Marmara ve Batı Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Akşamı hatta geceyi bekliyorum ben eğer ki o zamanda yağmazsa benim diğer gelecek sistemlere olan umudum hiç derecesine kadar iner...

Neden mi kar ? Çünkü üzerimde ki bütün negatif enerjiyi tek seferde pozitif enerjiye çevirebilme özelliğine sahip.

• Bu arada ısı olayına ben inanıyorum neden derseniz 2002-2010 arasında bursa'da kışın merkez ve ovalarda en az 20-50cm kar oluyormuş fotoğraflar mevcut. Ne zaman termik santral sayısı arttı çarpık kentleşme ile büyük ve bitişik sıralar yapıldı o zaman kar yağışı azaldı.4 derecen aşağıya inemiyoruz soğukta böyle bir şey olabilir mi ya? Şimdi merkez 3-5cm kar tutsa şükrediyoruz oda yok.Bu sistemde Marmara adasında bir bursa alamadı kar yağışı.

kardeşim, benim yaşım 49 hayatım bursada geçti.

bizim çocukluğumuzda ne baca vardı ne şehir bu kadar büyüktü. ama hava yine böyle idi. yaşadığımız bölge ılıman akdeniz iklimine yakın bir bölgedir. sadece rakımı yüksek yerler bol bol kar alır. mesela kütahya eskişehir afyon gibi yerler, bursanın dağ ilçeleri metrelerce kar alıyor hala. 1980 lerde çocuktuk, bütün kış beklerdik yağmazdı kar. yalan olmasın 81 veya 82 senesinde sağlam yağmıştı 1 metreye yakın. şimdilerde de pek değişiklik yok aslında, birkaç yılda bir yağıyor.

• Gece yarısı da arabaların üstlerini örtecek kadar, sakin bir kar yağışı alıp sistemi tamamladık Keşan olarak. Etrafta gördüğüm kadarıyla tüm kar severler memnun halinden. Oynayan çocuklar, kış lastiklerini deneyen yetişkinler, karlı havada şarap içmeyi sevenler, çiftçiler ... halinden memnun. Darısı diğer şehirlerdeki kar severlere.

• Bakalım bizde pazartesi salı gününü bekleyeceğiz. Olmazsa Ocak sonuna bakacağız oda olmazsa sağlık olsun. Kıyı kesimleriz, Akdeniz iklimi ve geçiş ilimleri var yapacak bir şey yok sibirya değil ya hep kar alalım :)

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• Bu arada ısı olayına ben inanıyorum neden derseniz 2002-2010 arasında bursa'da kışın merkez ve ovalarda en az 20-50cm kar oluyormuş fotoğraflar mevcut. Ne zaman termik santral sayısı arttı çarpık kentleşme ile büyük ve bitişik sıralar yapıldı o zaman kar yağışı azaldı.4 derecen aşağıya inemiyoruz soğukta böyle bir şey olabilir mi ya? Şimdi merkez 3-5cm kar tutsa şükrediyoruz oda yok.Bu sistemde Marmara adasında bir bursa alamadı kar yağışı.

2004 kışın Bursa il jandarmada askerdim. Merkezdeki rekor kar yağışını yaşadım, sonra Keles'e gönderildik. Hep kar, hep soğuk. Kar küremekten ve soğukta nöbet tutmaktan bıkmıştım desem yeridir. Dönem dönem böyle kışlar oluyor. Şehirleşmenin etkisi de ısının kar sınırında dolaştığı sistemlerde etkili oluyordur diye düşünüyorum. Bazen 0,5 derece bile çok şeyi değiştiriyor çünkü.

• Kim dedi Sakarya kar yağışlı diye bir şey hala

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

Bide ben bacaların tam dibinde oturuyorum alaşardayım 😊

• Allahım bize de nasip eyle şu mübarek kar yağışını. Vallahi bursa merkez hariç çoğu iller kar aldı. Çok şansısız ya.Bu zamana kadar forum da bir kere bile ümitsizliğe kapılmamıştım ama artık yavaş yavaş kapılmaya başlıyorum. Geçen sene gibi bir olay olursa kaldıramam valla.En son adam akıllı karı gs-juventus maçı vardı o sene görmüştüm daha da hatırlamıyorum bursa merkez örtülü düzgün kar.Hele geçen sene havada bile göremedik neyse ki geçen ki sistem de havada görmüştük.

Yanlış hatırlıyor olmalısın. 2015 şubat dek sisteminde yıldırım da 30 cm 2017 ocak godzilla da ise 40 cm kar vardı Yıldırım'da...

• 7-8 Ocak Sistem Tahmini

İşin artık siklon faslı geçti kar alan yerler aldı.Şimdi Dek ile kar alamayan yerlerde sıra.Önümüzdeki 2 gün içerisinde en şanslı yer Doğu Marmara olacak.

Yağış öncesi kıyılarda yüksek görülebilecek sıcaklıklar sizleri yanıltmasın.Dek yağışları vurduğu anda sert düşüşler yakalanıp örtü yapabilecek duruma gelecek sıcaklıklar.İç kesimlerin ise sıcaklık sorunu yok.

7 Ocak Pazartesi

Pazartesi günü Çanakkalenin doğusu,Balıkesirin Kuzeyi,İstanbul,Doğu Marmara ve Batı Karadenizin kıyı kesimlerinde yağış görülecek.Yağışlar Batı Karadeniz kıyılarında hafif kky ve yağmur şeklinde.Diğer kalan yerlerde kıyılarda aralıklı kar ve kky iç kesimlerde yağış alan yerlerde aralıklı kar olacak.Kıyılarda dek yağışı sırasında anlık örtü bırakabilecek.İstanbulun Anadolu yakası,Kocaeli ve Yalovada kar ara ara yoğun olabilir.İç kesimlere ise yağış gelmesi halinde kalıcı örtü sağlanabilecek.

Trakya,Çanakkale ve Batı Karadenizin iç kesimleri boyuncada Buzlanma Ve Don olayı bekleniyor

fd7956ef430cd3.png

8 Ocak Salı

Salı günü bölgemizin en iç kesimleri ile Çanakkale ve Trakya haricinde yağışlar olacak.Yağışlar Özellikle Doğu Marmarada yoğun kar şeklinde olacak.En şanslı kısım ise Sakarya ve Kocaeli olarak gözüküyor,oluşabilecek dek bantı vurduğu yere çok güzel örtü bırakabilir.İstanbulun batısı ile Balıkesirin batısında yağışlar hafif ve aralıklı olacak.Batı Karadeniz kıyılarında ise yağışlar akşama doğru başlayacak ve aralıklarla kky ve kar olacak,anlık örtü oluşumu olabilir.

Yine Batı Karadenizin iç kesimleri ile Çanakkale ve Trakya dolayların Buzlanma Ve Don olayı görülecek

İşin içinde Dek olduğu için cm veremeyeceğim.Vuracağı yerde çok güzel şeyler olacaktır

4e2f24553866.png