Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • aynen bafralı bende 30'u geçeceğini zannetmiyorum ensıcak dediğimiz günlerde bile budereceyi geçmedi desek doğru olur belki bayram haftası itibarıyla geçebilir sonrasında zaten yavaş yavaş serinleme dönemine gireceğiz.

• Eee artık yarın bayram şimdiden tüm Havaforum ailesinin ve hemşehrilerimin bayramını eniçten dileklerimlen kutlar sağlıklı ve huzurlu birbayram geçirmeniz dileğiyle.

bayramınız mübarek olsun arkadaşlar

🤗🤗😊😊

• 16 Ağustos Cuma günü öğle saatlerinden sonra bölgemiz genelinde kuvvetli gökgürültülü sağanak yağış, iç kesimlerde yer yer lokal olarak yoğun dolu yağışı hadisesi ihtimali güçlü şekilde görünüyor. Yıldırım ve şimşek aktivitesi maksimum seviyede olacak! Fırtına bulutları iç kesimlerden deniz seviyesine doğru süzülecek.

• 14-15 Ağustos günleri mevsim normallerinin oldukça üzerinde sıcak atak görünüyor. Gündüz iç kesimlerde 40 dereceler, sahillerde maksimum 32-35 bandını gören lokasyonlar olabilir. Çay fındık ve diğer tarım faaliyetleri belirtilen günlerde yapılmamalıdır.

• Bölgemiz adına önümüzdeki bir hafta çok ciddi bir sıcak atak yaşayacağız. Sonrasında ise, 17 Ağustos’tan itibaren, batı bölgelerimizden başlayarak bir serinleme görünüyor. Bakalım bu serinleme bölgemizde ne derece etkili olacak.

Kafkaslar'dan gelen soğuk hava dalgası...

• arkadaşlar bir haftadır yaylalarda geziyorum (Giresun ve Gümüşhane yaylaları). Yaşlı teyzelerle, amcalarla sohbet ettim. Konuyu doğal olarak mevsimlere getirdim :) Uzun yazlar sonra ilk defa bu sene yaylada ısınamadıklarını, çok üşüdüklerini söylediler. Tecrübelerine göre kışın erken geleceğini ve erken biteceğini belirttiler. Bu arada bekli bilenler olur, Gümüşhane Torula bağlı istevri yaylasını çok çok beğendim.

Kafkaslar'dan gelen soğuk hava dalgası...

• arkadaşlar bir haftadır yaylalarda geziyorum (Giresun ve Gümüşhane yaylaları). Yaşlı teyzelerle, amcalarla sohbet ettim. Konuyu doğal olarak mevsimlere getirdim :) Uzun yazlar sonra ilk defa bu sene yaylada ısınamadıklarını, çok üşüdüklerini söylediler. Tecrübelerine göre kışın erken geleceğini ve erken biteceğini belirttiler. Bu arada bekli bilenler olur, Gümüşhane Torula bağlı istevri yaylasını çok çok beğendim.

Isınamadım diye iki aydır bende sürekli diyorum, bana inanmıyor muydun, aşkolsun manik, küstüm.

• 850hpa da neredeyse 28 derece girecek ancak yer sıcaklığınında 28 dereceleri çok geçeceğini sanmıyorum peki bunun nedeni ne? Yüksek nem oranı bir etken olabilir ama tek başına bu kadar etkisi olamaz. MGM bile 35 derece gibi tahminlerde bulunmuyor sadece 2m sıcaklıklarına bakarak tahmin yapılamaz başka şeyler olmalı.

• 850hpa da neredeyse 28 derece girecek ancak yer sıcaklığınında 28 dereceleri çok geçeceğini sanmıyorum peki bunun nedeni ne? Yüksek nem oranı bir etken olabilir ama tek başına bu kadar etkisi olamaz. MGM bile 35 derece gibi tahminlerde bulunmuyor sadece 2m sıcaklıklarına bakarak tahmin yapılamaz başka şeyler olmalı.

Cevap olur mu bilmem...

METEOROLOGIST JEFF HABY

SINIRLAMALAR

850-mb sıcaklık kullanarak yüzey yüksekliğinin tahmin edilmesi popüler bir tahmin tekniğidir. Öncelikle bu yöntemi kullanma sınırlarını aşacağım:

1. Yöntem bulutlu günlerde veya öğleden sonra yağışlı
    günlerde çalışmaz rüzgarın kuvvetli olduğu günlerde tahmin edilmektedir. Bunun nedeni, düşük seviyeli rüzgarın karışım derinliğini etkilemesidir.

2. Yöntem, havanın sadece yüzey ile 850 mb arasında karıştırıldığını varsayar. Hava, 850 mb'nin altında veya üzerinde önemli bir yüksekliğe karışırsa, teknik doğru çalışmayacaktır.

3. Yöntem yükseltmeyi hesaba katmaz. Yüksek rakımlı bölgeler 850 mb'nin üzerinde olan havanın karışma şansı daha yüksektir.

4. Günışığı saatleri etki doğruluğu. Sıcak ve soğuk mevsimler arasında gündüz saatlerinde önemli bir fark vardır.

5. Yöntem sadece bir barotropik atmosferde çalışır . Cephe veya diferansiyel tavsiye tekniği bozar.

6. Yöntem, karmaşık topoğrafyası olan bölgelerde veya kıyı bölgeleri, çok tepelik alanlar ve büyük göllerin yakınındaki bölgeler gibi mezosal sıcaklık derecelerine yakın bölgelerde iyi sonuç vermez .

7.Bu yöntem, deniz seviyesine yakın yerlerde, ılık mevsimde, barotropik günlerde, düz topografyada ve orta dereceli rüzgarsız bulut günlerinde en iyi sonucu verir. Bu koşullardan herhangi biri karşılanmazsa, sıcaklık tahmininde bunu dikkate alın.

YÖNTEM
    Yöntemin kendisi çok kolaydır. Doğruluğunu sağlamak için yöntem bir Skew-T'deyapılmalıdır . Sabah sonundan itibaren 850 mb sıcaklığa dikkat edin. 850-mb sıcaklık kullanarak 850 mb'de bir parsel hava alın ve yüzeyine adiabatik olarak kuru getirin. Yüzeye çıkarıldıktan sonra bu parselin sıcaklığı, gün için yüksek sıcaklığı tahmin edecektir.

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• @4 Şubat güzelbir çalışma olmuş eline emeğine sağlık benim bildiğim kışın bu sistemin teorikte daha dengeli ve daha sabitleyici olduğuydu yinede bulunduğumuz konuma göre güneyden nekadar kuzeye yaklaşırsak beklenen sıcaklık değerlerinin çoğukez birkaç derece altında sıcaklıklar ölçülüyor.tabi bunda denize yakınbölgelerde neminde etkisi azımsanamaz..