Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Narsil hocam şahsen ben şu an oldukça heyecanlıyım , Temkinli Sinerji taraftarı olsam da oldukça iyi şeyler umuyorum

Kıyılar çok yüksek ihtimal örtüyü kapacak inancında ve beklentisindeyim

10 Şubat civarına kadar ilk salınım gelir ve onun 2006 kıvamına gelme ihtimali var

2015 te olur tabiki

Birkaç gündür yaptığım Döngü yorumlarında ; beklediğim üzere devam ederse ikinci ve üçüncü balyozun 85 ve bir ihtimal 29 haline evrilmesi mümkün , Sibirya etkisi daha da artar bu vaziyette

Geç kış dönemini konuşuyoruz artık ve yeni bir 6/7/8/1 vakası pert eder ortalığı

Ama önce epeydir takip ettiğim 8/9/10 şubat civarlarını toparlamalıyız

Bu arada son iki yıldır Hava Forum farkıyla yaptığımız Faz analitiği çalışması ülkeye yayılıyor, bunu görmek güzel

Ama mesele orada da değişken diyagrama bağlı kalmamak , ne hale ilerleyeceğine kafa yormak ve en önemlisi döngüyü anlamaya çalışıp , hangi fazın bize etki süreci ve şiddetini anlamaya çalışıp, kuzeydeki tetiklemeye etkisiyle ( ki bu çok zor ve yıllar sürer anlamak ve global üstatlar da hala farklı yaklaşıyor) oradan sistem zamanlarını bulmaya çalışmak

Vel hasıl çok umutluyum

Allah tamamına erdirsin

• Beklediğimiz üzere 8/9 gibi başlayan Aksiyon 10/12 dönemi tavan yapıyor , ama önce 5/7 dönemi taşların iyice oturması lazım , iki gün daha sabır gerekecek , hem ilk sistemi iyi görmek hem de ikinci sistemi blokajlı mı yada nasıl alacağımızı görmek için , bakın önceki gibi şu şekilde

(rk23_kgigf-123)ateş falan da etmiyorum 😀97b039c6f785.png

39e1dca859de36338204f8681.png

Halen vade oldukça uzun , sabır ve sinerji

Ancak hamdolsun uzun süre önce kıt verilerle okuduğumuz döngü yorumu modellere yansıyor , artık efsane gol yada goller için niyet ve dua vakti

Görüldüğü üzere Edwardçığım’la ilgili tek kelime ima da dahi bulunmadım 😀

• bugün takvimi kurcalıyordum ve 11 Şubat günü şiddetli soğuklar yazıyor. 14 şubatta ise fırtına yazıyor. Kocakarı Forecast Sistem haklı çıkacak mı bakalım:P

Einmal editiert, zuletzt von Halic ()

• Tek endisem sistemin girisine 1-2 gun kala yok olmasi.Umarim bu sefer uzun vade de gozuktugu gibi gelir

bu hepimizin endişesi ve her dönem yaşanabilecek bir Risk

Cesareti ve umudu olanlar KOVALAYACAK

Hayır ben daha fazla hayal kırıklığı yaşamak istemiyorum diyenler şimdilik sessiz kalsınlar , sinerjikleri de yormasınlar

Öyle 300 lerden göstere göstere sistem mistem gelmez dedim birkaç kez

Özellikle de öngörülmezliğin dibi “Modokinin de Modokisi” bu yılda

Hem de Geç kış döneminde ani baskınlar yada tersi herşey mümkün , ama ben oldukça ümitliyim f8afe3ce7ea95f.gif

Şimdi Gfs ve Gefs düğüm atmış

Yani bir çok iyi güncelleme bir çok kötü güncelleme iki gün falan daha sürebilir ama ortalama gittikçe düşer

Ecm ise şu anda daha iyi ilk sistem için , ama onun da uzun vadesi pek iyi değil , tabi 300 sonrası döngü çok değişken .

Sistemi anca 168 e girince tam anlarız

Yani sabır , sinerji ve cesaret şart

İşler yolunda giderse de daha önce birkaç kez arz ettiğim üzere nonstop soğuk taraf , ama önce iki sistem ve en az bir efsane almamız gerek

Armut piş ağzıma düş diyenler bi kenarda takılsınlar , ekmek aslanın kuyruğunda bu devirde

Cesareti olanlar mücadeleye devam

• Morales bozmak yok , Gfs bu , yukarda belirttiğimiz üzere birkaç gün daha afallayacak ama toparlayacaktır , Ecm ise döngüyü bugün gayet iyi ve lehimize okudu , bakalım modelde bugün yada yarın sabah efsane temeli atan bir 240 görmek nasip olacak mı , şahsen Ecm sen bu tarz bir 240 yada Eps görmezsem sürpriz olur benim için

• Allah’a şükür Eps tam da umduğum şekilde ve dönemlerde güzel sinyaller verdi, öyle sanıldığı gibi 13/15/17 şubatlara da kalmıyor ve o dönemler ikinci sistemi alıyoruz , uzun dönemli soğuk sektör beklentimizi onaylıyor

Buram buram 2006/1985 tarzı bir koku var , Allah tamamına erdirsin

Toprağımız erken kış dönemi bile mıknatıs gibi soğukları çekmişti , zayıflasalar bile

Ama şimdi Sibirya kökenli olduğu için modellerin kıvırma şansı da azalıyor , sabrettik direndik kazanacağız nasipse

Bu sene Bu sene 😍

• gelsin artık gelecek olan sabırsızlanıyoruz hocam 😂

• Tam bir hafta önce yaptığımız yorum buydu , ve o dönem Şubat ikinci yarısına çevriliyordu gözler ama inancımı hiç kaybetmedim tüm sinerjikler gibi

Bu daha yakın sayılacak vade olan Cumartesi günkü diyagram

9231a3c109808ac64cb.png

Bu da taze çıkan İstanbul diyagramı

4aec4acc259d746bd7f7.png

Tam olarak tarif ettiğimiz 6/10 Şubat arasındaki değişime dikkat lütfen

Değişim yeni başlıyor , garanti birşey yok ama ihtimalimiz baya yüksek çok şükür

Asıl Hedef sistemi 8/10’u gibi unutulmayacaklar arasına katmak

Devamı daha büyük Efsane kokuyor , ama dediğim gibi kritik verileri görmeden yapılan yorumlar hissi olur

takip takip takip

Az laf çok iş ve sinerji zamanı

:gun_bandana::gun_bandana:

• CA’nım model , dediğin gibi olsun sana çokoprens alacağım 😊

0d12ea161bda9.gif

Geçen hafta böyle bir paylaşım yapmıştık

Mesele önümüze konan diyagramı anlamaya çalışmak değil sadece

Değişebileceği yönü okumak

CA modele oynamıştım ve sonuç ortada güncel diyagramda

Ve o yönde ilerledi

İlerisi için onlarca model arasındakine Yine CA model diyorum , çok sağlam bir yol olacak , önümüzdeki 20 gün için, yani EFSANE süreci diyorum Semih beyin beklediği türden.

a2ecc998d8dcbf132a.gif

Şimdi Ecm 7/11 civarı sistemi vermek zorunda , Eps’de anlarız , daha uzun vadesi de kötü değil ama değişecek , asıl zorlu ve yorucu süreç yeni başlıyor

Efsaneden vazgeçenin Kaşığı kırılsın

68ef7950d1ff9f9a81d36cf8.gif