Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • White Tiger28 abi evet doğrudur, Gücük ayı 14 Şubat ta başlıyor. Ama bu pek iyi bir haber değil. Eskiler Gücük ayı için yağdı kış açtı yaz derler. Yine de Gücük ayının 10 una kadar kış sayarlar. Bu da 24 Şubat a kadar vaktimiz var demek. Ama sahil için tek umudum Şubat ikinci hafta. O da olmazsa sahil için bu kışa da elveda demek gerekir. Çünkü güneş iyice tepeye yaklaşıyor, toprak yeniden ısınacak.

• bakalım sürpriz nokta neresi olacak, kestirmesi çok güç, şahsen ünye ve tirebolu yoroz arasını çok şanslı görüyorum, maalesef istediğimiz gibi soğuk ve yağış oluk oluk akamayacak, y.b biraz daha geride kalıp soğuma geniş kapsamlı güneye salınsaydi karadeniz sahilleri boydan boya bembeyaz olurdu,bundan sonra şubatı bekleyeceğiz umarız şansımız döner bu kadar bahtsizlik olamaz heralde...

• Trabzon'a perşembe akşam saatlerinde başlayacak yağışlar cuma gece yarısından sonra bölgeyi terk edecek. Bir günlük mini bir sistem bizi bekliyor. Şubat 2017 den sonra en etkili sistem.

Sıcaklıklar beklenenden daha düşük olacaktır. Günlerce çift haneleri görmedik. Yükseklerde güzel kar da var. Şartlar uygun. Ben Trabzon merkezde 5cm kar bekliyorum. Araklı Sürmene Of hattında bu 10cm geçebilir. Bekleyip görelim bakalım mevlam ne eyler ne eylerse güzel eyler.

• White Tiger28 abi evet doğrudur, Gücük ayı 14 Şubat ta başlıyor. Ama bu pek iyi bir haber değil. Eskiler Gücük ayı için yağdı kış açtı yaz derler. Yine de Gücük ayının 10 una kadar kış sayarlar. Bu da 24 Şubat a kadar vaktimiz var demek. Ama sahil için tek umudum Şubat ikinci hafta. O da olmazsa sahil için bu kışa da elveda demek gerekir. Çünkü güneş iyice tepeye yaklaşıyor, toprak yeniden ısınacak.

atmosferin neyapacağını kestirmek zor tayfun kışbusene geç geldi ve geç çıkacak gibi bahar ayını bile serin geçirebiliriz mart ayı beklenenden daha soğuk geçecek özelliklede bölgemizde😊 ben mart ayındada ister havada ister yerde kar göreceğimizden hemfikirim nisan 15 tarihine kadar kış bitmez bunun örneklerini birçokkez yaşadık

• cuma günü buraları fotolarımızla şenlendirelim ben kıyıdan birazdaha içkesimlere köyüme çıkacam ogünü köyde geçireceğim artık video fotoğraf nebulursak atarız buraya kısmet olursa😊😊😀

• ECMWF güzel Şubat adına umut verici.

Bu sisteme benzer bir doğu Karadeniz sistemi gösteriyor Şubat başı. Model sayfasında bu ifadeyi kullanmadım bilerek ama, 6 Şubat ta gösterdiği dizilim, tam efsane dizilimi. İnşallah bozulmaz güçlene güçlene gelir. Eps uzun vadede ne gösterdiyse tutturdu bu sene. Neden olmasın.

• aa01b979b.jpg

Geçen sene 17 ocak sisteminden 300-350 rakimlara kadar çok iyi kar yağmıştı ki bu sitemin verileri yarin gelecek olan sistemten çok daha zayıftı ve ben yine diyorum sahiller için bekledigimizden daha iyi olacak inşallah...

evet size katılıyorum gelecek olan sistem bahsettiğiniz sistemden bir iki tık daha kuvvetli biryerler güzel kara gömülecekte bakalım bu şanslı yerler neresi olacak😊

• Bu sisteme benzer bir doğu Karadeniz sistemi gösteriyor Şubat başı. Model sayfasında bu ifadeyi kullanmadım bilerek ama, 6 Şubat ta gösterdiği dizilim, tam efsane dizilimi. İnşallah bozulmaz güçlene güçlene gelir. Eps uzun vadede ne gösterdiyse tutturdu bu sene. Neden olmasın.

Yarın sabah ki güncellemesin de hareketini daha iyi anlayacağız Grönland'ın izlanda'yı itmesi hoş değil ancak Asor'un afrika kıtasından Avrupa'ya hareketi izlanda'yı kesebilir vortex tek halde lazım bize çok farklı durum söz konusu yine ucu da dokunabilir.

İzlanda büyük ihtimalle yine Asor'u ülkemize yaslayacak.

Yarın radarımıza daha iyi girecek sistem EPS de istikrar var bakalım detayları nasıl olacak.