Marmara ve Batı Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kardankar

Bugün Safranbolu'daydım. Kent merkezinin kuzeybatı muhitinden gördüğüm kadarıyla yüksek tepelerin çoğunda kar görünmüyordu. Ancak kuzeyde kalan yüksek bölgede kar örtüsü görünüyordu. Eğer o günlere kadar kar durumu olursa kar örtüsünü hesaba katabilirsiniz.

Türkiye'nin en büyük mağaralarından biridir Bulak Mencilis Mağarası. Mağara içinden ve çevresinden çekim yaparsanız eğer paylaşmanız bizi sevindirir :)

• Akçakoca köylerde sisli geçen son günlerin ardından, bu gün açık bir hava var. (Gece kırağı oluşmuş.)

Düzce'nin anlık en soğuk yeri -2,2 ile Gölyaka-Kardüz Yaylası.

Akçakoca anlık 6,6 derece.

Gece gerçekleşen en düşük değer: Kardüz yaylası: -3,8

Akçakoca: 0,0 derece

• Enes Güleç(17) hocam bu sistemde Canakkale ne olur suzce

Bu sene net cevaplar veremediğimiz gibi yine 2 gün kala net cevaplar veremeyeceğim.Sıcaklık her türlü sınırda gözüküyor yağış güzel görsel zevk verir ama yağışta halen muamma

Gfs gibi gelse 1.5 gün görsel güzel kar yağışı olur yükseklerde güzel örtü alır.Ecmwfde soğukla yağışı tam çakışmıyor.En iyi senaryo bizim adımıza Gfs paralel gözüküyor.Bekleyip göreceğiz artık ya bu akşam yada yarın sabah noktayı koymamız lazım çünki yarın sistem cephe yağışı giriş yapacak

• Bu sene diğer senelerden daha fazla yordu ve 20 gündür modelleri takip etmiyordum. Zira Düzce'de bahar havası var. İnce bir kazakla bile üşütmeyen bir hava... Bugün foruma şöyle göz ucu ile bakayım dedim. Efsaneden söz ediliyor umutsuzluğumun içinden aniden bir adrenalin patlaması hissettim. Modeli açıp bir baktımki 380 lere kadar yine boş yine boş. O saatlerde kutup yer değiştirse kime ne faydası var. Yapmayın yahu ne efsanesi!

• Enes Güleç(17) Niçin muallakta kaldın merak ettim doğrusu? Bir kere zayıf bir yağış yok sadece karla karışık yağmurdan kara dönüşte karın tutması ile ilgili endişen olsa anlardım.Modellere ayırmaya da gerek yok Trakya ve Çanakkale sistemi bence örtü kovalayın derim.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Enes Güleç(17) Niçin muallakta kaldın merak ettim doğrusu? Bir kere zayıf bir yağış yok sadece karla karışık yağmurdan kara dönüşte karın tutması ile ilgili endişen olsa anlardım.Modellere ayırmaya da gerek yok Trakya ve Çanakkale sistemi bence örtü kovalayın derim.

Ben bu sene sağlam ders çıkardım bu sınır sistemlerle ilgili abi.

Çanakkalenin iç kesimleri güzel örtü yapar rakım farkından dolayı.Trakyadada alçak kesimlere çok şans vermiyorum ki Trakyadaki yağışlar Çanakkaleye nazaran daha az.Normalde Çanakkale ve Trakya bu tür -4,-6 bandında giren soğukları sever ancak bu sene bir türlü balkanlarda yer seviyesinde adam akıllı soğuk yakalayamadığımız için yine rakım sistemine evrilen bir durum var.

Çanakkale merkez Tekirdağ merkez vs havada kar göreceğini düşünüyorum.Ha yapacaksa Trakya sürprizini yapsın sonuna kadar açığım.Trakya ne kadar soğursa Çanakkalede o kadar soğur rüzgarlarla.

15-16 sındada ull girişi olacak oradanda yağış gelir ancak ull'u konumu netleşmesi lazım

• Hocam Biga'da havada da olsa kar görebilecezmi bu sistemcikte.Çünkü Biga'nın da rakımı o kadar yüksek değil maalesef .

• Hocam Biga'da havada da olsa kar görebilecezmi bu sistemcikte.Çünkü Biga'nın da rakımı o kadar yüksek değil maalesef .

Biga sıkıntılı biraz poyraz size denizden çok nem yüklüyor ve hem yoğuşma sıcaklığını hemde yer seviyesi sıcaklığının yüksek olmasına sebebiyet veriyor