Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Aga küfür serbest mi ? Modellere sövmek istiyorum özellikle ecmwf ye ! Biri -5 sokarken diğeri aynı saatte +12 sokuyor bu nasıl oluyor :cursing:

• hayırlı sabahlar hayırlı günler diliyorum hepinize....ALLAH gönlumüze göre sistem versin hepimize....bol karlı fırtınalı....son 2 yilin acısını çıkarırcasına 2 gun durmadan yağsın :);)hava-kars323uzays3271653126hava-simsek3232

• bu yil sağlam sistem alsak varya inanın kar bi hafta kalır yerde sistem pesi hemen kuvetli yb oluşuyor hemen ....mesala 2017 'deki kar 5gun kaldı yerde 1 gece ayaza çekti peşinden 2 gun kıble esti ....

• bnm aralık ayında pek bir beklentim yok suanlik ...Sistemler bize gelirken 40 takla atıyorlar ama avrupa yada kazakistan hazar tarafına gidince istikrar abidesi oluyor ...bu yıllardır böyle...sancısız acısız tek bir sistem bilirim oda 2010 sistemi taa 300saatlerden bozmadan gelmisti bolgemiz 30cm kar almıştı yildizli sahili ....Bekleyip göreceğiz ben Ocak ayından umutluyum....

• aralik 20 sin den..sonra modellere can gelir önümüzdeki 10 gun surec sıkıcı ve can sıkıntısı ....bu yıl ekim başı hafif bi sistem kasim başı hafif sistem aralık başı yıne hafif bi sistem ....bklm ocak başı ne olacak ...ya şöminenin başında kahvemizi içip kar seyredeceğiz yâda kafayı siyiracagiz:):?:

• kesin bişey var sistemin göbeği ortalama 1000 km kuzeydoğudan geçiyor rüzgarı bize alıyor, aralık için bölgemiz adına ümit vardı demekki bunun gibi 500-1000km kuzeydoğudan geçen sistem ya da sistemler ihtimaline en yakın bölge olduğumuz için bu yönde öngörülmüş olabilir, ufak tefek farklarla işte o kuzeydoğudan geçen sistem inemiyor ve aralık ayı bölgemiz adına iyi geçmiyor, hadi ocak için tahmin alalım bomba mı inecek, bi öngörü var mı?

• ocak ilk haftası ben yine bir salınım bekliyorum bölgemiz için ....ama kuvveti ne olur derseniz 850 hp 'de -4 -8arasi bi salınım olur ....buda 200 ustune kar sahillere sulu kar atabilir ....daha iyisini herkes ıster...

• kesin bişey var sistemin göbeği ortalama 1000 km kuzeydoğudan geçiyor rüzgarı bize alıyor, aralık için bölgemiz adına ümit vardı demekki bunun gibi 500-1000km kuzeydoğudan geçen sistem ya da sistemler ihtimaline en yakın bölge olduğumuz için bu yönde öngörülmüş olabilir, ufak tefek farklarla işte o kuzeydoğudan geçen sistem inemiyor ve aralık ayı bölgemiz adına iyi geçmiyor, hadi ocak için tahmin alalım bomba mı inecek, bi öngörü var mı?

yıldızlı tarafina ugrarsan bekliyorum musait olursanız üstad

• Ben bir turızmciyim Giresun bölgesi için yaylada bir bölge de dağ evleri projesı hazırladım , aldığım bilgiler dahilinde orman arazileri uygun bir fiyat karşılığında kiralana biliyormuş. Sıkıntı sadece bir maddi olarak bu projenın malıyetı fazla.

• Yine bi bir yıl aradan sonra aktif olayım dedim. Bu Doğu Karadenizde değişen bir şey yok. 3 yildir Rize merkeze sulu kar harici hiçbir şey düşmedi. Aralık ayı da hiçbir sistem umudu vermiyor. Hatta önümüzdeki en az on günlük günlük süreçte de baya pastırma yazı görülüyor. Malesef ki Küresel Isınma illetni son üç yıldır çok net hissetmeye başladık. Şimdi şubatta yağsa bir metre ne olur ? Ekin kasım aralık resmen çöl iklimi yaşadık, mevsiminde almadığımız yağışı başka mevsimde tamamlayarak kurtarmış olmuyoruz malesef. Demem o ki bir çok neyve,sebze aşırı zarar görüyor.hakkımızda hayırlısı ancak önümüzdeki on gün pek bir şey yok.

• ben şahsen beton yığınları arasına yağan karı peksevmem helede vıcık vıcık olanı böyle olacaksa hiç yağmasın daha iyi manzara doğa okustiği olmayan karı biz neyleyelim şehirde eniyi akustik yinede havada görülen kar oluyor doğa ile içiçe olmak herzaman iyidir insanlar neden uludağa ılgaza kartepeye yaylalara çıkıyor kar görmek için 😊😊 tabiki o manzarayı akustiği yaşamak için

• bu zamana kadar türkiyenin hemen hemen tüm türistlik bölgelerini gezmiştirim ister yazın ister kışın olsun bunların içinde ençok etkilendiğimyer kış turizmi olarak bolu abant tı mükemmel bir akustiği ve görsel görüntüsü vardı böyle bir yerde yaşamayı kim istemezki helede kışın😊 imkanı olanların burayı ziyaret etmesini muhakkak tavsiye ederim gerçektende doğa harikası biryer özelliklede kışın..