Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Artik eskisi gibi uzak degil malesef hocam. Rize'de bile yağışı özler olduk

Rize, Ağustos-Eylül-Ekim aylarında toplam 940 mm yağış aldı. Kasım’ın ilk 2 gününde 121 mm yağış aldı. Daha ne olsun. Yağışı özler olduk derken inşallah şakadır :)

Kafkaslar'dan gelen soğuk hava dalgası...

• Rize, Ağustos-Eylül-Ekim aylarında toplam 940 mm yağış aldı. Kasım’ın ilk 2 gününde 121 mm yağış aldı. Daha ne olsun. Yağışı özler olduk derken inşallah şakadır :)

Yanlış söyledim aslında yağışlı gün sayısı azaldi. Yağan yağış artık birden kısa sürede yağıyor diğer günler güneşli

• aslında demek istediği herhalde şu eskiden günlerce yağar güneş yüzü göremezdik şimdi günlerce yağmıyor iki üç günde bir ay yağdığının yarısını bırakıyor aslında bence değişiklik bu kasım başı iyi yağış aldık şimdi on onbeş gün yağış yok kasım sonu iyi bir yağış daha olur o bir bakarız ortalamayı tutturmuşuz ama aslında olan güneşli gün sayısı artmasıdır

• aslında demek istediği herhalde şu eskiden günlerce yağar güneş yüzü göremezdik şimdi günlerce yağmıyor iki üç günde bir ay yağdığının yarısını bırakıyor aslında bence değişiklik bu kasım başı iyi yağış aldık şimdi on onbeş gün yağış yok kasım sonu iyi bir yağış daha olur o bir bakarız ortalamayı tutturmuşuz ama aslında olan güneşli gün sayısı artmasıdır

Aynen öyle hocam demek istediğim buydu

• Rize

Temmuz ayı yağışlı gün sayısı 15

Toplam yağış miktarı 91 mm

Ağustos ayı yağışlı gün sayısı 19

Toplam yağış 350.9 mm

Eylül ayı yağışlı gün sayısı 13

Toplam yağış miktarı 409 mm

Ekim ayı yağışlı gün sayısı 15

Toplam yağış miktarı 181 mm

Kasım ayı ise devam ediyor. Rize, en son şikayet etmesi gereken bölge. Rize’nin şu istatistiği ortadayken İç Anadolu, iç Ege, güneydoğu vs ne yapsın.

Kafkaslar'dan gelen soğuk hava dalgası...

• İç kesimlere gel bir de hocam.Yağış nasıl özlenirmiş gör bir.Allah doyursun sizi.Sizin bir sistemde aldığınızı biz 3 ayda anca alabiliyoruz.:D:D

Ya hocam orası ayrı konu haklisin. Diğer bölgelerden bağımsız konuştum. Yoksa diğer türlü ağzımı açamam tabi :D

• SnowPaladin03 Trakya yı söylemem gerek yok :) 3-4 ay oldu sağlam yağış alamadı toprak suyu çekmedi daha

Aslında anlatmak istediğim aynı şey konu bölge ozel konusu olunca bölgeye özel anlattım tümü adına aynı aslında bizde yağışlı gün sayısı azaldıkça diger bölgelerinde yağışı azalıyor ben rize adına konuşmadım orduda oturuyorum ordu özelinde konuşursam gecen kıştan beri olan bir döngü var gibi bu yazda böyle oldu şimdide böyle devam ediyor yağış geliyor üç dört gün normal ölçülerin çok üstünde yağıyor sonra bir durgunluk dönemine giriyor ve hatta ocak ayında gündüz güneşten kaçmak bile isteyecek duruma geliyorsun kısacası gerçekten bunu yaşım itibariylede söylüyorum eskisi gibi değil bunu yaylalardanda anlayabiliriz yaylalara eskiden kar yağar yağan kar kalkmadan birdaha yağardı şimdi 50cm de yağsa eriyor birdahaki sistemde birdaha yağıyor bu benim kendi düşüncem tabi farklı düşünceyede saygı duyarım

• Aslında anlatmak istediğim aynı şey konu bölge ozel konusu olunca bölgeye özel anlattım tümü adına aynı aslında bizde yağışlı gün sayısı azaldıkça diger bölgelerinde yağışı azalıyor ben rize adına konuşmadım orduda oturuyorum ordu özelinde konuşursam gecen kıştan beri olan bir döngü var gibi bu yazda böyle oldu şimdide böyle devam ediyor yağış geliyor üç dört gün normal ölçülerin çok üstünde yağıyor sonra bir durgunluk dönemine giriyor ve hatta ocak ayında gündüz güneşten kaçmak bile isteyecek duruma geliyorsun kısacası gerçekten bunu yaşım itibariylede söylüyorum eskisi gibi değil bunu yaylalardanda anlayabiliriz yaylalara eskiden kar yağar yağan kar kalkmadan birdaha yağardı şimdi 50cm de yağsa eriyor birdahaki sistemde birdaha yağıyor bu benim kendi düşüncem tabi farklı düşünceyede saygı duyarım

Konusu açılmışken bende yazdım yağışsız bir diğer yerler biri çünkü İnşallah sıkıntı olmaz bu olaylar