Marmara ve Batı Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bizim adımıza iğrenç bi tablo. Resmen Bursa boşluğu oluşmuş izmir bile bizden daha fazla kar alıyo. Değişmesi dileğiyle...

İşin şakası hocam.Kar haritasının ipiyle kuyuya inilmez kaldı ki ECMWF diğer modellere kafa tutmuş durumda

• Bir şarkı vardı ipe ipe geleceksin diye sözlerini karıştırmıyorsam aklıma geldi birden. Sabah sabah nereden geldiyse.:)İnşaallah tüm ülkemizin yararlanacağı bir sisteme dönüşür. :thumbup:Bu nasıl olmuş böyle siklondamı yatık geçmiş şu Türkiye haritasında gördüğüm yatay boşluk siklonun rotasımı oluyor Enes Güleç(17) hocam?

6d4d3909884c31bbe.png

Havanın değiştiğini haber veren genç uzuvlar değildir, bunu önce yaşlı kemikler sezerler.

• İlk girişte cephesel yağış ile kar alıyoruz ardından siklon bölgemizin sadece güneyini etkiliyor ek olarakta dekler devreye giriyor Aristokrat abi .Soğuklar balkan merkezli olduğundan bölgemizdeki soğuk birikimi diğer bölgelere göre fazla olduğu içinde kar haritasına yansımasıda belli oluyor

2006nın düşük bütçeli versiyonu gibi bir sinoptik var şuan önümüzde

• İnşallah ECMWF biraz daha toparlar bol karlı güzel bir sistem yaşarız. Ayrıca benden daha genç arkadaşlara tavsiyem 40 yaşındayım GFS’ye güvenmemeyi iyice öğrendim, siz daha önce öğrenin rahat edin. Model sıralaması bana göre ECMWF/ UKMO/ İCON / GFS ( Bu yazdıklarımı başka başka yerlere çekmeyin )

Havanın değiştiğini haber veren genç uzuvlar değildir, bunu önce yaşlı kemikler sezerler.

• İnşallah ECMWF biraz daha toparlar bol karlı güzel bir sistem yaşarız. Ayrıca benden daha genç arkadaşlara tavsiyem 40 yaşındayım GFS’ye güvenmemeyi iyice öğrendim, siz daha önce öğrenin rahat edin. Model sıralaması bana göre ECMWF/ UKMO/ İCON / GFS ( Bu yazdıklarımı başka başka yerlere çekmeyin )

Bu sefer en çok ECMWF'nin yanılıp Gfs paralel gibi bir çıktıya yönelmesini istiyorum. :D

• Daha önceki tecrübelerinize göre yükseğin konumunu hangi model daha doğru tahmin ediyordu. Cevap sanırım burda saklı. :thumbup:

• Okuldan yeni gelip çoğu şeyi ancak inceleyebildim. Açıkçası Ecmwf'den sonra Gfsnin senaryolarında 850hPada yükseliş bekliyordum tam tersine - 10 ve altındaki senaryolar artmış beni sevindirdi ^^. Sonraki düşündüğüm şey ise deniz etkisi yağışlarında karın yere tutunabilmesi için düşük sıcaklığa da ihtiyacımız olacak bu da önemli bir ölçüt. Haydi bakalım inşallah en iyi hale bürünür. Değinmeden geçmemek gerekir arkadan gelen sisteme de iyi zemin hazırlanmış duruyor.. uzays3271653126uzays3271653126:thumbup:

• Ecmwf çok batıya atmazsa soğukta kırpılmalar gerçekleşmeyecek.Bu yüzden 120h de gördüğümüz sinoptik çok iyi bölgemiz geneli için.Bu yüzden bu saatten sonrası önemli

Birisi paylaşmıştı tüm modellerin 120 h'lerini şimdi gördüm . Ecmwf gibi çok batıya kaydıran bir model gözüme çarpmadı. Bu akşam heyecanlar yine dorukta olacak :hfyeni (18):

Hemen düzelteyim siz paylaşmışsınız bu sayfada şimdi farkettim :) sayfadan sayfaya atlayınca kafalar karışıyor biraz..

2 Mal editiert, zuletzt von Dincer41 ()

• Bütün iş azorun yakınlığına ve çokta balkan işi olmaması,soğukların kırılmaması da azorun akdenizde ki ayağına bakıyor.Bu akşam modellerin mutabakata varacağını düşünüyorum 120 saate kadar girdik ,dönemin fiyakası çizilir valla :))