Kıyılara Kar Ne Zaman Geliyor

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • haydi bismillah hayırlısı olsun. Kuzey Avrupa da ki Ab ler temizlendikten sonra soğuk salınımı için başka sart gerekli mi hocam. İlla ki gereklidir de sağlam bir soğuk için nerelerde neler olması lazım ki şöyle iliklerimize kadar donup belimize kadar kara gömülelim . Saygılar....

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• @wildleo1907 Peki 240'taki sinoptik üzerinden gidersek Orta Akdeniz'de gelişmekte olan AB'nin orada oyalanıp Balkanlardaki soğuğu o bölgede asılı bırakması da mümkün müdür?

Bu da risklerden bir tanesi elbette, ancak ben bu riski neden fazla dikkate almadığımı şöyle açıklayayım. Söz konusu AB muhtemelen Girit e kadar gelecek. Aynı dönemde 1030 veya üzeri bir YB'ın Ukrayna üzerinden indireceği soğuk havayı dönüş hareketi ile hızlandırır bu konumuyla ve soğuk hava girişi balkanlardan değil Kırım'ın batısından olacağından (biz en azından öyle bekliyoruz :hfyeni (29): ) sistemin komşuya kaptırılma olasılığını ortadan kaldırır. YB Romanya - Ukrayna arasına oturursa Kıbrıs üzerinde bir tepki AB oluşması da beklenebilir. Sizin belirtmiş olduğunuz AB bu noktada en fazla katalizör görevi yaparak YB'ın şeklini kuzeydoğu güneybatı istikametli fırancala ekmeğe çevirir. Bu da hiç fena olmaz bizim için.

• haydi bismillah hayırlısı olsun. Kuzey Avrupa da ki Ab ler temizlendikten sonra soğuk salınımı için başka sart gerekli mi hocam. İlla ki gereklidir de sağlam bir soğuk için nerelerde neler olması lazım ki şöyle iliklerimize kadar donup belimize kadar kara gömülelim . Saygılar....

:gun_bandana: :gun_bandana: :gun_bandana: Bu keser mi seni kardeşim? @manasbalasy 1/kahkahas23s1 forum.havaforum.com/attachment/9886/forum.havaforum.com/attachment/9887/

• hocam beni keser kesmesine de 2005 kışı olması lazım yanlış hatırlamıyorsam 1 hafta kar yağmıştı ertesi 1 hafta da ayaza çekmişti 2 hafta boyunca adam gibi kış yaşamıştık. Yanılmıyorsam kurban bayramıydı hatta. O şekilde sistem alabilmemiz pek mümkün olmuyor artık galiba.

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• hocam beni keser kesmesine de 2005 kışı olması lazım yanlış hatırlamıyorsam 1 hafta kar yağmıştı ertesi 1 hafta da ayaza çekmişti 2 hafta boyunca adam gibi kış yaşamıştık. Yanılmıyorsam kurban bayramıydı hatta. O şekilde sistem alabilmemiz pek mümkün olmuyor artık galiba.

Şubat ayını bekleyin

• @SiberianTiger..hocam saygılar..2004 senesınde her sıstem efsaneydi..geçen sene 6 ocak efsaneydı evet ama lokal efsane..bir cok yerde sıradan bir kar yağısı gerceklestı..butun kıs boyunca kar yağmama olasılığıda var kıyılara.daha önce ben yaşadım..bakın hocam,tahminler çok umut verici olduğu için beklentiler yükseldi haliyle..şuana kadarki görüntü iyi değil kabul edelim..yapacak tabiki bir sey yok ama ben şubatta boyle olcak,ocakta şöyle olacak gibi cümlelere tamkinli yaklaşılması taraftarıyım..

• Kış tahminimi oluşturduğum Kasım ayı başından beri en sık maruz kaldığım soru "İstanbul'a kar ne zaman yağacak?" veya "Kıyılar ne zaman kar alacak?". Bu yıl için tahminlerimiz lodos arkası karayel ve poyraz kovalamacalarının bolca olacağı bu nedenle özellikle Batı bölgelerde iç ve yüksek kesimlerin AB destek bağlantılı soğuk cephelerle bolca kar yağışı alacağı yönündeydi. Konya gibi kışa erken giren bölgelerimiz oldu, yine iç batı Anadolu da Denizli dışında şu ana kadar hatırı sayılır kar aldı. Patern bu olunca yani giriş yapan soğuk hava 850 hpa larda -5 lerin altına tam olarak inemeyince sonuçları bu şekilde oluyor. Doğu Karadeniz kıyıları bu sene belki de ülke sistemlerinden en az etkilenen yerlerden birisi oldu ancak kışın ikinci yarısı ben bölgede tatminkar kar yağışları bekliyorum. Sibirya soğuklarının önündeki en büyük engel olan Kazakistan YB''ının etkisini bu dönemde kaybetmesini ve Sibirya Kırım koridorunun açılmasını bekliyorum. Unutmayın zayıf da olsa içinde bulunduğumuz kış bir La Nina senesi ve La Nina yıllarında Sibirya mutlaka er veya geç kendini gösterir. İşin arşiv tarafında destekleyici bilgileri @Cold.EFso ve @SiberianTiger'ın bloglarındaki değerli yazılarında bulabilirsiniz.

• @SiberianTiger..hocam saygılar..2004 senesınde her sıstem efsaneydi..geçen sene 6 ocak efsaneydı evet ama lokal efsane..bir cok yerde sıradan bir kar yağısı gerceklestı..butun kıs boyunca kar yağmama olasılığıda var kıyılara.daha önce ben yaşadım..bakın hocam,tahminler çok umut verici olduğu için beklentiler yükseldi haliyle..şuana kadarki görüntü iyi değil kabul edelim..yapacak tabiki bir sey yok ama ben şubatta boyle olcak,ocakta şöyle olacak gibi cümlelere tamkinli yaklaşılması taraftarıyım..

@divane çok güzel bir noktaya temas etmişsin. Özellikle arkasına herhangi bir metodoloji konulmadan yapılan tahmin ve yorumlara itibar edilmemesi hususunda aynı fikirdeyim. Lakin umarım bu görüşünüz bizim yazdıklarımız için geçerli değildir. Selamlar