya umut besleyeceğiz. Kafanda herşeyi bitirdinse hiç umudun dahi yoksa yazmana gerek yok sadece göz at derim.

• Bu coğrafyada sistem gelmeyecek demek çok kolay. Görünen 10 sistemden zaten 9’u gelmiyor. model okumayı, yorumlamayı bilmeyen biri gelse, hatta okuma yazma bilmeyen cahil biri olsa da, istatistiki olarak yüzde 90 başarılı olur. Yani o yüzden cahil birinin gelip bak tutmadı, ben demiştim demesi bir anlam ifade etmez. Gelip bilimsel olarak argümanlarını sunar biz de karşı argümanlarımızı ortaya koyar güzel bir sohbet doğar. Ancak bu şekilde “sistem gelmeyecek, ben demiştimin” bir anlamı olur. Bundan dolayı Bizler, yüzde 10’luk ihtimalin peşinden koşanlar, böyle söylemleri kesinlikle dikkate almamalı. Mart 15’e kadar takibe devam Allah’ın izniyle.

Kafkaslar'dan gelen soğuk hava dalgası...

• Bu coğrafyada sistem gelmeyecek demek çok kolay. Görünen 10 sistemden zaten 9’u gelmiyor. model okumayı, yorumlamayı bilmeyen biri gelse, hatta okuma yazma bilmeyen cahil biri olsa da, istatistiki olarak yüzde 90 başarılı olur. Yani o yüzden cahil birinin gelip bak tutmadı, ben demiştim demesi bir anlam ifade etmez. Gelip bilimsel olarak argümanlarını sunar biz de karşı argümanlarımızı ortaya koyar güzel bir sohbet doğar. Ancak bu şekilde “sistem gelmeyecek, ben demiştimin” bir anlamı olur. Bundan dolayı Bizler, yüzde 10’luk ihtimalin peşinden koşanlar, böyle söylemleri kesinlikle dikkate almamalı. Mart 15’e kadar takibe devam Allah’ın izniyle.

manik depresif kesinlikle sana katılıyorum eski kışlar yok artık bundan sonrada olacağıda aşikar.mevsimlerde bile gözle görülür değişiklikler var buna ister küresel ısınma ister global ısınma nederseniz deyin farketmez bazen yağışlarda bile 3 ayda yağacak yağış birgünde veya iki günde düşebiliyo bundan sonra sistem gelmez kar mar yağmaz demek mantığa pek sığmaz oyüzden butür söylemleri yorumları kaalaya almamak lazım keza şubat ayı eski takvimle daha yeni girdi 😊😊