Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • ilker.gunebakan ritcherx hakkında ne düşünüyorsunuz? Bir süredir 7 ve üzeri deprem risklerine bakıyorum fakat o verdiği ihitmal artmaya başladı. Sadece 7 için değil, 5 ve üzeri için de aynı şekilde. Bir hareketlilik seziyorlar galiba.

• Küresel ısınmanın insan kaynaklı olduğu artık bilim camiasında istisnasız kabul ediliyor. NASA'nın bu konu hakkında yazının bir linkini atayım:

https://climate.nasa.gov/evidence/

• tahminci bu da doğru ama insan dışı faktörlerde var gibi. Yanardağ vs

Ama zaten bunlar hep olan ve olacak şeyler doğa kendine kendine bir dönüşüm halinde olduğundan o yanardağ patlamalarından sonra çıkan sera gazları tekrar dönüştürülecektir ancak insanların sera gazı salınımı o kadar fazla ki doğa bunu kaldıramıyor o yüzden bence asıl faktörlerin başında insanlar geliyor

• Küresel ısınmanın insan kaynaklı olduğu artık bilim camiasında istisnasız kabul ediliyor. NASA'nın bu konu hakkında yazının bir linkini atayım:

https://climate.nasa.gov/evidence/

Tartışmaya girmek taraftarı değilim özellikle bu konuda. Çünkü gerçekliği ispatlanmış bir konuyu değil,

konu ile ilgili bazı teorileri tartışıyoruz. Belki de siz haklısınız ve o konuda herhangi bir itirazım olamaz.

Bence sorun bir teoriye tamamen inanıp, diğer görüşlere "kesin yanlış" teşhisi koymak.

En basitinden inandığım bilimsel tartışma yöntemi, şüphecilik üzerine kurgulanmıştır :)

Bende aşağıya bir wikipedi linki ekliyorum. Orada basitçe yerkürenin ısınma - soğuma evrelerini

okuyabilirsiniz.

İyi çalışmalar dilerim, selamlarımla

İlgili link :

https://www.wikizeroo.org/inde…3dpa2kvQnV6dWxfw4dhxJ_EsQ

• Yıllar önce kutup bölgelerinde petrol yataklarının bulunması sebebiyle bazı buzulların insanoğlu eliyle özellikle eritildiği iddialarına bakış açınız nedir forumdaşlar? Buzullari eritip petrol çıkardıkları iddiaları mevcut. daha önce bunu yazan olmuş olabilir tabi ama iş yoğunluğundan çok aktif olamıyorum daha önce konuşulduysa affola. Çok büyük petrol yatakları olduğu söyleniyor. Hep merak ettiğim konu olmuştur bu.

• Fakat bu işlemler çok daha yavaş gerçekleşiyor. Bu hızda böyle bir ısınma diğer türlü imkansız. Amacım da zaten tartışma değil, sadece yanlış bilgi bu konuda çok yaygın ve bu sizin suçunuz değil. 1990'lardan beri yazılmış 12,000 araştırmayı inceleyen bir araştırmada klimatogların %97'sinin küresel iklim krizinin insan kaynaklı olduğu gerçeğine katılıyor. İklim krizi artık tartışmaya açık değil. Bir an önce fosil yakıt tüketimini tamamen bitirmemiz lazım. Yoksa görülmemiş çapta bir krizin yaşanacağı kesin.

index.php?q=aHR0cDovL3VwbG9hZC53aWtpbWVkaWEub3JnL3dpa2lwZWRpYS9jb21tb25zL3RodW1iLzUvNTMvMjAxN19HbG9iYWxfd2FybWluZ19hdHRyaWJ1dGlvbl8tX2Jhc2VkX29uX05DQTRfRmlnXzMuMy5wbmcvODUwcHgtMjAxN19HbG9iYWxfd2FybWluZ19hdHRyaWJ1dGlvbl8tX2Jhc2VkX29uX05DQTRfRmlnXzMuMy5wbmc

• Yıllar önce kutup bölgelerinde petrol yataklarının bulunması sebebiyle bazı buzulların insanoğlu eliyle özellikle eritildiği iddialarına bakış açınız nedir forumdaşlar? Buzullari eritip petrol çıkardıkları iddiaları mevcut. daha önce bunu yazan olmuş olabilir tabi ama iş yoğunluğundan çok aktif olamıyorum daha önce konuşulduysa affola. Çok büyük petrol yatakları olduğu söyleniyor. Hep merak ettiğim konu olmuştur bu.

Özellkle Kuzey kutup bölgesinde, kara parçalarından daha çok buz kütleleri olduğu, bu kütlelerin altında değerli maden olmasından

çok, buz kütlelerinin deniz trafiğini engelleyip, taşıma maliyetlerini arttırdığı ve erimenin en basitinden lojistik olarak

yararlı olduğu söyleniyor. Ama insan eliyle çok hızlı bir erime değil de, erime sağlayan faktörlere müdahale etmeme yönünde

bir takım gayretler olduğu yönünde çeşitli kaynaklarda var.

• ilker.gunebakan ritcherx hakkında ne düşünüyorsunuz? Bir süredir 7 ve üzeri deprem risklerine bakıyorum fakat o verdiği ihitmal artmaya başladı. Sadece 7 için değil, 5 ve üzeri için de aynı şekilde. Bir hareketlilik seziyorlar galiba.

Depremleri önceden bilebilmek, hem teorik olarak hem de pratik de mümkün olmayan bir süreç.

Sadece 1 günlük bir sürede dünya üzerinde 50 - 70 arası 5 büyüklüğünde, 1 tane 6 büyüklüğünde, yüzlerce 4 ve altı deprem oluyor.

Bir basit yazılım ile, deprem geçmişlerini tarayıp, tarihsel oluş zamanlarına denk gelen depremler listesi yapmak, depremi bilebilmek

anlamı taşımıyor.

Ama teorinizi ortaya koyarsınız, yer, tarih ve büyüklük gibi parametreleri ila edersiniz, buna itiraz etmek mümkün değil tabi ki.

Ama istatistiksel verilerden yola çıkarak depremi biliyorum diyen çalışmalar bana hep uzak geliyor.

O bakımdan çok güvenilir bulmuyorum.

Ama şöyle olur bu sitenin tahmin - gerçekleşen - sapma gibi verileri ile bir raporu hazırlanır, dikkat çekici veriler varsa, tekrar

üzerinde konuşulur.

Selamlarımla