Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • @Cold.EFso hocam mgm aylık tahminlerinde 2 ve 3 hafta sıcaklıkların mevsim normallerinin altında geçeceğini ön görmüş birde zonguldak pusula gazetesi 13 martta zonguldakta yoğun kar yagisi olacağını on gören bir haber yayınlamış sizce 8o

• @Cold.EFso hocam mgm aylık tahminlerinde 2 ve 3 hafta sıcaklıkların mevsim normallerinin altında geçeceğini ön görmüş birde zonguldak pusula gazetesi 13 martta zonguldakta yoğun kar yagisi olacağını on gören bir haber yayınlamış sizce 8o

@karbulutu kar bulutlarını hepimiz görmeyi arzu ederiz ( ılıkçılar istemez belki de )
    Ama yine de mantık dışı ve net tarih veren bir de yoğunluk veren spekülatif haberlere de en çok biz karşı çıkarız
    Öyle bir kar yağışı ihtimali görsek ortalık YIKILIR buralarda
    O haberin linkini paylaşsanız daha iyi olurdu , ha ayın 13’ünden itibaren soğuma var ama şu an zayıf , umarım zor bile olsa güçlenecek bir durum oluşur
    Ayrıca 17 si civarında daha etkili olma ihtimali olan bir soğuk atak belirtisi de var ama hem vade uzun hem de artık iyice gecikmiş oluyor mevsim anlamında
    Tabi Sibirya atak yapsa takvimi de çok takmaz Nisana kadar olabilir bişeyler
    Biz yine de “Bahar geldi oh ne ala” türü romantik yorum yapmayacağız ve bilimsel veriler ışığında bir OLASILIK görürsek takip edeceğiz , kuzeyde soğuk yok deniyordu ya kış boyunca , şu anda ve önümüzdeki iki üç hafta KUZEYDE SOĞUK VAR ve bize gelme İHTİMALİ var
    MGM’ serin mart bekliyorsa şu an itibariyle isabetli görünüyor verilere göre , normalden serin geçebilir

• @Cold.EFso hocam sibirya atağının nisana kadar devam edecek olması, atlantikten gelen parçaların riskini artırıyor mu?

Nisan’a kadar devam etmesi yönünde bazı bulgular yani OLASILIK var diyelim
    Bazı atak senaryoları modellerde her zamanki gibi Avrupa’ya , bazısı zaafiyetten daha yeni çıkmış KaFKaS taraflarına bazısı da istisna olmak üzere cuk üstümüze oturtabiliyor soğuğu.
    Bizim için şu saatten sonra nispeten düşük ihtimal ama o soğuk Sibirya pompası çalıştıkça kış bitmez Asya ve Avrupa’da piyango vuran yerlere
    Kuzeydoğu bölgelerimiz daha yüksek OLASILIK bana göre
    Atlantik parça mevzusu apayrı bir konu ve o konuda yorumum olamaz Sibirya’dan hareketle , kutup dinemikleri etkisi de oldukça uzun ve kapsamlı bir konu
    Bu arada kutup atağındansa şu saatten sonra güçlü bir Sibirya kolu dışında “geç kar yağışının” pek fazla şansı yok
    Dileyelim ki kar umudu olanlara çok fazla gecikmeden bir atak görmek nasip olur , tabi hayırlısıysa

• @Cold.EFso @4 Şubat

Bir "geç kış" olgusu mevcut, sizleri takip edip bir şeyler okumaya çalışırken kendi açımdan inandırıcı bulgular mevcut.

Ama açıkçası ilgimi çeken tarafı, ( sanırım @4 Şubat Üstad'da değinmişti) 2018 yaz aylarının, 2018 kışı için çok daha belirleyici olacağı ve bu yıl edinilen tecrübelerle iyi analiz edilmesi gereken bir yaz dönemi geçireceğimiz olgusu.

Ben tabi siteyi yeni yeni takip etmeye başladığım için sitenin yaz dinamiklerini :) bilmiyorum ama bu yıl elimden geldiğince takip edip, katkı sağlamaya çalışacağım.
    Bu dönemde, bazı tabloların filan hazırlanması filan da gerekiyorsa, elimden gelen her yardımı ve desteği vermeye de hazırım.

Bence atmosfer dinamikleri heyecan verici "şeyler" yapmaya yeni başladı ve devam da edecek bu süreç :)

iyi forumlar herkese

• Bu yıl birçok veri havada kaldı ve kışın karakterini analizde yetersiz kaldı
    Geç kış yaklaşımı Sibirya gücü , bize yaklaşması ve Bulgaristan’a kadar ihya olması açısından başarılı ve 1 Mart sistemi ile 23 Ocak sistemi Mjo verileri açısından isabetli oldu ama beklediğim performansın çok altında kaldı
    Geç kışı Avrupa dibine kadar yaşadı
    Ancak süreç bitmedi halen
    Gwo ile AAM yükseliş trendinin sonlanıp yeni bir atak yapmasına ilaveten geçen gün bahsettiğim Mjo daki tarihi geri dönüş , üçte ısrar olasılığı, ve kuzeydoğudaki kuvvetli soğuk , yakın coğrafyamıza çok büyük ihtimal soğuğu getirecek diye düşünüyorum ve biz de artık KaFKaS duvarı da çöktüğünden nasipte varsa etkilenmemiz OLASI
    Mart’ta hele ikinci yarısı sıcak atak riski vardır ama ilginç bir yıldayız
    Umarım düşündüğüm 18-25 mart dönemini geçmez de tarıma zarar vermez, sona doğru yaklaştığımız şu süreçte görüşlerimi gayet açık yazdım, görelim mevla neyler ..

• @Haktan hocam güzel paylaşımlar , atmosferi ve süprizlerini severiz , her dönemin kendine has ayrı bir güzelliği vardır , gelişmeleri daha az aktif olsam da heyecanla takip ediyorum
    beklediğimiz sistemler gelmedi diye bu kışa asla “rezil , iğrenç , lanet” denmesini tasvip etmedim
    Çok şükür güzel yağışlar var ve devamı da var , ya bunu da bulamasaydık 2014 teki gibi
    Ama olası soğuk salınımlar gelirse dilerim tarıma zarar vermez ve de çok geç tarihlere sarkmaz

• Cold.EFso
    Aynı fikirdeyim kardeşim.Çok geç kalmamak kaydıyla
    başımızın üstünde yeri var.Atmosfere küsme lüksümüz yok.Olacağı varsada elimizden birşey gelmez.
    Takip eder olasılıkları değerlendiririz.

• Ankarada ağaçlar çiçek açıyor ...

çok karmaşık ve merak uyandıran bir süreç var önümüzde
    20-25 mart tarihlerine kadar soğuk salınım beklentimi birkaç kez ifade ettim ve bunun fazla zararı olmayacağı düşüncemi ifade ettim , tarım erbabı meseleyi daha iyi bilir ama 5-10 nisan dönemleri iç kesimler için sorun olmayabilir ama 300-400 rakımın altındaki yerler için artık sorun olur bu .
    Takip ettiğim ve önceki sayfalarda bahsettiğim verilere ilaveten @4 Şubat hocamın paylaştığı veriler ve @Haktan abinin tecrübeleriyle de ifade ettiği üzere Nisan ilk haftaya hatta belki sonrasında bile soğuk salınımlar oluşma riski var ve modellere de yer yer yansıyor bu , dilerim 1 Nisan itibarıyla fazla sokulmaz ülkemize ve hasar vermez
    Beklentisi olmayanlar zaten ifade ettiler haklı olarak , yine de atmosfer bu kimseyi dinlemiyor , sürprizler olası.
    Bizim şu saatten sonra yapacağımız yorumlar aman çok kar yağsın değil , hobimiz ilgi alanımız olduğu için uyarı amaçlı takip,atmosferi anlamaya çalışma ve belki bazılarımızın görsel biraz doyum amaçlı beklentisi olabilir ama don olayları da risk tabiki
    1 nisandan itibaren yağmaması tercihiyle yine de objektif ve reel verilerle takip ederiz bir şekilde

• @Cold.EFso bu sene adam gibi kar yagmadi hocam . Bozkırın kara ihtiyacı var . Arpanın , buğdayın , çavdarın kara ihtiyacı var . 23 Nisan'da 2 sene ard arda kar aldık . Hala kar için umudum var hocam benimde.ama bu kotu seneyi unutturacak bir kar olacağını sanmıyorum . Tabi atmosfer bu , sürprizler her zaman olabilir . 2011 yılında yarın sabah babamla ölçüm yapmış ve evimizin bahçesinde 74 cm kar olçmustuk hocam . Özledim doğrusu ... hayırlısı diyelim . Vardır her iste bir hayır . Bu sezonuda 23 aralikda aldığımız 15 cm kar ile kapatacagiz sanırım . Bunada şükürler olsun .alırsak bı 3 5 cm daha güzel olur . İyi geceler ...