2018-2019 KIŞI UFAK TEFEK RİVAYETLER

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • DnufXcuWkAIFL1x.jpg

DnugMu0WkAEgtqJ.jpg

2001/2002 kışı için beklentim devam etmektedir...

Kış yansıması ;

Kasım başı bir heyecan

archivesnh-2001-11-3-12-0.png

Kasım sonu İstanbul için havada ilk kar

archivesnh-2001-11-25-12-0.png

Aralık ortası yerde İstanbul için ilk kar

archivesnh-2001-12-15-12-1.png

ve Ocakta santim hazırlıkları :)

archives-2002-1-5-12-1.png

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Ben birkaç şey sormak istiyorum merakımı mazur görün.Meşhur 87 kışı hangi sisteme aitti? Yani hocam kaynağı neydi? Ve o 87 kışının günümüz İstanbulunda tekrar oluşması için nelerin olması lazım ? (Azorla alakalı mı izlanda ile alakalı mı) Pek bilgim yok sadece meraktan soruyorum

• 135aa1.png

Şuanki analizlere göre ülkemiz Ekim ayında ortalama olarak mevsim normallerinde gececek.

Ayrinti olarak kuzey bolgelerde

normaller ve biraz alti. Ic kesimlerinin batisi normallerin biraz ustunde.

Tabi bu durumun degisme ihtimali halendaha var. Takipteyiz..

• Hava_Forum hocam bunca aciklamali yaziya daha soru olmamali;)) Elinize saglik gayet acik ve net bir anlatim..

Benim.baska bir sorum olacak gecen senelerde ao-nao ile ve bunun yorumlari ile ilgili konu acmistiniz bu sene o konuyi canlandirmayi dusunuyormusunuz?

hangi konu o etkiletlermisin

• Hava_Forum hocam kafkas sistemi ülkemize gelmesi genellikle cok olmuyor. Nedeni kafkas daglarindan bir baglantisi var mi. Eger cok gucluyse geliyor dimi?

Kafkas sistemi daha cok ic ve dogu bolgeleri etkiler. basinc yerlesimleri uygun olursa batiyida etkiler. nadir gorulur. dunyanin donus yonuyle alakali.sistemler gnelde bati dogu yonlu hareket eder.

• Ben birkaç şey sormak istiyorum merakımı mazur görün.Meşhur 87 kışı hangi sisteme aitti? Yani hocam kaynağı neydi? Ve o 87 kışının günümüz İstanbulunda tekrar oluşması için nelerin olması lazım ? (Azorla alakalı mı izlanda ile alakalı mı) Pek bilgim yok sadece meraktan soruyorum

87 hangi sisteme aitti derken anlamadim.87 de mart basi sistemi meshurdur. Kaynagi sibiryadir.

Her kis olma ihtimali var. Basinc yerlesimleriyle alakali. sibiryada yeterli soguk olup azor ile sibirya arasinda sikisip kalmali sistem ve kuzeyden surekli soguk akisi olmaliki yeni bir a.b girdiginde isinma olmasin. 7 ocak sisteminde yaklastik aslinda ama gecemedik.

• Kaynağını demiştim sibirya kökenliymiş sistem derken yanlış demişim kusura bakmayın bu arada teşekkürler Semih hocam.Ayrıca her kış umut varsa bu sene o sene olur inşallah

• PV tekrar bölünmeye gidiyor.Negatif AO oluşumuyla gelecek sistem olacaktır...

Dn2CXmeXoAADB78.jpg

Ama tabiki aşırı neg.AO durumu oluşursa batı Avrupa kapar sistemi ki Eps şu an öyle öngörüyor;

index.php?r=ajax%2Fgetimage&set=13&region=5&cycle=2018092000&hour=456&subregion=&parameter=0&member=

Şu an AO tahminleri ;

ao.sprd2.gif

• Eylül ayı içerisinde etkili olması ve ilerleyen günlerde de bu tür soğuk salınımların devam edecek gibi görünmesi bana bu kış mevsiminin soğuk ve bol karlı geçebileceği düşüncesini çağrıştırmıyor değil..

• Konu için teşekkürler güzel bilgiler var ancak yanlış anlaşılmasın neden neredeyse sadece İstanbul üzerinden örnekler verilerek İstanbul adına konuşuyor sadece? Konunu adı 2018-2019 istanbul kışı yapsanız daha iyi o zaman konunun adını arkadaşlar İstanbulda oturmayan üyeler girip bakmaz o zaman en azından.ülkemiz büyük diğer yerleri niye bu kadar öksüz bırakıyorsunuz?

• Evet haklısınız eleştrilerinizde HighPressure Ben de İstanbulda oturmuyorum ama daha yoğun nüfusun etkilendiği bir il olması nedeniyle o tahminleri örneklendirmek istedim.Zaten forumda bölge sorumluları bilgi seviyeleri benden yüksektir.Herhangi bir sistemde konularında bunu ayrıntılı paylaşırlar.Benim şahsi tahminlerim ve veri paylaşımlarım sadece benim gibi bu işe yeni merak salan arkadaşları bilgilendirmekten öteye geçemez zaten.Sizin vasıtanızla benzer düşünen kişilere de diyebileceğim 'kusurum olduysa affola '

• Herkese Merhabalar, bu yılın özellikle iskandinavya yükseği vasıtasıyla gelecek polar atakların takibini zevkle hep birlikte yapacağız inşallah! Önümüzdeki günlerde bir kış tahmini yayınlayacağım. Sevgiler selâmlar