GFS-ECMWF-UKMO Yorumlamaları (Kasım 2018)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Budur :thumbup:

• işte Budur , cepte -4 varsa o da birşeydir

Belki soğuklar güçlenebilir

aynen hocam pozitif bakmak gerek kuzeydeki soğuklar kaçtı ama en azından mevsim normallerinden biraz düşük sıcaklıklar:) var

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Hocam bana ters geliyor beni diri turanda o zaten. Şu görüntüyü avrupaya verse geçmiş olsun derim endeks zaten veriyor ama endeks hatay diyor model sinop çıkarıyor. O yüzden hala daha değişecek diye düşünüyorum.

Değişecek hocam. Geçen şubat nasıl 5 güncelleme salınımı bize verip son anda batılattıysa Ecmwf şimdi de hazardan batılatacak. Son 96 ya girmeden bitti demeyeceğim kendi adıma

• Bir şey olduğu yok, forumdaki bazı arkadaşlar aşırı duygusal davranıyor sadece. Yıllardır bu forumdayım, hiçbir modelin 240-250 saat sonrasını bildiğini görmedim. Bu modeller belirli parametreleri hesaba katarak tahminler yapan ve bu tahminleri de farklı senaryolarla gösteren şeyler zaten. Fazlası değil. Yıllardır 384h'de gördüğü "sinyal" yüzünden ülkenin kara batacağını düşünerek mutlu olan, beklentisi gerçekleşmeyince de hayata küsen bazı arkadaşlar var. Vadeyi kısa tutup mevsim şartlarına göre makul bir değerlendirme yaparsak zaten hiçbir şeyin gitmediğini veya gelmediğini göreceğiz ama neden bilmiyorum, bazılarımız yıllardır hâlâ bu sistemlerin ne işe yaradığını anlayamadı.

Söylediklerim yanlış anlaşılmasın, belirli bir kişiye söylemiyorum bunu. Zaten hiçbir kullanıcıyı şahsen tanımıyorum. Ayrıca değerlendirmede bulunan, objektif olarak verileri inceleyerek bize yardımcı olan hocalarımızı ayrı tutuyorum. Model bu kadar gerilmeyi, üzülmeyi ya da sevinmeyi gerektirecek bir şey değil. 100-120 saate kadar gelmediyse herhangi bir veriyi o kadar da ciddiye almanın anlamı yok. Kasım sonunda ülke sistemi almak mucize olur, gelmedi diye niye üzülüyoruz anlamıyorum

EPS’yi de mi aynı duygusal arkadaşlar hazırlıyor merak ettim

Burada modellerdeki aşırı değişkenlik ve tutarsızlık bazılarımızın sinerjisinden daha önemli bir sorun

• Bu kış bayağı sıkıntı çekeceğiz görüldüğü gibi. Hic bir veri net ve istikrarlı bir duruş sergileyemedi henüz. Ayrıca 3 yıldır takip ediyorum ; güncellemelerdeki tutarlılıkların her gün azaldığını düşünüyorum. 3 yıl önce 192 de 216 da gösterdiğinde (max.1gün toleransla) ana sinoptikte çok değişiklik olmadan sistemleri alıyorduk. Ama son iki senedir bu durumun ortadan kalktığını düşünüyorum. Umarım istikrarlı çıktılar görürüz yoksa kimsenin moralinin yıkılmasını kimsenin bir güncellemeyle godzilla umuduna girip sonraki güncellemelerde bu umudunu kaybetmesini istemiyorum. Her mevsimi ayarında yaşamak gerekir. Kasım ayındayız beklentileriniz Ocak Subat aylarını aratmıyor ne yazıkki.

• Rigel katılmıyorum. Söylenen şeyler işkembeden sallanmadi. Bilinen değer verilen veriler referans alınarak söylendi ki güzel de bir ortam oldu. Ben şunu anlamıyorum kasımda kar olmaz neden olmaz? Beklentiyi yüksek tutuyoruz diyorsunuz. Endekse ters şeyler oluyor diyoruz ki oluyor buna anlam veremiyoruz bir şekilde sebepe bağlamamız lazım görünen bir neden de yok. Ne yapalım görmezlikten de gelemeyiz. Bu iş de hüzün de var sevinç de. Uluslararasi geçerliliği olan modellerin her güncelleme de hem de kısa vade de sürekli radikal değişiklik yapmasını sorgulamamız lazım. Ben eskiden bu kadar çok değişiklik olduğunu hatırlamıyorum.

• Ne güzel bir sistem geliyordu ya ama üzülmek yok sistem gelicek

Öteki hafta soğuklar oldu ve kasımda bu soğukları görmek inanılmaz

2017 kışı hatırlayın Marmara bölgesi kar yağışı havada görüldü örtü yapsa bile 1 cm oldu, yani bu soğuklar o sistemide getirecek diye düşünüyorum ☃️

Sistemler dakikalık değişiklik gösteriyor

Bunu unutmayalım ve daha çok var

1 hafta bile kalsa tahminler gene değişir

Saygılar,

İyi akşamlar

• Güncelleme bitmiştir.Hala kazanıp kaybettiğimiz bir şey olmadı üzüntüye gerek yok.Ancak modellerdeki radikal farklar insanların canını sıkıyor.Sinoptik değişikliği olsa neyse ama direk Ana Fikirde farklılık oluşuyor.Takibe devam...