Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • karmania heyecanlı bir takip olacak dedikten sonra bu konuya yorum olarak daha sonrada model yorumlama başlığına 22 martta bir şeyler olabilir demişsiniz
    ne olabilir bir açıklarmısınız

• Atmosferin her türlü aksiyon OLASILIĞI bizi heyecanlandırır , hatta o olasılıkların modellerde matematiksel veriler desteğiyle çeşitlenmesi ve çıktılara bürünmesi bizlerin zevkle takip ettiği bir değerdir
    Bu güzel atmosferi yerküre üzerinde bizler için yaratan ve sürekli aksiyonlarla belli bir devinim yaptıran Allah’a hamd eder , bu emri yerine getiren en büyük meteorolog olan ve Emirleri ilk ve net bilen Mikail’e ( as) selam ederiz
    Sıcağı, soğuğu , yağışı yada kuraklığı verdi diye isyan etmez , Allah’ın yüce takdirine teslim olur , bize en hayırlısını vermesi için dua ederiz
    Atmosferi daha iyi anlayabilmek için Bilimin biraz daha gelişmeye ihtiyacı olduğu HAKİKATİNİ’de asla unutmaz , en küçük OLASILIĞIN bile günü geldiğinde önemli olduğu bilincini taşırız
    Örneğin 168-192 saatlerde kuzeydeki soğuk salınım ihtimali bazı senaryolarda daha agresif olmak üzere devam ediyor
    Umarım ve dilerim en azından orta ve doğu Karadeniz tarafına etki etmez
    Güneydeki oldukça atik YB etkisi hızlı hareket ettiğinden , eğer soğuk karakter fazla uzaklaşmazsa son 24 saate kadar takip etmek gerekli olabilir ( OLASILIK )
    10 belki de 15 Nisan’a kadar soğuklar var kuzeyde , az yada çok Güney enlemlere sarkmaya çalışacaktır , bakalım ülkemizi 120. saatten itibaren ne kadar etkileyip üşütebilecek
    ( 27 Temmuz dolu hadisesi 1.2 milyar zarara sebeb olmuş , sadece kar ve don değil her türlü zarardan Allah ülkemizi korusun , işimiz takip, görmezden gelmemek ve OBJEKTİF hakikat arayışı)

• Sezon başında bize kuraklıktan kaçışınız yok ( yani normallerin çok ama çok altında yağış) diyen başta Accu olmak üzere tahminler çöktü , çok şükür
    Ilık beklentileri fazlasıyla gerçekleşti ( ama sadece bizim için )
    Avrupa ve Amerika’daki efsanevi soğuklar ve sistemler ASLA ön görülemedi
    Bu çok CİDDİ bir konu ama , unutturuluyor hatta gündeme bile getiremiyor medya.
    Milyar dolarlık yatırımlar yapan devletlerden ve global güçlerden destek alan bu şirketler ve modeller bu kadar başarısızken , bizim forumlarda kendi çapında iyi niyetle fikir geliştirenler , OLASILIK söyleyenler bol bol eleştirildi , forumu troller işgal teşebbüsünde bulundu vb olaylar olaylar.
    Bu yüzden de bilimsel gelişme zor oluyor
    Dün @Bay Hava hocam , bazı kısımlarına katılmasam da güzel bir yorum paylaştı ama yeterli analizler olmamış üzerinde.
    Oysaki konuya hakim insanlar daha fazla konuşabilmeli , mesela modellerin ve mevsimlik tahminlerin başarısızlığı da neyin nesi
    Çok müthiş mjo-endeks-model çıktısı analizleri yapılabilir ama kısır döngü izin vermiyor akvaryumun dışına çıkmaya
    Ön gördüğümüz ve haklı çıkan 23-25 Mart geç soğuması ülkemize neden sokulamadı , neden teğet geçti ve ECM nasıl çuvalladı , bunları konuşamıyoruz , çünkü OLASILIK konuşmak mekruh olduğu için fikir de beyan etmek hevesi de ihtimali de maalesef azalıyor

• Edirne şuan kar yağıyor lapa lapa şeklinde

çok heyecan verici bir haber :)
    Dün bu olasılığı herhangi bir dostumuz yazmadı , yazamadı yada ön göremedi
    İşte bütün mesele bu
    Özgün düşünebilmek ve bunu ifade edebilmek , modeller kar yok dedi diye kar OLABİLİR diyene sevgi dolu levyeyi göstermek :)
    Kuzeybatıdan soğuk iyi sızmış bu şartlarda
    Bugün İstanbul’da buz gibi
    Çatalca radar 1.5 derece , il geneli 5-7
    Sokakta Herkesin dilinde “kış geri döndü yahu” cümleleri
    Ama haftasonu şartları daha üşütücü olacağa benziyor ve kar hinterlandının biraz daha genişleme ihtimali var
    Meteorolojik gelişmelerden zevk alanlara ne mutlu ..

• Mümkündür @Haktan hocam
    Hatta biraz daha doğu taraflara Çerkezköy , Çorlu taraflarına da sarkabilir BELKİ , kar yada sulu sepken ,Çatalca radar da Sıfır derece ve altını görebilir , yer seviyesi tahmini 850’den falan çok daha zordur böyle Çapraşık Mevsimsel Geçişlerde

• Ankaradan İstanbul’a dönüşleri severdim de bu sefer pek sevemedim :)
    Afrika’dan Sibirya’ya dönüş gibi oldu
    Ne soğuk bir hava var bugün İstanbul’da
    Haftasonu için endişelenmeye başladım :D

• @Cold.EFso hocam bu kış dikkatimi çeken bir konu var önimüzde ki yıllarda bunu denemek istiyorum bakalım yıllar içinde oluşacak paternler bunu doğrulayacak mı
    İlk büyük sibirya atağı avrupaya oldu bu sene ve nisan ayı gelmesine rağmen hala iberde 0 izotermi giriyor
    Gözlemim şu ilk sibirya atağı hangi bölgeye inerse orası kış boyu soğuk paternde kalıyor
    Önümüzde ki kış bütün kışı bu gözle takip edeceğim

• Kütleler İzmir üzerinde eriyor inanılır gibi değil.

bir de elazığ'ı görün hocam. kütleler merkeze yaklaşınca kuzeye çıkıyor merkezi geçtikten sonra tekrar güneye iniyor. pertek yolu 15.km civarlarında saatlerce yağmur yağarken merkeze tek damla düşmediğini gözümle gördüm hemde bu kış :D

• bir de elazığ'ı görün hocam. kütleler merkeze yaklaşınca kuzeye çıkıyor merkezi geçtikten sonra tekrar güneye iniyor. pertek yolu 15.km civarlarında saatlerce yağmur yağarken merkeze tek damla düşmediğini gözümle gördüm hemde bu kış :D

Trakya bölgesinde, ( Çorlu-Çerkezköy-Lüleburgaz) bölgesinde bahsettiğiniz effekti, sanayi tesisleri, doğalgaz çevrim santralleri ve yoğun yapılaşmanın getirdiği " sıcaklık duvarı" sendromuna :) bağlıyorum ama , Elazığ lokasyonu için özellikle geçerli değil bu durum diye düşünüyorum.
    Ama geçmiş yıllara göre bir değişiklik söz konusu ise, kesinlikle, plansız yapılan baraj, kuruyan yer üstü suları, tarım arazilerinin farklı şekillerde kullanılması, orman arazilerinin yok olmasına bağlı olduğunu tahmin etmekteyim.