Marmara ve Batı Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Zonguldak adına bu haritayı takmıyorum.Dek'ler ile zaten gösterilenin 2-3 katı daha fazla kar alıyor.Ve bizim konuma sağlam dek vuruyor.Bu haritalar aldatmaca.

Haritalar aldatmaca değil de sadece DEK yağışları tahmin edemedikleri için göstermiyorlar. Bu tahminlerin üstüne gelecek olanlar fazladan bonus oluyor yani :)

İzmit 5 günlük hava durumu

tahmin-show-2.aspx?m=KOCAELI&basla=1&bitir=5

• Zonguldak adına bu haritayı takmıyorum.Dek'ler ile zaten gösterilenin 2-3 katı daha fazla kar alıyor.Ve bizim konuma sağlam dek vuruyor.Bu haritalar aldatmaca.

Konumumda atttığım periyotta dek olmadığı için siklonik karı gösteriyor attığım harita.Dek'a göre siklon daha usturuplu az çok ne olacağı belli oluyor siklonun rotası belli olunca.Yoksa kar haritalarının hükmünün etkisini herkes biliyor :)

• Zonguldak salı günü yüksekler karla karışık yağmur ve kar -ki kar alan yerlerde yoğun kar yağışı geçişleri olacaktır. Çarşamba gününün ilk saatlerinde sahil kesimi de olmak üzere kar yağışı başlar. Çarşamba geceye kadar aralıklarla yağan kar sahillerde 10-15cm++ kar yapabilir. Yükseklerde 30-35 arası.

• Umarım salı için yoğun kar yerine yağmur yağmaz...Şuanda gerçekten sıcaklık sıkıntısı aklıma geliyor hep böyle sistemlerde..Merkez umarım salı - çarşamba- perşembe yoğun kar alacak zonguldak adına

• Sameter hocam Salı-Çarşamba-Perşembe kar demişsiniz zoznguldak merkez adına.Anlamadığım Salı ve Çarşambaya zamanla yoğun kar geçişleri fırtına halinde olacaktır demişsiniz.Merkezler dahilmidir biraz yüksek rakım 140 diyebilirim en azından..Yani ben bu sistemde Salı adına güzelim yağışı yağmur olarak görmek istemiyorum.Bu sefer umarım öyle olmaz...Her sistemde yoğun kar yerine yoğun yağmur yağmasını istemiyorum ilk başta.Bu sefer Yoğun kar salıdan perşembeye kadar aralıklarla merkez adına sürer umarım.

Salı günü soğukluk sıkıntısı var ne yazık ki, konumunuz adına salı gece bir ihtimal, çarşamba gününün ilk saatlerinden itibaren kar yağışı olarak alırsınız.

• Umuttepe tahmininiz nedir arkadaşlar ?

Salı günü öğleden sonra kar yağışlı. Kar yağışı akşam saatlerinden itibaren yoğun geçişler şeklinde olacak. Çarşamba günü de aralıklarla yağış devam edecek ve ardından çarşamba günü geç saatlerde artık yağışlar sonlanacak ve sıcaklık yükselişe geçecek.

• Polar Vortex pek düzeleceğini zannetmiyorum. En fazla salı günü akşam saatlerine kadar çekilebilir soğukların girişi. Ama merak etmeyin önümüzde güzel kış var. Bu sistem'e öyle ahım şahım gözüyle bakmaya gerek yok. Bizim için sürpriz kahvelik bir sistem.

• Polar Vortex pek düzeleceğini zannetmiyorum. En fazla salı günü akşam saatlerine kadar çekilebilir soğukların girişi. Ama merak etmeyin önümüzde güzel kış var. Bu sistem'e öyle ahım şahım gözüyle bakmaya gerek yok. Bizim için sürpriz kahvelik bir sistem.

Öyle ama en azından Salı Öğleden sonra saat 3-4 ve sonrası adına WXCHARTS ve GFS falan filan yağış haritaları yoğun kar diyor.Özellikle gece çarşamba sabaha doğru..Doğruluk payı varmıdır.Salı öğleden sonra merkezlerde başlasa o bile yeterdi.

• İlk sistemdede bulunduğum konumda ilk gün sıcaklık sıkıntısı vardı aynı ana fikir 4' ve sonrası başlamıştı bu seferde öğleden sonra 4 gibi başlayacaktır diye düşünüyorum hocam salı öğleden sonra 4 ve sonrası umarım kar sonra yoğun kar

Sistemi yaşayıp göreceğiz artık bu kısmını, atmosfer problemli ama tahminim gece 12 den sonra

• Sanki bu haritada bartın yağmurlu gözüküyor.Zonguldakta ise sanki kky ve kar sabahtan başlıyor zamanla yoğun.Bulunduğum konum karlı gösteriyor gibi sabah 10dan sonra umarım öyledir.En azından Salı öğleden sonra 3-4 gibi yağsada olur.Ama zaten Saat 5 ve sonrası akşama doğru zaten yoğun kar fırtınası demiş bu kesin bir bilgi zaten.Şöyle bir mantıkla gitsek Zonguldak merkezde 3-4 gibi öğleden sonra önce kky ve kar olur en geç diyorum.Ama belki sabahtan bile başlar.Harita belli olmadığı için tam olarak.Memnun olmadığım konu Bartın ile Zonguldak birbirine çok yakın olduğu için çok karışıyor bu haritada.