Marmara ve Batı Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Mgm yağış yada ekstrem bir durum oluşacağı zaman biraz erken uyarı yapsa ne iyi olurdu.. Bir süreden beri yağış başladı,bizim tarafta şimşek hadisesi henüz yok.

Ekleme:

İstanbul Büyükçekmece: 72,4 mm

Yalova, Aktoprak köyü :56,11

Kocaeli: 46,6 mm

Sakarya, Geyve : 56,2 mm

Düzce, Gölyaka :15,68 mm

Bursa, Eski Kızılelma köyü : 31,28 mm

Bolu, Göynük himmetoğlu köyü : 68,68 mm ile göze çarpan istasyonlar arasında geliyor.

Seyyah

Einmal editiert, zuletzt von Seyyah ()

• Başta Kocaeli olmak üzere bölge halkına geçmiş olsun imrenerek izliyoruz sizi geçen yaz olduğu gibi bu yazda bizim bölgemiz kuraklıkla mücadele ediyor tarım tehlikede.

• Gréy hocam, ihtiyaç duyduğu yağışı alamayan bölgelerimizi üzülerek takip ediyoruz. İnşallah bu talihsiz durum değişir ve ülkemizin her karış toprağı beklenen yağışlara kavuşur.

• Yaklaşık Düzce için Skew-T çıktılarına baktığımda, 1000 hpa'da dewpoint ve sıcaklık çizgilerinin birbirine çok yakın olduğu, yer seviyesindeki rüzgarın ise çok düşük veya çoğunlukta esmediği, dolayısıyla ilerleyen günlerde sis hadisesine maruz kalacağımızı söylersek doğru bir tahlil yapmış olurmuyuz?39fb9.png

201a165fe868453d.png

6e9b22a55acf9.png

Sonrasında ise bu şekilde bir çıktı ile karşılaşıyoruz.. Tüm bunları takip edeceğim.

ed48efc9a268627.png

• Seyyah Abi Skew-T sis tahmininde sana ek olarak; yere yakın noktada çizgiler birleşmeli ve aynı zamanda yere yakın seviyede enverziyon gerçekleşmeli.

*Dipnot : Peki enverziyon nedir ? En basit şekilde sıcaklık terselmesi denilebilir. Normalde yükseklik arttıkça sıcaklık düşerken; enverziyon dediğimiz olayda sıcaklık yükselmeye başlar.

Sis tahmininde birde atmosferin orta bölümlerinde bulutlanma olmamalı; dolayısıyla iki çizgi olabildiğince birbirine uzak olmalı.

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Ağustos 10 undan sonra çarşı karışacak demedi demeyin güçlü sinyaller var ull inebilir ortalık ciddi anlamda karışabilir kaldı ki 850 hpa 10 dereceye inen senaryolar var bu arada 3- 4 ağustos da serinleme olacak ciddi anlamda

• Ağustos 10 undan sonra çarşı karışacak demedi demeyin güçlü sinyaller var ull inebilir ortalık ciddi anlamda karışabilir kaldı ki 850 hpa 10 dereceye inen senaryolar var bu arada 3- 4 ağustos da serinleme olacak ciddi anlamda

İyı güzel diyosunda kardeşim mgm niye göremedi 3 4 ağustostaki serinlemeyi 32 33 derece bandında gösteriyor son güncellemede. Umarım senin dediğin çıkar

• Üzerimden geçip giden kütle yağış bırakmadı fakat güneşi engellemesi bile iyi geldi.. Şimdi güneyimizdeki hareketliliği takip ediyorum, bu sefer daha iyi geliyor gibi..

• Burada ben 24 temmuzda 2 -4 ağustos arasına dikkat çektiğimde o tarihlerde yağışın y si yoktu ama şimdi mgm bile yağış verdi ayın 3 üne. Bu sitede olsun başka sitelerde olsun hatta havanın notları adlı arkadaş bile ağustos ilk 10 günü yağış yok derken ben bu tarihlere dikkat çekmiştim bilmem anlatabildim mi ben şahsi olarak tahmin yaparım mgm ogm cgm sgm beni ilgilendirmez.