17 Kasım-7 Aralık Arası Dönem

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Oncelikle kis tahmini ile ilgili guncellemeyi en gec pazara kadar yapicam.

Bazi sistemler vardir modele bagimlisindir. Bazi sistemler vardir diyagram ip gibide olsa modele bakmadan gelecek dersin. Bu sistemde maalesef modele bagimliyiz.

Ecm ukmo ve gfs nin 120.saatlerinden itibaren ayrisma basliyor. Sistemin kaderinide bu saatler belirliyor. Oyuzden sistemle ilgili bir aciklama yapamayacagim. Modellerden hep birlikte takip edecegiz. Kisa vadede cok ciddi degisimler oluyor. Atmosferinde artik kisa girdiginin belirtisi bunlar. Hani neyle karsilasacagimizi bende bilmiyorum. Cozemedim sistemi. O yuzden onemli gelismelerde bilgi vericem. Yapicak bisey yok. Zorlama tahmin yapamam.

• Oncelikle kis tahmini ile ilgili guncellemeyi en gec pazara kadar yapicam.

Bazi sistemler vardir modele bagimlisindir. Bazi sistemler vardir diyagram ip gibide olsa modele bakmadan gelecek dersin. Bu sistemde maalesef modele bagimliyiz.

Ecm ukmo ve gfs nin 120.saatlerinden itibaren ayrisma basliyor. Sistemin kaderinide bu saatler belirliyor. Oyuzden sistemle ilgili bir aciklama yapamayacagim. Modellerden hep birlikte takip edecegiz. Kisa vadede cok ciddi degisimler oluyor. Atmosferinde artik kisa girdiginin belirtisi bunlar. Hani neyle karsilasacagimizi bende bilmiyorum. Cozemedim sistemi. O yuzden onemli gelismelerde bilgi vericem. Yapicak bisey yok. Zorlama tahmin yapamam.

Haklısınız hocam zorlama tahmin olmaz zaten.geçen yıl kışını birdaha görmekten korktuğumuzdan boyle sabırsız bir şekilde açıklamalarınızı bekliyoruz ekstra birşey beklemiyoruz sadece normal bir kış yaşayalım. Gerçekten zor çözmek. modeller bile birbirinden farklı ve değişip duruyor nedense bizim için hep 240 sonra hep güzel sonuçlar varken hiç 120 nin içine girmiyor girende sonraki modelde bozuluyor neyse hocam siz içinizi döktünüz buda bizim içimiz Allah ülkemize bolluk ve bereket versin iyi günler

• Semih hocam sen eskiden 2 ay önceden 1 ay önceden tahmin yapardın eksiksiz de tutardı.Geçen senede bu sene de artık tahminlerin çok kısa sürelere günlere falan geriledi.Bunun sebebi nedir hocam modeller mi mevsim anormallerimi yani değişen nedir hocam saygılarımla.

• Semih hocam sen eskiden 2 ay önceden 1 ay önceden tahmin yapardın eksiksiz de tutardı.Geçen senede bu sene de artık tahminlerin çok kısa sürelere günlere falan geriledi.Bunun sebebi nedir hocam modeller mi mevsim anormallerimi yani değişen nedir hocam saygılarımla.

Kasim ayi ve aralik ayi kiyi iller icin kistan degildir. Nadirde olsa 10 kista, 1-2 kis ortulu sistem gelir. 45 gune kadar tahmin yapma metodu gecen sene beni yaniltti. Zaten tutma ihtimide dusuk olan bir yontemdi. Arada yine tutturduk. En cok tutan tahminlerim 17-18 gunu gecmeyen tahminler. 20 gunden sonra goruntu flulasmaya basliyor.

O yontemime gore araligin son haftasina kadar yada 20 Araliga kadar Istanbul'da havada da olsa kar gozukmuyor. Buda burada dursun. Yeni aya girdigimizde biraz daha onumuzu gorebilicez.

• Semih hocam haber bültenlerinde bu kış ılık ve yağmurlu geçecek şeklinde haberler çıkıyor sıcaklıklarda normallerin 1-2 derece üzerinde seyredeceği söyleniyor sizin görüşünüz nedir

Her sene ayni haber. Alistilar tabi ılık ve yagmurlu demeye. Ama 2 baba sistem gelmesini tahmin edemiyorlar. Hep kış boyunca anomaliye bakarlar. Bunada tahmin derler.

Orhan şen Gökhan abur bu kış icin ayni anafikirdeler. Bu kış zamanla sert ve normal bir kış bekliyorlar.

• Bir sene daha yağışsız, ılık bir kışı kaldıramam.

Hava_Forum hocam İstanbul'da Aralık sonuna kadar kar görünmüyor demenize 7 Aralık'tan sonra gelmesi muhtemel sistem dahil mi?

evet. aralik sonu degil 20 sine kadar diyelim. haftasonu daha detayli konusuruz. 1 2 gun daha beklemek lazim.

• Esasında meteroloji kavramında ülkemizin halen çok gelişmediğini düşünüyorum çogu uzman basit kavramlar üzerinden tahmin yapmaya alışmışlar buna mgm de dahil tabi 2 yada 3 ay sonrasını Cenabı Allah billir ama bu forumdaki uzmanların konuya ne kadar hakim oldukları aşikar onlara güveniyoruz gerisi Allaha kalmış hayırlısı