Aralık Ayı Görünümü

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kücük Degerlendirmelerime göre 10-11 den sonrakı sistemın tarıhı az cok bellı oldu suan ıcın 24-25 lakin degişime cok acık takıpte kalalım..

• ocağın 25 ini konuşmak bana göre çok afaki..aralık var önümüzde..

aynen, verisiz fantezi yaklaşımlardan uzak durmak gerek , şu şu sebeplerden kış geç açılır denebilir ve kısmen denilmişti de bu zaten çeşitli global endekslerden dolayı.
    Ama atış poligonundaki gibi 45 gün sonrasını işaret etmek ciddiyeti olan tezlere de zarar verir

• aynen, verisiz fantezi yaklaşımlardan uzak durmak gerek , şu şu sebeplerden kış geç açılır denebilir ve kısmen denilmişti de bu zaten çeşitli global endekslerden dolayı.Ama atış poligonundaki gibi 45 gün sonrasını işaret etmek ciddiyeti olan tezlere de zarar verir

Güvenilir veriler var.

• Yalnız Mjo ihalesini @Efsane-Semih hoca neden bana yıktı şimdi daha iyi anlıyorum :)
    Ecmwf mjo’da bugün de gol yedi ve 6.faza geçiş düşük genlikte bile olsa garantilendi ( bu durum 15-18 sistemini daha zayıf soğuk olsa bile alacağımızın büyük ipucu ) zaten 6.faz 5 gibi bir faz , yani Avrupa soğuklarından bize arta kalan tarzı sistemler alınıyor

Şimdi asıl sürpriz şu ki 6 dan sonra merkeze geçse bile oradan 7 ye dönmesi çok olası (5-6 gün için de )

Peki 7 ne demek ( İskandinavya Blokajı demek ) yani soğuklar üzerimize daha cesur akabilir demek

@Efsane-Semih in kendine has verileri ile bulduğu blokaj türünü ve tarihleri mjo yorumlamalarım aşağı yukarı destekliyor
    7.faza geçiş 5-7 gün sürse (23-28 Aralık dönemi Azorun şaha kalkacağı dönem oluyor aşağı yukarı )
    Bunlar mjo gidişatından tahmin yaklaşımıdır , 27 kasım-5 Aralık-10 aralık için işe yaradı
    15-18 aralık büyük test olacak ki orada da bugünkü durumdan yola çıkıp kesin olarak soğuma yok denemez halen
    Bakalım isabet edecek mi
    Faz 7 yaklaşımı az çok şöyle cereyan ediyor
    Faz 5-6 ise ikinci görsel de gibi olabilir demiştik ve son sistemi gerçekten öyle yaşadık
    Bakalım mjo verileri ve gerçekleşenler üstadın güzel tahminleri ile ne kadar benzerlik gösterecek

• @Cold.EFso mjo dan onde oldugumu dusundugum icin mjo yu ogrenmedim. gecilene kadarda ogrenmeyi dusunmuyorum. bide kafami onla allak bullak edemem:)

Dedigin gibi 15 i civarinda bir sistem olmali her ne kadar modellerde olmasada. mjo daki yorumun dogru yani. Tebrik ederim. He gerceklesmez belki o ayri mevzu.

Ilk resimdeki gorsele bagli bir sistem beklentim var ancak madem konu acildi kuzeyden inecek sogugun gucu ve resimdeki mavi alanin hafif dogusunda kalma riskimiz var. Yani Soguma Viyana Italya hattina inebilirmi diye kafami kurcalayan seyler var. bunuda belirleyecek olan yuksegin konumudur. Hayirlisi artik. Biraz daha bekleyelim bakalim.