Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • modellere bakipta isyan etmeye gerek yok bence. 144h sonrasina hele bakilmamali izlanda ab si cozumlenmedigi muddetce.

• manik hocam, Ocak bittikten sonra gerisine çok da odaklanmaya gerek yok bence. He şubatta kar yağmaz mi yağar, soğuk olmaz mı olur ama bence keyif vermez. Çünkü bence havanın bir yüzü ister istemez bahara dönmüştür artık. Hele martta yağan karları biliriz. Bi taraftan yağarken bi taraftan güneş açar.

• manik hocam, Ocak bittikten sonra gerisine çok da odaklanmaya gerek yok bence. He şubatta kar yağmaz mi yağar, soğuk olmaz mı olur ama bence keyif vermez. Çünkü bence havanın bir yüzü ister istemez bahara dönmüştür artık. Hele martta yağan karları biliriz. Bi taraftan yağarken bi taraftan güneş açar.

Karadeniz’in efsane sistemleri genelde şubatta olmuştur. Ama dediğin gibi son yıllarda trend, bahar modunda Şubat ayına döndü. beklemekten başka çare yok.

Kafkaslar'dan gelen soğuk hava dalgası...

• Şu anda güncellemeler beklediğimiz düzlemde ilerliyor. Ocak başı için boşuna beklentiye girmemek gerekir. Bize kar yapabilecek sistem ya da sistemler 15 Ocak’tan önce gelmez. 15 Ocak-30 Mart arasına odaklanalım.

15 Ocak'tan önce sistem gelmez lafını görünce aldı beni bir gülme 2015 ve 2016'da Yılbaşı sistemleri geldi, 2013'te 11-13 Aralık sistemi vardı, 2016 Aralık ayı 4-5 tane kıytırıkta olsa sulu kar yağdı ki bunlar 200 km ile kaçan sistemlerdi. Sahillerin kışı ocak ve şubattır burası doğrudur ama aralıkta kar yağmayacak diye bir dünya yok değiştirin bu algınızı.

• Kis mevsimi karedeniz de1 aralıkta başlar 1 nisanda biter....Bu dönem arasında kar yağışları olağandır...Karadeniz bölgesinde aralik ve ocak ayinda daha cok sistem almıştır genel olarak ...efsanevî sistemler şubatta gelmiştir...Son donem subat ayları bahar tadında geçiyor 2017 de bi sistem almıştık şubatta onun dışında şubatta pek etkili bir sistem hatirlamiyom genel olarak 2015 de batıya kayan subat sistemlerinide unutmam son 48saatte.....

• Ocak ayının ilk 15 günü sert bir sistem alma ihtimalimiz bana göre yüzde 70 üzeri....bu dongu muhakkak kırılacak ....son gulen biz olacağız inşallah...şimdi bahar tadında 10 günlük havalara marhaba

• Ocak ayının ilk 15 günü sert bir sistem alma ihtimalimiz bana göre yüzde 70 üzeri....bu dongu muhakkak kırılacak ....son gulen biz olacağız inşallah...şimdi bahar tadında 10 günlük havalara marhaba

Kendini ocak 15'ten sonraya göre hazırla bence. ocak başı sistemi için batı bölgeler ve balkan-italya hattında blokaj görünüyor.

• Ocağın ilk günleri bende de pek Umut Yok Gfs'nin senaryolarına baktım çoğu Balkan hattından ülkemize sistem vermiş Balkan sistemleri daha çok batı bölgelere yarıyor ama vade uzun hayırlısı Allah'tan sistem gelsin de nereye gelirse gelsin artık

• Şaban Çilesiz hocam mesajım neden silindi. sıcaklıklar cumadan itibaren dediğim gibi 18-25 derece bandında olacak gündüzleri sabahki ecmwf güncellemesine göre. Yazdığım mesajın nesi saçma acaba?

ecm diyagram ortalamasına göre 25 derece göremedim . 18 derecelerde seyredecek ve geceleride yine 8-10 derece aralığında gezecek . 5 günlük yağışsız bir süreçte geceleride 8 gunduzleri 18 dereceyken tomurcuklanma ihtimali nedir ?

ayrıca pazartesiden sonra soğuma var yani cumadan sonra 1 hafta boyunca 25 derecede seyretmeyecek hava . yorumuna diyagram atarsın açıklarsın anlarım ama bu şekilde olmaz . Kim istemezki soğuk gelsin kar gelsin hepimiz isteriz ama belli bir süreçte istediğimiz olmayınca isyanımızı bu şekilde abartmaya gerek yok bence . Söylemlerin doğru olsa isyanına kimse bişey demez - ki geçmişte demedi de . Ama yanıltıcı ifadelerde müdahale etmekte bizim görevimiz . iyi forumlar

• ecm diyagram ortalamasına göre 25 derece göremedim . 18 derecelerde seyredecek ve geceleride yine 8-10 derece aralığında gezecek . 5 günlük yağışsız bir süreçte geceleride 8 gunduzleri 18 dereceyken tomurcuklanma ihtimali nedir ?

hocam önceki sayfalarda çilek, erik ve fındık resimlerini görebilirsiniz. burayı pek takip etmiyorsunuz sanırım. dedem daha geçen hafta köyde dalından erik yedi aralık ayında hem de. önümüzdeki sıcak atakla birlikte yine aynı tabloları göreceğiz.

• En fazla 21-22dereceler gözükür oda gecmis dönemde görülmüş sıcaklıklar....bu arada sayin saban bey uyelikten ayrılmak istiyorum ....bu yil yeni geldim ve aradığım arkadaşlık ortamını pek bulamadım ..herkes kendi tahminini yapar ancak bu tatminleri acayip şekilde eleştiren ınsanlar var ....tum arkadaşlara iy forumlar diliyorum uyeligimin silinmesini talep ediyorum