Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Açıklamanın orjinalini görmemiştim haber siteleri yine kendilerine göre çevirmişler...

• Politikacıların bu gibi kısa cevaplarında soruyu bilmek daha da önem kazanır

That dediği şey nedir ?

Yaptırımsa-ki öyle görünüyor

Düşünmediğini söylüyor bu cevapla

Ama şu anlık, yarın yine dönebilir herif

Trump’ın right now demediği bir cümleye de şahit olamadım 😂😀

• Buarada uçağın en büyük 2 özelliği tasaruf kısmı ve neredeyse 600-700m lik her yerden kalkıyor olması, açıkçası tamda aradığımız birşey bu:)

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Volvo güvenilir ama biraz takoz araba, bi türlü binemedim sevemedim , manevra kabiliyeti zayıf

Uçakları da aynı felsefedir belki sonuçta aynı kültürün sonuçları

Güvenli ama dönüşlerde geniş al :))

• Cold.EFso hocam bize fazla değil 15-20 sene idare edecek bir uçak lazım, sonrasında kısmetse kendi jetimiz yetişmiş olacak. Buarada volvo yada uçaklar geniş alsın almasın en önemli şey pilottur. Daha önce pilot olan ve şuanda yer görevinde bulunan bir akrabımızın anısını aktarayım;

Hangi tatbikat hatırlamıyorum ancak ABD ve diğer batılı ülkelerinde bulunduğu bir tatbikatta ilk gün senaryo gereği ABD ve Türkiye uçakları karşı karşıya kalır, ve F18 lerin radarı bizim kilerden daha iyi olduğu için bizimkileri sinek gibi avlarlar daha radarda görünmeden, bunun üzerine bizimkiler gece bir parti ayarlar rakı vs derken f18 in talimat kılavuzu ellerine geçer ve bütün gece bunun üzerine çalışırlar. Ertesi gün olur, yine ABD ve Türk uçakları karşı karşıya gelir ve en az zaiyatla ABD uçaklarını bizimkiler avlar,işin sırrı bizimkilerin zekasındadır, F18 radarındaki bir açıklığı farkederler bu uçakların radarı eğer 2 uçak çok yakın uçarsa (bizim Türk yıldızlarında olduğu gibi) onu tek uçak olarak görür, bizimkilerde bundan yararlanarak ABDli uçakları avlarlar..

İşin özü şu, biz belki herşeyin en iyisini yapamayız eksiklerimiz hatalarımız teknoloji vs eksikliklerimiz vardır ancak asker deyince kimse kusura bakmasın en disiplinlisi en eğitimlisi bizdedir. Sadece Kıbrıs barış harekatındaki Türk pilotların başarısından romanlar yazılır..Yani pilot iyi olduktan sonra uçak mükemmel olmak zorunda değil, belli başlı temel şeyleri olsun yeter..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Çok iyi özetlediniz konuyu Narsil hocam

Ne kadar çift tırpanla zayıflatılsa da ordumuz ve hava kuvvetlerimiz disiplini ve tecrübesiyle 1 numaradır alanında

Afrin , Kuzey Irak harekatlarımıza ilaveten şu anda Doğu Akdeniz’deki stratejik uçuşlar da hem savunma hem de eğitim anlamında önem taşıyor

Bu arada 1-14 Nisan tarihlerinde Amerika’nın da katıldığı bir tatbikatta Yunanistan’ın elindeki S-300 ler , batılı ülkelerce test edilmiş , özellikle f-35 in

S-400 karşısında neler yapabileceği araştırılmış , test edilmiş

Bu durumda Rusya S-300 konusunda kendi kalesine gol atmış oluyor

Tabi S-300 içinde casus yazılım varsa onlar da F-35 in zaaflarına ulaşmış olabilir , olayın bir de o yönü var

Velhasıl Bilgi , Siber güvenlik ve istihbarat savaşları çağındayız

• Günaydın Havaforum hayırlı sabahlar cümleten. Cumanız mübarek olsun. Allah yapacağımız ibadetleri kabul eylesin inşallah. İyi günler bol kazançlar herkese.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Günaydınlar,hayırlı cumalar güzel günler dostlar..

• Cumanız mübarek ola arkadaşlar .Dualarınızın kabul olması dileklerimle.

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Cuma gününü anlattı ve:

‘Onda öyle bir saat var ki Müslüman bir kul o saate denk getirerek namaz kılıp Allah-u Teâlâ’dan bir şey isterse, Allah ona isteğini mutlaka verir’ buyurdu.”

ALAYINA İSYAN OLSUN,BURSAMIZA YEMİN OLSUN,

AMATÖRE DÜŞSEN BİLE ,TERKEDENLER KAHPE OLSUN 🐊

• Merhabalar birkaç gün sonra üniversite için tercih yapacağım da itü de meteoroloji mühendisliği okumuş veya okuyan bir abimiz varsa bana ulaşabilir mi