Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Onu izlemiştim Hocam sağolun , küresel bazda yayılmış hastalık anlatan tüm filmleri merak ediyorum (bir bölge merkezli film çokta küresel bazda anlatan çok film yok)

Çünkü yaşadıklarımıza hala inanamıyorum

Üç ay önce dünya böyle bitkisel hayata girecek diye bir film izlesem amma da atmışlar derdi çoğumuz

Ama maalesef yaşıyoruz ve daha neler göreceğiz hiç kimse bilmiyor

Hocam ilk yazdıgım 2011 yapım filmi emin ol izlerken vay be sanki bugünleri kurgulamışlar diye içinden geçireceksin :) filmin kapak sloganı ise daha ilginçti ''Hiç bir şey korku kadar hızlı yayılmaz''

ALAYINA İSYAN OLSUN,BURSAMIZA YEMİN OLSUN,

AMATÖRE DÜŞSEN BİLE ,TERKEDENLER KAHPE OLSUN 🐊

• İçinden geçtiğimiz günleri anlatabilen yada en azından buna yakın bir senaryosu olan bir film bilen var mıdır?

Ama bölgesel bir biyolojik yada kimyasal tehlike değil , tüm dünyada yayılan bir belayı anlatan film varsa merak ediyorum

Tavsiyesi olan varsa izlemek isterim

28 gün sonra 28 hafta sonra serisi

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Hocam ilk yazdıgım 2011 yapım filmi emin ol izlerken vay be sanki bugünleri kurgulamışlar diye içinden geçireceksin :) filmin kapak sloganı ise daha ilginçti ''Hiç bir şey korku kadar hızlı yayılmaz''

Tamamdır Hocam , mutlaka izleyeceğim

Teşekkürler

Yine de şu yaşadığımız günleri bir rüya gibi algılıyorum , bakayım filim ne kadar yaklaşmış günümüze

• Tamamdır Hocam , mutlaka izleyeceğim

Teşekkürler

Yine de şu yaşadığımız günleri bir rüya gibi algılıyorum , bakayım filim ne kadar yaklaşmış günümüze

Film bu salgın için çekilmiş gibi. Bugünün fragmanı gibi filmi izleyebilirsin...

• Kızılay'da kan stokları yarıya inmiş. Dışarı çıkan olmadığı için kan verende yokmuş. Rahatsızlığı olmayan,koşulları uyuyan varsa kan verirse çok iyi olur. Sürekli trombosit ihtiyacı olan hastalar var. Yardımcı olalım.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• Rusya Avrupa ortasında gövde gösterisi yapıyor resmen

Alıntı: katolik dünyasının merkezinde ortodoks haçı papa bunu görmektense ölmeyi tercih ederdi.

Einmal editiert, zuletzt von Bura ()

• Fenerbahçe takımında da corona virüse saptanmış. Galatasaray'da saptandı. Bu iki takımda ki isimler eğer süper lig maçında virüsü kaptıysa tff tazminat ödemek zorunda. Hesap vermek zorunda. Biz ligler ertelenmeli derken bazı arkadaşlar çıkarları için ertelenmesi çok saçma halkın kafa dağıtması lazım diyordu. Belki de fenerbahçeli sporcunun spor hayatı bitecek. Günahı,vebali ertelenmemesini isteyen herkesin boynuna. İki camia da geçmiş olsun. Umarım başka vaka çıkmaz. Göksel Gümüşdağ büyük ihtimalle avrupa kopenhag maçında virüsü kaptı.

• Türkiye hızla yaşlanıyor, yaşlı nüfus yüzde 16 arttı

Euronews • Son güncelleme: 18/03/2019

Türkiye'de 65 ve daha yukarı yaştaki nüfus 5 yılda yüzde 16 artarak, geçen yıl 7 milyon 186 bin 204 kişi oldu. Yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki oranı 2014'te yüzde 8 iken, geçen yıl yüzde 8,8'e çıktı.

Türkiye İstatistik Kurumu 2018 yılına ilişkin "İstatistiklerle Yaşlılar" çalışmasının sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, 2014 yılında 6 milyon 192 bin 962 kişi olan yaşlı nüfus 5 yılda yüzde 16 artış göstererek geçen yıl 7 milyon 186 bin 204 kişi oldu. Yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki oranı ise 2014 yılında yüzde 8 iken, geçen yıl yüzde 8,8'e yükseldi. Yaşlı nüfusun yüzde 44,1'ini erkekler, yüzde 55,9'unu kadınlar oluşturdu.

Nüfus projeksiyonlarına göre, yaşlı nüfus oranının 2023 yılında yüzde 10,2, 2030 yılında yüzde 12,9, 2040 yılında yüzde 16,3, 2060 yılında yüzde 22,6 ve 2080 yılında yüzde 25,6 olacağı tahmin edildi.

Yaşlı nüfus yaş grubuna göre incelendiğinde, 2014 yılında yaşlı nüfusun yüzde 60,9'u 65-74, yüzde 31,4'ü 75-84 ve yüzde 7,7'si 85 ve daha yukarı yaş grubunda iken, geçen yıl yüzde 62,2'si 65-74, yüzde 28,6'sı 75-84 yaş ve yüzde 9,2'si 85 ve daha yukarı yaş grubunda yer aldı.

Geçen yıl dünya nüfusunun yüzde 9,1'ini yaşlı nüfus oluşturdu. En yüksek yaşlı nüfus oranına sahip ilk üç ülke, yüzde 33,2 ile Monako, yüzde 28,4 ile Japonya ve yüzde 22,4 ile Almanya oldu. Türkiye 167 ülke arasında 66. sırada yer aldı.

Türkiye nüfusunun ortanca yaşı yükseldi

Nüfusun yaşlanması ile ilgili bilgi veren göstergelerden ortanca yaş, 2014 yılında 30,7 iken geçen yıl 32 oldu. Ortanca yaş 2018 yılında erkeklerde 31,4, kadınlarda 32,7 olarak gerçekleşti.

Nüfus projeksiyonlarında, ortanca yaşın 2023 yılında 33,5, 2030 yılında 35,6, 2040 yılında 38,5, 2060 yılında 42,3 ve 2080 yılında 45 olacağı öngörüldü.

"Hayat Tabloları 2015-2017" sonuçlarına göre, doğuşta beklenen yaşam süresi Türkiye geneli için 78 yıl, erkekler için 75,3 yıl ve kadınlar için 80,8 yıl olarak belirlendi. Doğuşta beklenen yaşam süresi farkı da 5,5 yıl oldu.

Türkiye'de 65 yaşına ulaşan bir kişinin kalan yaşam süresi ortalama 17,7 yıl olarak kayıtlara geçti. Erkekler için bu sürenin 16 yıl, kadınlar için 19,2 yıl olduğu gözlendi. Beklenen yaşam süresi 75 yaşında 10,7 yıl iken 85 yaşında 5,9 yıl olarak belirlendi.

Yaşlı bağımlılık oranı yüzde 12,9

Çalışma çağındaki yüz kişiye düşen yaşlı sayısını ifade eden yaşlı bağımlılık oranı, 2014 yılında yüzde 11,8 iken, geçen yıl yüzde 12,9'a yükseldi.

Nüfus projeksiyonlarına göre, yaşlı bağımlılık oranının 2023'te yüzde 15,2, 2030'da yüzde 19,6, 2040'ta yüzde 25,3, 2060'ta yüzde 37,5 ve 2080'de yüzde 43,6 olacağı tahmin edildi.

Yaşlı nüfus oranının en yüksek olduğu il Sinop

Yaşlı nüfus oranının en yüksek olduğu il, geçen yıl yüzde 18,3 ile Sinop oldu. Bu ili yüzde 17,1 ile Kastamonu, yüzde 15,7 ile Artvin izledi. Yaşlı nüfus oranının en düşük olduğu iller ise yüzde 3,2 ile Şırnak ve Hakkari olarak belirlendi. Bu illeri yüzde 3,8 ile Van ve Şanlıurfa izledi.

Öte yandan, yaşlı nüfusun yüzde 0,1'ini oluşturan 100 yaş ve üzerindeki yaşlı kişi sayısı, geçen yıl 5 bin 202 olarak kayıtlara geçti.

Türkiye'de 100 yaşın üzerinde en fazla yaşlıya sahip ilk üç il, 701 kişi ile İstanbul, 272 kişi ile Giresun ve 263 kişi ile Ankara olurken, en az yaşlıya sahip iller ise 4 kişi ile Ardahan ve Bayburt, 6 kişi ile Bartın, 7 kişi ile Edirne olarak sıralandı.

• Dogru yüksek bir rakam geldi. Fakat burada polemige girmek istemedigim icin detayli aciklama yapamiyorum. Sadece bir kac gun bekleyin goreceksiniz.

Anladım hocam,bana tuhaf gelen şey ise eğer böyle bir durum varsa okullar(30 nisana kadar)ve üniversiteler(dönem boyu) neden uzaktan eğitim süresini arttırdılar?

• Günaydın HF, hayırlı cumalar, Rabbim bu mübarek 3 ayların mübarek gününün yüzü suyu hürmetine şu virüs illetinden bizi tez zamanda kurtarsın..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Konu yasağım var. Bence çok önemli. Biri yada yetkililer şunu covid konusunda paylaşırsa sevinirim. Babası 1 aydır evden çıkmıyor. Alışverişleri anne ablası yapıyor. Yurtdışı, toplu ulaşım yok. Market alışverişinden virüsü kalmış ve belirti yok sadece kusma. Virüs başka boyut almış. Alışverişlere çok dikkat.