Kıyılara Kar Ne Zaman Geliyor

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hocam, bilgilendirme için teşekkürler. Sistemlerin yanında; her kafadan ses çıkması, bilip bilmeden yapılan yorum ve değerlendirmeler, eleştiriler, kış bitirmeler bizi daha çok yordu.
    Değerlendirmelerinizin devamını bekliyoruz merak ve sabırla. Kolay gelsin.

• Karadeniz İçin Kış Ocak Ve Şubat 15 ine kadardır Şubat yarısından sonra yağan kar çok kalıcı değil ve cıvık bir kar yağışı yapmaktadır haliyle cemrelerde düştüğü için çok kalıcı olmuyor

• Mjo sağlıklı ve ilerliyor
    Diyagram iki gün geriden geliyor
    Şu an faz 2 deyiz ve bir süre burada takılıyoruz , beklenti sonra 3 ve merkeze kaçmazsa 4 tür Ocak geç dönemi

• @wildleo1907 hocam , Ecm , Gfs ve Gem 240 larda hatta 192 lerde bile olası Azor hamlesinden dolayı gelişme ihtimali hiç de az değil
    20-23 dönemini biraz yorumlayabilirseniz sevinirim , model sayfası işgal edilince fikir alış verişi yapamadık ve bu konular bu böyledir bitti denecek kadar kesin değildir , 18-19’undan sonra çok güçlü bir YB görünmüyor , daha geç bir sistem riskli olabilir , bu dönemi canlanma ihtimali az değil ve takip etmek de önemlidir diye düşündüğüm için paylaşayım istedim

• @Cold.EFso Azor'un etkinsizligi malum, Atlantik ile İspanya arasında kuzeye ve doğuya hareket edecek dinamiği yok, Avrupa içinde Balkanlar'a doğru elele vermiş AB ler silsilesi, Orta Anadolu ve Dogumuzdaki YB ler dolayısıyla kuzeydoguya doğru bir eğri rota çizerek bol lodos kısa süreli karayel ile sevimsiz sistemler getiriyor. Yağış açısından mutluyum ama soğuk hava tatmin etmiyor. Sibirya diye konuşanlar var ama Sibirya etkinliği şu an için en azından gündemde görünmüyor. Bu noktada iskandinavya yükseği bize olağanüstü güzellikler sunabilir. Onun emareleri var sinoptiklerde, biraz daha bekleyelim.

• @Cold.EFso @wildleo1907 ikizizde tebrik ederim hocam bizim sormak istediğimiz soru buydu almak istediğimiz cevapta tam anlamıyla bu model bölümünde bir türlü bu denli açıklayıcı soru ve cevapları bulamıyoruz ne yazık ki ya ateş edenler oluyor yada sistemi bitirenler tekrardan teşekkürler.

• Teşekkürler @wildleo1907 hocam , sistemlerin güçlenme potansiyeli var şahsen o yönde kanaat buldum , onun dışında özellikle Skandi karakteri ve etkileri ile ilgili tamamen aynı kanaatteyim
    Sibirya’nın da döngüden dolayı , bunu sizle daha ayrıntılı değerlendirmek isterim (Ocak Sonu -Şubat ilk on günü görüntüsü var gibi geldi hocam Gwo mjo ve ssw verilerinde)

• Teşekkürler @wildleo1907 hocam , sistemlerin güçlenme potansiyeli var şahsen o yönde kanaat buldum , onun dışında özellikle Skandi karakteri ve etkileri ile ilgili tamamen aynı kanaatteyim
    Sibirya’nın da döngüden dolayı , bunu sizle daha ayrıntılı değerlendirmek isterim (Ocak Sonu -Şubat ilk on günü görüntüsü var gibi geldi hocam Gwo mjo ve ssw verilerinde)

Sibirya konusunda ben de belirtmiş olduğunuz tarihlerde sizinle aynı fikirdeyim. 192h - 240h arasında iskandinavya da 1020 MB lik geniş alana yayılmış olan basıncın yükselerek hakim YB alanına dönüşmesini bekliyorum.

• @wildleo1907
    Hocam çok güçlü sistem beklemediğinizi anladım. Sibirya etkinliğinin de bulunmadığını anladım. Diğer bazı hocalar çok ciddi sistemler (kimi de Sibirya başrolünde) beklediklerini bildiriyorlar. Eğer doğru anlamış isem; sizin bu görüşleriniz kısa-orta vadeli midir yoksa uzun vadeli olarak mı ?

• @wildleo1907
    Hocam çok güçlü sistem beklemediğinizi anladım. Sibirya etkinliğinin de bulunmadığını anladım. Diğer bazı hocalar çok ciddi sistemler (kimi de Sibirya başrolünde) beklediklerini bildiriyorlar. Eğer doğru anlamış isem; sizin bu görüşleriniz kısa-orta vadeli midir yoksa uzun vadeli olarak mı ?

Kararsız hava koşulları oluşmasının sebebi yine basınç alanlarının kararsızlığı. Şu ara kendince kararlı bir eylemsizlik gösteren bir Batı Sibirya bulunuyor. Esasen ben faydadan çok Karadeniz havzasına ve dolayısıyla da Anadolu'daki meteorolojik koşullara olumsuz etkileri olduğunu düşünüyorum. İskandinav yükseğini oluşmamasınin dolaylı nedenlerinden biri bile olabilir. İki komşu basınç alanının böyle iki kuvvetli YB alanı oluşturması pek görülen bir durum değil. Azor Doğu Atlantik kıyısından yükselmeye zorlasa da asıl yükseleceği yer Fransa ile İtalya arasında Sardunya adası civarından olacak gibi görünüyor. Bu yükselişin dar bir koridorda gerçekleşmesi yükselişi 75 derece Kuzey enlemine kadar dahi olsa bizim adimiza faydalı olmayacaktır. Azor Almanya'ya kadar yükselip Polonya - Romanya doğu sınırı ile 1040 MB ye kadar güçlenirse Baltık coğrafyası üzerinden indirecegi soğuk hava hem arkasında iskandinavya yükseği için bir yer açacak hem -12 leri Marmara ve Batı Karadeniz üzerinden yurda sokacak hem de Batı Sibirya YB inin yeniden kuzey doğuya doğru itelenmesini sağlayacaktır. Trigger Azor, tetiği o çekecek gerisi domino taşı gibi yerine oturacaktır. Sistem tarihleri (18'ini kastetmiyorum ) değişebilir. Görüntüye aldanmamak gerekiyor. Bu yıl geç kış olgusunu yaşıyoruz. Her sistemde üzerine birşeyler koyuyoruz ve bence kapanış evet kapanış olarak geç kış olgusuna yaraşır bir sistem alacağız. Herkese hayırlı geceler diliyorum.