Kıyılara Kar Ne Zaman Geliyor

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bakın arkadaşlar @Mert 44 arkadaşımız klasik bir karsızlık sendromu yaşıyor. Bunları yazdığı için kendisini asla suçlayamayız çünkü söylediği şeylerin büyük kısmı doğru. Bitlis'e dahi yağmur yağdıran Hazar YB'ının dönüş hareketi ile Basra Körfezinin hemen kuzeyindeki sıcak havayı Güneydoğu üzerinden Doğu Anadolu içlerine kadar üflemesi. Kar yağışlarının İç anadolunun doğusunda özellikle Sivas, Tokat, Erzincan, Gümüşhane, Amasya, bayburt civarında sıkışıp kalmasının temel nedeni yukarıda açıkladığım problem. Bizler sizin duymak istediklerinizi değil kendi gördüklerimizi yazmakla mükellef insanlarız. @Efsane-Semih size doğru bilgi vermiş. Biraz sabırlı olabilseydiniz az önce sormuş olduğunuz Elazığ - Malatya sorusunun yanıtını benden almış olacaktınız. Bu konuyu genel bir değerlendirme maksadıyla açtım, bölgesel veya il bazında kar analizi yapmıyorum. Kıyılara kar ne zaman gelecek aslında kıyılara özel bir yorum değil ülke genelinin içinde bulunduğu paterni ele alıp bunun ne zaman ve ne şekilde değişeceğini öngörmeye çalışıyoruz. Hala size samimi gelmiyorsak bu elbette sizin bileceğiniz birşey. Selamlar

2 Mal editiert, zuletzt von GeneralAlonso55 () aus folgendem Grund: Silinen mesajı alıntılamışsınız hocam o yüzden o kısmı kaldırdım.

• Hocam merhaba eline saglık benim sorum tekirdag kıyı serindeyim trakya ocak ayını nasıl gecirir ayın22 sinde güzel kar gorduk ancak merkezde sıcaklık sıkıntısı çektik

• Hocam merhaba eline saglık benim sorum tekirdag kıyı serindeyim trakya ocak ayını nasıl gecirir ayın22 sinde güzel kar gorduk ancak merkezde sıcaklık sıkıntısı çektik

Sıcaklık sıkıntısı bölge genelinde 400 mt altı rakımdaki hemen her yerde oldu maalesef. Sıcaklık sıkıntısı çekmeyeceğiniz ve lakin yağış konusunda Aralık ayı ile aynı rejimde ve verimlilikte olmasını beklemediğim bir Ocak ikinci yarısı ve Şubat beklentisi içerisindeyim.

• @wildleo1907 hocam bu Basra-Hazar Yükseği maalesef zaten zayıf olan 30 Aralık sistemine de duvar oluyor ve Doğu bölgelerimiz yeterince nasiplenmiyor
    Hazarda kontrolsüz bir YB daha ne kadar bizi etkiler o hususu biraz daha irdelesek iyi olacak
    Budurumda Doğu Sibirya ve diğer tetikleyici unsurlar ile ilgili de sıkı araştırmalar yapmamız gerekiyor

• Sıcaklık sıkıntısı bölge genelinde 400 mt altı rakımdaki hemen her yerde oldu maalesef. Sıcaklık sıkıntısı çekmeyeceğiniz ve lakin yağış konusunda Aralık ayı ile aynı rejimde ve verimlilikte olmasını beklemediğim bir Ocak ikinci yarısı ve Şubat beklentisi içerisindeyim.

Tesekkurler hocam o zaman kuru soguklara merhaba diyecegiz

• Bakın, İskandinavya bölgesinden bir diyagram. Ana çalıştırma (siyah) ne kadar yukarıda. Modelin göstermiş olduğu 850 hpa soğukları en sıcak senaryolarda gidiyor. Ortalamanın bile üstünde. Oralar aslında daha soğuk. Yakında modellere yansır. Kuzeyimizde yeterli soğuk var. Tek gerekli olan şey; Uygun Pattern.

• @wildleo1907 hocam bu Basra-Hazar Yükseği maalesef zaten zayıf olan 30 Aralık sistemine de duvar oluyor ve Doğu bölgelerimiz yeterince nasiplenmiyor
    Hazarda kontrolsüz bir YB daha ne kadar bizi etkiler o hususu biraz daha irdelesek iyi olacak
    Budurumda Doğu Sibirya ve diğer tetikleyici unsurlar ile ilgili de sıkı araştırmalar yapmamız gerekiyor

Önceki yıllarda da Güneydoğudan bizi çevreleyen bir ucu Suriye'nin doğusunda diğer ucu Hazar Denizinin güneyinde güney ucu ise Basra körfezine kadar uzanan adını benim bilmediğim bir YB alanı zaman zaman Anadolu içlerine kadar girip hem kuzeyli salınımların önünde duvar oluyordu. Karakter olarak ben bu iki YB alanını birbirine benzetiyorum. Çok karakteristik bir YB değil ama bu kadar uzun süredir yerini çok az değiştirerek konumunu koruması sıkıntı verici. Yukarıda da belirttiğim gibi hareket edebileceği 3 yer var, bizim için en istenilen durum ise Barents Denizine veya Laptev Denizine doğru hareket ederek etki alanını bizim için pozitif yöne çevirmesidir.

• @SiberianTiger Hocam konu dışı olucak ama size bir soru sormak istiyorum. öncelikle ülkemiz ne zaman buzul çağına giricek. diğer sorum ise 2020 den sonra ülkemize daha fazla sistemler gelicek dediniz bunu neye dayanarak söylediniz buzul çağı ile bir ilgisi varmı? cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

@SiberianTiger bir grafik vardı hatırladığım kadarıyla 2020 sonrası için. Küresel ısınma yandaşlarını çileden çıkaran onu paylaş istersen :hfyeni (18):

• @SiberianTiger Hocam konu dışı olucak ama size bir soru sormak istiyorum. öncelikle ülkemiz ne zaman buzul çağına giricek. diğer sorum ise 2020 den sonra ülkemize daha fazla sistemler gelicek dediniz bunu neye dayanarak söylediniz buzul çağı ile bir ilgisi varmı? cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

Güneş yeni bir döngüye giriyor. Bu döngüde güneş aktiviteleri çok azalacak. tıpkı 1645 ile 1715 yılları arasında görülen Maunder minimum gibi. O tarihler arasında Avrupa'da bütün nehirler donardı. Aynı zamanda 2020'lerin sonunda Amo endeksi negatife inecek. 2020'lerden itibaren herşey adım adım güzelleşecek. Dilerseniz bununla ilgili de bir çalışma yayınlarım.

• Güneş yeni bir döngüye giriyor. Bu döngüde güneş aktiviteleri çok azalacak. tıpkı 1645 ile 1715 yılları arasında görülen Maunder minimum gibi. O tarihler arasında Avrupa'da bütün nehirler donardı. Aynı zamanda 2020'lerin sonunda Amo endeksi negatife inecek. 2020'lerden itibaren herşey adım adım güzelleşecek. Dilerseniz bununla ilgili de bir çalışma yayınlarım.

Aşırı ve uzun soğukları çok sevdiğimden değil ama İzmir olarak kışın kuru soğuk yerine daha fazla kar almak isterdim, o yüzden buzul çağını ve çalışmanızı merak ediyorum

• bak heyecanlandırdın beni . Fazla bekletme küserim hadi hayırlı işler :D

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• Hocam gunes dongusu uzmanlarca yasanılan kuresel ısınma karsısında hıc bır etkısı olmuycagını vurgulanıyor kaldıkı kuresel sıcaklık 0.8 derece artı olsa olsa mınık bir dusus olur 2030 dan sonra tam suratle kure ısınmaya devam edilecek dendı ben yarından Sonra fılmi gibi golf stream akıntısının durma olasılıgını mını buz cagına goturmesini daha yuksek goröyorum Gunes dongusu teorıde kalıyor artık

• Arkadaslar konulari karistirmayalim.Lutfen ilgili basliklardan sorularimizi soralim.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN