Beiträge von odesay

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

Değerli arkadaşlar sıstemin yönü orta ve Batı avrupa 4 gun surecek olan bu sogul hava Avrupada uzun sure konusulucak bizde ise daha cok lodos agırlıklı olucak gibi Yuksek cok yatıyor ıtalya almanya fransa ıngıltere polanya avusturya ısvıcre donacak ki sıcaklık lar -15 gunduz degerleri bulucak gibi bizde ise duruö tersi antalya 20 ıstanbul 15 dereceleri gorebilir ınsallah yanılırım ...

sibirian hocam nao pozitif nasil azor kitaya giremiyor akil el vermiyor artik mjo 6 ci fazda ucuyor saga sola Ao negatifte sanki Orta ve kuzey Avrupa sistemi olucak soyle gat cizersek turkiye den ukrayna hattinin batisi soguk ici ve dogusu sicak patend bu yonde

Ahmet abı hos geldin abi 29 mu 24 mu ne olucak yoksa boyle mı gıdecegız karsız kuru soguk 2010 gıbı mı olur yoksa TARANTULA ❄❄❄ YIKIKIRMIYIZ HOCAM BUYUK kus var mı. Strosfer verılerı ıyı degıl gıbı ...

semih bey benim pek umidim yok mjo Nao ve Ao san ki Avrupa'nin diyor gibi 2010 kisi kopyasi gibi mi ne bana mi oyle geliyor kafan karisti 24 icin

Siberian Hocam strosfer sigumasi nasil isimize geliyor ? Semih beye yazdim Isinmasi polor vortex parcalayip soguklari asigiya itiyor sogumasi topluyor ve kuzey AB guney Enlemler YB oluyor buda pozitif Nao Ve Ao tetikliyor yanlis mi biliyorum birde 13 deki sistem muallak gibi kiyisindan kosesinden gecicel gibi mi ne cok net bir taplo yok azor ustumuze yatar gibi NAO cok pozitife cikiyor AO DA dalgali gibi biraz ...

Semih bey Strosfer isinmasi isimize yariyor biliyorum ben Sogumasi kutpi girdabi kuvvetli kilmaz mi ? Buda pozitif NAO ve AO Demek Oluyor ki YUKSEK ustumuze yatar OMEGA blokaj zor gibi guney Avupada ki siklonlar soguk havayi orta ve kuzey Avrupaya atiyor Azor destek veremiyor goruntusu var

• Semih bey Merheba Guzel de bilimsel yaklasmak lazim Nao ve Ao pozitife kaciyor ... 17 subat 2015 deki gibi gelirse ne ala O once Kafkaslar ordan Karadeniz biz derkende son 4 gun kala Marmaraya kacti sistem Nao hafif pozitif olucak Ao dan negatiften hafif pozitif sonra yöne notur seyredicek MJO saten 3 faza geciyor cevreye yakin oldugu icin etkisi az. Gool olur mu 14 Ocak' ta %40 ihtimal veriyorum Akdeniz de ki Bati Avrupada ki. O AB' lar olusmazsa onumuz aciktir yoksa Ocak'ta gider bu kisin Efsane olma olasiligi %2 berbat olma olasikigi %80 normallerde olma olasiligi %18 Allah cc yardimcimiz olsun cok zor cografyadayiz cok ...b

amerıka tarıhı sogukların bırını yasıyor kı - 50 ler olur YB. Var ısın ıcınde avrupa bız asya nın bir kısmı ıse guneylı hava hakim valla kardesımle ben son 1 aydır kar hasratınden pıskolojimiz bozuldu nolucak bu boyle bılınmez Allah yar ve yardımcımız olsun hele kı hıc kar yagmıyan kıs olarak Tarıhe gecerse bıttık ye ne bıttık 2007 den bile kotu olur allah korusun ❄

Hocam insallah öyledır ama bır gercek var Amo negatıfte de olsa pozıtıfde'de olsa cogu efsane kıslar Amo pozitıfdeyken olmuz yanı cok fazla bır etkısı yok gıbı. Örnek 1929 kışı örnek mjo 1 fazda Ocak 10 kadar bırsey yok gibi nsallah cok sert soguk alırız ...

Hocam gunes dongusu uzmanlarca yasanılan kuresel ısınma karsısında hıc bır etkısı olmuycagını vurgulanıyor kaldıkı kuresel sıcaklık 0.8 derece artı olsa olsa mınık bir dusus olur 2030 dan sonra tam suratle kure ısınmaya devam edilecek dendı ben yarından Sonra fılmi gibi golf stream akıntısının durma olasılıgını mını buz cagına goturmesini daha yuksek goröyorum Gunes dongusu teorıde kalıyor artık

Yaz ayi benim on gorum serin ve yagisli gecicek enso kuzey atlantik fazi ve el nino zayif liyo notre inicek yaz ortasindan sonra. Azor daha baskin olucak ve bol bol karayel magdur kalicaz :) daha cok uzun yillar boyle serin bir yaz yok diyiceksiniz gunes aktivesi 2017 kisi cok ama cok sert gecicek simdiden Allahin izniyle soyliyebilirim Sibirya kisi olucak ...

Merheba arkadaslar durum cok vahim ki 16 sindan 23,kadar istanbul 23 izmir 26 antalya 30 dereceleri gorucek saka degil 859 hp de 16 dereceler mevcut :( ben omrumde boyle birsey gormedim hani kuresel isinma degil mega isinma ya dogru gidiyoruz Allah sonumuzu hayir etsin insallah ...

2007 den sonra avrupanin en kotu kisi hani kursel isinmaya inanmak istemiyorum ama gunes dongusu deki azalmanin iklimi sofutcaginida pek ihtimal vermiyorum ana bu dunya iste : super elnino senesinde kursel sicaklik artti subat ayi negatif nao ve Ao on gorusu mevcuttu keza oda torpulendi ben bu kisi normal siradan bir kis olarak yerini aldi diyorum uzun yillar ortalamasina yakin biraz ustu gibi kapatiriz ...