Marmara ve Batı Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Endless Mal ve Can kaybına neden olmamıştı yanlış hatırlamıyorsam o süperhücre sadece ufak çaplı maddi zararlar olmuştu ve bazı yerleri su basmıştı oda altyapıdan dolayı. Kısacası o ufak çaplı zararlar devlet için çekirdek parası. Öyle Abddeki gibi ekonomiye zarar verip can kaybına neden olacak türde bi kasırga felan kimse istemez zaten bizim gibi hava delilerinin istediği çok daha düşük level versyonu ;) Tabi ayrıca İstanbulda oldunmu daha sıkıntı oluyor orası ayrı sende haklısın.:)

Üstat çok kişi yaralanmıştı doludan ötürü ve neredeyse 10.000 den fazla kişinin arabası acayip zarar görmüştü.

• SnowManN Ağır bi yaralanma olayını duymamıştım. Evet ek olarak çoğu arabanın çamında çatlamalar kırılmalar vesayir olmuştu ve camcılar bayram yapmıştı kısacası onu hatırlıyorum..:) Su basma olayını felan saymıyorum çünkü iş belediyelere düşüyor burda yapacak birşey yok. Genel olarak normal bir doğal afetti fakat İstanbul'da olduğu için olumsuz sonuçları artıyor tabi. Valla ben kendi bölgem adına bu tarz aksiyon arıyorum olur yada olmaz. Kışın kar bile göremedim 100 rakımda bari dolu ve sağlam bi fırtına görek ^^

• SnowManN Ağır bi yaralanma olayını duymamıştım. Evet ek olarak çoğu arabanın çamında çatlamalar kırılmalar vesayir olmuştu ve camcılar bayram yapmıştı kısacası onu hatırlıyorum..:) Su basma olayını felan saymıyorum çünkü iş belediyelere düşüyor burda yapacak birşey yok. Genel olarak normal bir doğal afetti fakat İstanbul'da olduğu için olumsuz sonuçları artıyor tabi. Valla ben kendi bölgem adına bu tarz aksiyon arıyorum olur yada olmaz. Kışın kar bile göremedim 100 rakımda bari dolu ve sağlam bi fırtına görek ^^

Hocam bende arıyorum geçen sene sabahı sabah ederdim süper hücre oluşumu görmek için :D Trakya taraflarına beklerim hocam yazları acayip ani kütle oluşumları oluyor

• Ya bir şey soracağım bu MGM'nin kendi yerinde devasa teknolojileri mevcut neden bunlardan sadece bize 2 tane radar olarak açık yapıyorlar anlamıyorum mesela Radyal hız radarı neden açık değil yada neden RadarScope Pro gibi bir özel program yapmıyorlar neden her şey kurumda arkadaşlar saçma değil mi ?

Elimizde düzgün mobil radarı vardı o siteyide kaldırmışlar her b** kurumda ayıptır söylemesi.

• Ya bir şey soracağım bu MGM'nin kendi yerinde devasa teknolojileri mevcut neden bunlardan sadece bize 2 tane radar olarak açık yapıyorlar anlamıyorum mesela Radyal hız radarı neden açık değil yada neden RadarScope Pro gibi bir özel program yapmıyorlar neden her şey kurumda arkadaşlar saçma değil mi ?

Elimizde düzgün mobil radarı vardı o siteyide kaldırmışlar her b** kurumda ayıptır söylemesi.

Mobil radar için dün bende sormuştum linki açılmıyordu uzun süredir bi arkadaş sadece mgmnin mobil uygulamasını indirerek açıldığını söyledi yani masa üstünden yada mobilden uygulamayı indirmeden açılmıyor artık malesef. Neden böyle birşey yaptılar çözemedim.

• Mobil radar için dün bende sormuştum linki açılmıyordu uzun süredir bi arkadaş sadece mgmnin mobil uygulamasını indirerek açıldığını söyledi yani masa üstünden yada mobilden uygulamayı indirmeden açılmıyor artık malesef. Neden böyle birşey yaptılar çözemedim.

Üstat her şeyi kurum içi yapıyorlar halka bir şey açtıkları yok bir gün kurumlarına gitmiştim bize açılmayan binlerce şey var bir görsen açılsa şuan Amatör meteorologlar zirvede olurdu ama işte hadi madem Kurumda sadece teknolojiler kurumdakiler de haber vermiyor ki arkadaş anlamıyorum bari bize açsalar da insanlara haber verebilsek afetlere karşı.

• Mobil radar için dün bende sormuştum linki açılmıyordu uzun süredir bi arkadaş sadece mgmnin mobil uygulamasını indirerek açıldığını söyledi yani masa üstünden yada mobilden uygulamayı indirmeden açılmıyor artık malesef. Neden böyle birşey yaptılar çözemedim.

Mesela Radyal hız süper hücreli fırtınalar için acayip önemli bir uygulama fakat açılmıyor halka işte.

Bak bu sitelere üstat neler açık.

https://www.rts-wx.com/radar-loops

http://www.imd.gov.in/pages/radar_main.php

Sonra birde mgm.gov.tr'ye bak üstat neler açık diye :D

• Hocam bu yönüyle de bu kışın vasat kışlardan biri olduğunu ortaya koyuyor. 1.1 derece ortalama üzerindeki sıcaklıklarla öyle yere göğe sigdiramadigimiz bi kış olmadığı belli.

O değerleri son kışlarda hep görüyoruz artık.Kışı yine bu değerlerde tamamlayıp sağlam ve normal kar yağışları aldığımız senelerde oldu.Ülkemiz(daha çok ülkemizin batısı ve bölgemiz) Avrupaya göre daha düşük bir anormali ile kapattık kışı''Kapatana :) ''

Aldığımız sistemler bir tık daha soğuk olsaydı hem iyi bir kar hemde normallerde bir anormali karşımıza çıkacaktı.

Misal bu değerlere rağmen Çanakkalede bir çok kez kky ve havada kar görüldü ve son olarakta 15-20cmlik bir örtü aldık.

Bu kış Kar açısından vasat bir kıştı diyebilirim.Bir çok kez kapalı ve yağışlı bir kış geçirdik bölgemizde.Nasip...

Seneye ülkemiz adına şartlar daha iyi bir kış beklendiğini-beklediğimi söyleyebilirim.Yazın,sonraki kışın genel sinoptik beklentimi paylaşacağım

• Akçakoca - Ereğli yolunda manzara harika. Açık, güzel bir hava ve sakin bir deniz var. Henüz doğa uyanmamış, ağaçlar çoğunlukla canlanmamış. Tek tük çiçekli ağaç var.

• bugrag hocam sizi Akçakoca sahile de bekleriz :)

Dediğiniz gibi güzel bir hava var, deniz çarsaf gibi. Elmalarda uyanma eriklerde çiçeklenme yer yer göze çarpıyor.

• O değerleri son kışlarda hep görüyoruz artık.Kışı yine bu değerlerde tamamlayıp sağlam ve normal kar yağışları aldığımız senelerde oldu.Ülkemiz(daha çok ülkemizin batısı ve bölgemiz) Avrupaya göre daha düşük bir anormali ile kapattık kışı''Kapatana :) ''

Aldığımız sistemler bir tık daha soğuk olsaydı hem iyi bir kar hemde normallerde bir anormali karşımıza çıkacaktı.

Misal bu değerlere rağmen Çanakkalede bir çok kez kky ve havada kar görüldü ve son olarakta 15-20cmlik bir örtü aldık.

Bu kış Kar açısından vasat bir kıştı diyebilirim.Bir çok kez kapalı ve yağışlı bir kış geçirdik bölgemizde.Nasip...

Seneye ülkemiz adına şartlar daha iyi bir kış beklendiğini-beklediğimi söyleyebilirim.Yazın,sonraki kışın genel sinoptik beklentimi paylaşacağım

Hocam haklisiniz sizin açınız dan öyle de bursa yalova izmit adapazarı hatti için rezil bi kıştı. Bırakın 20 cm karı 8 ocak sistemi dışında örtü bile göremedik.

• GFS ECMWF ile uyumlu bir görüntü verdi nihayet sistem çöp olmuş. Stratosfer ile ilintili seyir etmiyordu zaten Mart ayı değişim ayı normal karşılamak lazım. A0 pozitifte halen ve 10 gün daha İzlanda etkisi ile geçer neyse ki yağışlar başlıyor bölgemizde.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Bu aralar günü birlik İstanbul'dan Düzce'ye gidip geliyorum. Dün Düzce merkez en yüksek 23,9 gerçekleşmiş. Bu gün bakamadım ama 25'i rahat bulmuştur (hatta geçmiştir) diye düşünüyorum. hava-gunes11

Düzeltme: gerçekleşen en yüksek 24,4 derece ölçülmüş.

Seyyah

Einmal editiert, zuletzt von Seyyah ()

• Su baskını riski var mı çok kuvvetli ve şiddetli yağış mümkün gibi

Çanakkale,Balıkesir'in batısı ile Trakya'nın güney ve doğusu ile İstanbul'un batısında yağışlar daha etkili gözüküyor.Muhtemelen bu yerlerde su baskını,dere ve nehirlerin taşma durumu olabilir.Doğuya gittikçe yağışın etkisi azalacak.

Gfs Çanakkale ve Balıkesir'in batısına 40-80mm arası yağış öngörmüş İstanbul ve Trakyaya ise 30-40mm

Ecmwf ise Trakya,Çanakkale ve İstanbul'un batısına 40-70mm yağış öngörmüş,Balıkesir ve İstanbul'un geri kalan yerlerine ise 20-30mm

İki model arasında halen farklar mevcut.Riskli kesimi muhtemelen yarın akşam belirleriz