Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • sanırım 1 hafta psikolojik olarak gel git yaşayacağız. Çünkü modeller bi iyi bi kötü özellikle gfs. Ecm'ye güvencez sadece bu gidişle

• bu arada azlağ adı verilen sistemden önce bi sistem daha gelecekmiş ama sadece bizim burayı etkileyen bi sistemmiş. Çoğu kişi diyor bunu. Umarım olur

• Burası benim köyüm. Dereli Yaylacık köyü. Camiyanı mahallesi. Sık sık bu açıdan mahalleme bakar, değerlendirme yaparım. Yerde böyle yapışmış bir kar, gökyüzünde böyle bir hava var ve lodos esmiyorsa işlem tamamdır. Bu arada rakım 850. Emin olun bu şekilde bir yer seviyesi ve böyle bir havayı ne zaman gördüysem bir hafta geçmeden 40cm + kar gelir. Buda sahilde en kötü havada kar demektir. Yaslanın arkanıza -8, -9 luk sistem 1 haftaya burada. Sevgilerle.

a0ce0b.jpg

• Burası benim köyüm. Dereli Yaylacık köyü. Camiyanı mahallesi. Sık sık bu açıdan mahalleme bakar, değerlendirme yaparım. Yerde böyle yapışmış bir kar, gökyüzünde böyle bir hava var ve lodos esmiyorsa işlem tamamdır. Bu arada rakım 850. Emin olun bu şekilde bir yer seviyesi ve böyle bir havayı ne zaman gördüysem bir hafta geçmeden 40cm + kar gelir. Buda sahilde en kötü havada kar demektir. Yaslanın arkanıza -8, -9 luk sistem 1 haftaya burada. Sevgilerle.

a0ce0b.jpg

İnşallah dediğiniz gibi olur. Azlağ adı verilen sistemden önce karadenize özel sistem gelecek gibi

• İnşallah dediğiniz gibi olur. Azlağ adı verilen sistemden önce karadenize özel sistem gelecek gibi

İnşallah hemşehrim. Senin aracılığınla birkaç şey daha söyleyeyim. Bakın bu Giresun diyagramı. Gfs bu yıl herhangi bir dönem için diyagramda en soğuk senaryo hangisi ise o senaryonun 1 derece daha düşüğünde karar kılıyor 48 saat kala. Nerdeyse kasımdan beri her soğumayı diyagramda takip ettim, hiç şaşmadï. En yakın örneği 72 deyken +2 gözüken 16 sının aşağıdaki diyagramda -3 olmuş olması. Ve ayın 23 üne kadar en soğuk senaryoyu takip edin, o senaryoyu ortalama 1 derece daha düşürün, işte o gelecek. 23 ü sonrasını yoruma gerek yok, nedeni gayet belli zaten.5628d9277b8f0427909c7987e.gif

• yavuz kemal tarafındamı yinde merkeze yakınmış

Yok hocam Yavuz Kemal çok yukarıda kalıyor. Biz merkezin Şen'in yönünde hemen çıkışındayız. Yani Derelinin merkez mahallesi bitiyor bizim köy başlıyor.

Bu arada geme baktın mı abi iki saattir ne yazdıysam, hepsini haritaya döktü. Bahsettiğim sinoptik işte gem de gözüken. Bu yıl ki gem Ecmwf uyumunu düşünürsek Ecmwf de iyi gelebilir bu akşam.

• İnşallah hemşehrim. Senin aracılığınla birkaç şey daha söyleyeyim. Bakın bu Giresun diyagramı. Gfs bu yıl herhangi bir dönem için diyagramda en soğuk senaryo hangisi ise o senaryonun 1 derece daha düşüğünde karar kılıyor 48 saat kala. Nerdeyse kasımdan beri her soğumayı diyagramda takip ettim, hiç şaşmadï. En yakın örneği 72 deyken +2 gözüken 16 sının aşağıdaki diyagramda -3 olmuş olması. Ve ayın 23 üne kadar en soğuk senaryoyu takip edin, o senaryoyu ortalama 1 derece daha düşürün, işte o gelecek. 23 ü sonrasını yoruma gerek yok, nedeni gayet belli zaten.5628d9277b8f0427909c7987e.gif

Diyagramı pek anlamam. Bu diyagram neyi göstermiş biraz daha açar mısın?

• tayfun hocam cok geçtim dereliden yemek yada cay molası verdiğim zamanlarda oldu keşke sizi tanısaydık o zamanlar güzel yerler en güzelide kışın eğribelden geçmek 🤣🤣

• 544489db91f806e76.jpg

evet baktım tayfun buara gfs çamura battı yanyattı diyelim.ecm butarihten itibaren baya istikrarlı özelliklede bölgemiz adına olumlu gelişmeler var gfs ecm yi yanına çeker diyolar ama pekzannetmem basınç diyagramları çok şişmiş oyüzden ecm ile devam edicez bize mutlaka sistem indirecektir 😊

• tayfun hocam cok geçtim dereliden yemek yada cay molası verdiğim zamanlarda oldu keşke sizi tanısaydık o zamanlar güzel yerler en güzelide kışın eğribelden geçmek 🤣🤣

Sanki film setinden geçer gibi oluyor değil mi😂😎 tayfun hocan orda 1 kış geçirdi hocam tünel inşaatının ateşçisi bendim. Mükemmel bir kış yaşadım hemde 2018 gibi bir yılda😀