2018-2019 Sonbahar - Kış Sezonu

• hocam eylül ayını serin geciridigimize inaniyorum ben. Fakat baktim normallerin biraz ustunde eylul ayi gecirmisiz. Burdan ben şü olayi cikaririm.

Bizler eylul ayini normallerin cok uzerinde gevieiyormusuz gercekten ...

• Ön sonbahar kış tahminimde öngörmüş olduğum Doğu Avrupa- Balkanlar hattından gelecek olan soğuk havaların ilkini Kasım ayının son haftasından önce beklemiyorum. Gelecek olan ilk sert soğuk hava istisnasız istanbul da dahil havada kar yapabilecek güçte olur. Batı Sibirya kar örtüsü özellikle Kasım ayının ilk günlerinde güneybatıya doğru genişleme olanağı bulacaktır. Solar aktivitedeki minimum noktasının sonuçlarını kısa vadeli tahminlerle eşleştirmek doğru olmaz lakin uzun yıllar ortalamalarına bakıldığında tutarlılık %93 gibi yüksek bir oranı işaret ediyor. Özelikle enerji fiyatlarındaki yükselişin ısınma giderlerini ciddi şekilde artıracağını düşündüğümüzde rabbimizden hayırlısını dilemek sanırım en doğru yaklaşım olacaktır.

• Son veriler ışığında Norveç Denizi civarındaki deniz yüzey sıcaklığının geçen yılın bu dönemine göre daha düşük olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte iskandinavya kar örtüsü de son 20 yılın en iyi seviyelerinde. Kasım ayı enteresan sistemler getirebilir.

• Son veriler ışığında Norveç Denizi civarındaki düzey yüzey sıcaklığının geçen yılın bu dönemine göre daha düşük olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte iskandinavya kar örtüsü de son 20 yılın en iyi seviyelerinde. Kasım ayı enteresan sistemler getirebilir.

Hayirlisi hocam.

• Kasım ayındaki hareketlilik deneyim ve öngörülerime göre bize kışın bir ayının etkinsiz geçmesi şeklinde yansıyabilir. Tabi bunu Kasım 'ı yaşamadan söylemek çok da doğru olmaz. O ay hangi ay derseniz Şubat diyebilirim. Lakin bunu söylerken şunu da belirtmeden geçemeyeceğim Sibirya etkisini olumsuz anlamda geçen yıl gibi yasamayacagimizi düşünürsek Şubat ayında da nasibimizi verir Allah!

• wildleo1907 Hocam bu sonbahar mevsiminde pastırma ayazı görebilecek miyiz? Modellere baktığımda Azor'un hamleleri olacak gibi sık sık bu yüzden polar koridoru yukarımızda açılacak gibi gözüküyor. Siz nasıl görüyorsunuz ay sonu ve Kasım'a girişi?

• wildleo1907 Hocam bu sonbahar mevsiminde pastırma ayazı görebilecek miyiz? Modellere baktığımda Azor'un hamleleri olacak gibi sık sık bu yüzden polar koridoru yukarımızda açılacak gibi gözüküyor. Siz nasıl görüyorsunuz ay sonu ve Kasım'a girişi?

Kasım ayında pastırma ayazı yaşanması olasılığı geçtigimiz yıllara oranla bence daha düşük keza orta Akdeniz oldukça hareketli ancak siklon rotaları Girit - İç Ege - Doğu Marmara - Kırım rotasını izlerse doğu bölgelerde periyodik yağışsız kuru soğuk dönemleri yaşanması muhtemel görünüyor.

• Kasım ayında pastırma ayazı yaşanması olasılığı geçtigimiz yıllara oranla bence daha düşük keza orta Akdeniz oldukça hareketli ancak siklon rotaları Girit - İç Ege - Doğu Marmara - Kırım rotasını izlerse doğu bölgelerde periyodik yağışsız kuru soğuk dönemleri yaşanması muhtemel görünüyor.

Allah yazdiysa bozsun hocam bu kurakik doğu bölgeleri yedi bitirdi

• İçinde bulunduğumuz ay itibariyle 240h lik öngörülerin değişmesi ve hatta bu sapmanın olağanüstü boyutlarda olması tartışmasız normal bir durum olarak kabul edilmelidir. Kasım ayının ilk yarısı bitmeden bir kış tahmini yapmayı planlıyorum. Lakin ben öyle grafikli bir desteği sağlayamayabilirim şimdiden kusuruma bakmayınız ;)

What's Happening in the Forum?

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. 🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu 27k

• Fease
    2. Replies
      27k
      Views
      2.1M
      27k
    3. RedDawn

1. Marmara ve Batı Karadeniz Raporlar-Yorumlar 8.6k

• Samet
    2. Replies
      8.6k
      Views
      584k
      8.6k
    3. Azorator

1. GFS-ECMWF-UKMO Yorumlamaları (Kasım 2020) 2.5k

• Scuderia Vintersaga
    2. Replies
      2.5k
      Views
      247k
      2.5k
    3. icenow123

1. Veri Paylaşım ve Değerlendirme Merkezi 5.8k

• Interstellar
    2. Replies
      5.8k
      Views
      592k
      5.8k
    3. ExcuseMe

1. Ankara Özel Raporlar - Yorumlar 6.9k

• KarTutkusu03
    2. Replies
      6.9k
      Views
      461k
      6.9k
    3. SEYMEN

1. Formula 1'e Dair Her Şey [Formula 1 Genel Konu] 855

• Scuderia Vintersaga
    2. Replies
      855
      Views
      20k
      855
    3. Hypothermia

En Çok İfade Gönderilenler

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. HF 2021 Kış Ligi Yarışması 1 (05.12.2020)

• Samet
    2. Replies
      0
      Views
      231
    1. HF 2021 Kış Ligi Yarışması 1 (05.12.2020) Genel Yorumlama 15

• Samet
    2. Replies
      15
      Views
      422
      15