Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • @Cold.EFso
    Hocam attıgınız resmi görünce beynim error yedi. Kar resmen arabaları,ağaçları yutmuş. Normal birşey olmadıgı %100 kesin, heleki Rusya gibi Tundra/Step ikliminin görüldügü yerde bu kadar muazzam yağış insanı hayret ettirdi.
    Yaşadıgımız dünya normal değil, attıgınız resimdeki kar kalınlıgının yarısını İstanbul`da Mart ayında görsem valla artık insan normal olarak karşılar. Anormal olayı normal yaşayacak kıvama geldik. Bunu bize yaşatan dünyada son yıllarda görülen extreme atmosferik olaylardır.
    Belkide attıgınız resimdeki karın aynısını İstanbul veyahut yurdumuzdan bir bölge elinden kaçırdı. Eğer o ``Sibirya Kırbacı`` olarak adlandırılan sistem bodoslama ülkemize dalsaydı, Akdeniz`de 3/4 defa ardı ardına tepki alçak basınç alanları türerdi. Kara boğulurduk ama kaçırdık. Bu demek değildirki önümüzdeki yıllar benzer oluşumlar olmayacak. Kutubun +35 derece normallerin üzerinde sıcaklık seyrederek rekor düzeye ulaştıgınıda hesaba katarsak benzer kutup salınımlarını ilerleyen yıllarda da görebilecegiz. Basınç dizilimlerinide lehimize çekersek, bu sefer efsaneyi TÜRKİYEMİZ yaşar. :D

• Ne güzelsin sen öyle bu akşam GFS :hfyeni (29):

Polar atak girişimlerinden bahsetmiştik
    Ona benzer bir senaryoyu güzel sundu Gfs gerçekten de
    Sibirya da hala pes etmiyor bir yandan
    @Ahmet Can Alanç yukarda uzun mesajında ille de “gelecek yıla” vurgu yapıyor yine ama bu kış daha bitmedi .
    Kutup ayısı takvim falan dinlemez
    Bizim fikirler , hocaların sinyalleri pek ikna edemese de kutup ayısının süprizleri ikna etsin bari
    Diğer modellerde de kımıldama var
    İtalya -Fransa zaafiyet bölgesi ile Azor seçenekleri hala karmaşık
    Artık tarih konuşmak çok lüks
    Dediğimiz gibi mart , çok daha değişken dönem , son 72 de bile muazzam , bundan dolayı (144-216 saatler arası 9-12 mart sistem ihtimali de ) değişimler OLASI
    Ama kıyılar dahil aksiyon kovalama devam edecek gibi ..forum.havaforum.com/attachment/20141/

• @Cold.EFso hocam bu sistem için kafa bile yormuyorum icimdeki sesi dinliyorum beklediğini alacaksın bu sefer diyor :hfyeni (18): :hfyeni (18): Şaka bi yana ağabey bu sistem hakikaten kovalamaya değer ALLAH gönlümüze göre verecek inşallah bu sefer takibe devam hocam

• gfs batıya çalışmış. fakat ecm doğuya çalışmış. bakalım ileriki günlerde ne göreceğiz :)

Geç kış başlığında yazıyorsun kardeşim , bu bile başlı başına bir sinerjidir :)
    Epeydir Mjo yorumlamadım çünkü çok ekstrem bir durum görmüyordum o veride. ancak görünen o ki Mjo kritik bir geri dönüş yapacak gibi , bu durum sağlam , belki de efsanevi ülke sistemi getirebilir , illa 87 gibi birşey olur demek değil ama o yıl da benzer bir geri dönüş olmuş , fazlar da birbirine yakın hani
    Bizim işimiz tespit yapmak , OLASILIK varsa görmektir
    Zaten “geç kış” tezinin temel hareket noktalarından biri Mjo dur ve ta Aralık’ta kışın öyle olabileceğine dair sinyal vermişti

• @Haktan hocam İzmir sayfasında yaptığınız yorumlara aynen katılıyorum
    Daha önce de ifade ettiğimiz gibi bizim sistem seçme yada almama lüksümüz yok
    Ne gelirse eyvallah deriz
    İfade ettiğiniz gibi mart ikinci hafta , hatta onundan itibaren hareketlilik artıyor
    Polar dirildiği gibi Sibirya da alttan alttan hazırlık yapıyor
    Azor ve kuzey Afrika YB ler de daha cüretkar tırmanabiliyor ve doğru konumda İskandinav tarafını zorlayan seçenekler var
    Şu ana kadar o mükemmel ahenk olmadı ama hep direkten döndük
    168 saatten itibaren gelişmeler önemli
    Daha önce ifade ettiğim gibi son 72 de bile dramatik yada kritik sistem değişiklikleri OLASI bu dönemde
    Yukarıdaki bir önceki mesajda Mjo karakter tespitimiz önemli süreç dinamikleri açısından.
    İlla şu gün diye dayatmalara izin vermeyecektir ATMOSFER
    Zaten bu kış buna hiçbir ülkede müsade etmedi , İngiltere de Amerika gibi yüzyılın sistemini , soğuğunu aldı ve yine kahraman olamadı kimse ve modeller , sadece sinerjisi olanlar kazandı , karamsarlar arıza çıkaranlar bedbaht oldu orada da
    Bilgiyi , umudu , sinerjiyi ve saygıyı koruyabilenlere ne MUTLU

• Siz bu işi takdir almak için yapıyorsanız o sizin sorununuz Benim değil Tutmayan tahmininize saygı duyarım ancak takdir etmem :) İsterse kuzeyde -45 olsun yüksek basınçlar sistemi Avrupa'ya gönderirken arkasından el salar dururuz :) 28 şubat günü bakarız yağacak mı yağmayacak mı o zaman 50-100 saati yorumlarsınız :) Mart ayı bitsin görüşürüz efsane mi yoksa kestane mi aldığımızı :) Bu kadar atar bünyenize zarar.

beni en çok üzen mesajlardan biriydi bu
    Dün de haksız bir şekilde mesajım silindi o konu için de üzüntümü beyan ettim
    Yanılmış olan ve böyle KESİN konuşan arkadaş ısrarla ileri için PROJEKSİYON tutmuş , yapacak bir şey yok demek ki
    Kimse KESİN efsane var demedi ve demez
    Ama KESİN YOK diyen 28 şubat 1 Marttaki gibi atmosferden cevabını alır nasipte varsa

• Geçen yıl Mart yada önceki yılların Mart’larından daha hareketli bir Sibirya ve Kutup atağı var anakaraya doğru
    Dolayısıyla bu dinamik yapı oldukça soğuk senaryolar görünecek
    Onlar Görüneceği için şansımız sıfır diyenler matematiksel olarak YANLIŞ konuşmaktalar
    Ha yüzde 1 yada 5 in peşinde koşulur mu?
    Nasipte varsa-ki sinyaller var , koşulur
    25 sistemi modellerde zayıflarken de 1 mart soğuması için şans yüzde 10 civarıydı ve peşinden koşup yaşadık çok şükür
    Mahçup olanlar oldu ama unuturlar
    Dolayısıyla olumlu yada olumsuz KESİN konuşmalar bilimsel değildir
    Aşağıda geçen yıl ki kuzeyin durumunun zaafiyet hali var
    Bu yıl ki durum ve 192 sonrası ECM görüntüsü ile Gem’den olası bazı senaryolar var
    Hiç bir tahmin kesin değil ve elinde verisi ve mantığı olan herkes olasılıkları konuşabilir , İstanbul’da bugün hiç beklenmiyorken sıfır dereceye yaklaşan istasyon bile varken kimse ilerisi için kesin konuşamaz ve gereken bilimsel veriler önlerine çıkar

• Her ne kadar Gfs önce 13-15 sonra 17-20 dönemini gösterip sonra vazgeçse , sonra tekrar gösterip flip-flop yapsa da daha önce üzerinde konuştuğumuz 9-11 mart 132-168 saat arası dönem halen kuzeyli atağın karar verememesi ile YB hamlesinin konumu netleşmediği için bize sinyal yakmaya devam ediyor
    Ülke sistemine dönüşmesi kolay olmasa bile kuzey kesimler özellikle de kuzey doğu kesimler için heyecanlı bir takip süreci ihtimali devam ediyor
    Bu arada Mart’ı geçtim maalesef Nisan ilk haftasına kadar bile Sibirya hala güçlü olma yönünde sinyaller var forum.havaforum.com/attachment/20372/forum.havaforum.com/attachment/20371/ , bu demek oluyor ki arada ısınmalar olsa bile yer yer üşüyeceğiz ,umarım mahsulata zarar vermez

• @Cold.EFso

Sanki "La Nina" etkisi ve spekülasyonu bol bol yapılan" mini buzul çağı" dönemlerinin ayak sesleri gibi geliyor bana.
    Tabi daha spekülasyondan ibaret belki ama, kendi adıma bir kaç yıl daha böyle "kararsız ve geç kışlar" yaşayacağız gibi görülüyor.

• @Cold.EFso

Sanki "La Nina" etkisi ve spekülasyonu bol bol yapılan" mini buzul çağı" dönemlerinin ayak sesleri gibi geliyor bana.
    Tabi daha spekülasyondan ibaret belki ama, kendi adıma bir kaç yıl daha böyle "kararsız ve geç kışlar" yaşayacağız gibi görülüyor.

Mini buzul çağında olsa olsa kararsız erken kışlar olur gibi :D . Bildiğim kadarıyla bu modellemeler yılların verileri kıyaslanarak, potansiyel hesaplanıp bin bir türlü algoritma ile yapılıyor. E vaziyet hiç görülmemiş tarzda olduğundan böyle sapıtmalar oluyor diye düşünüyorum.

• @Tümay Sönmez

Tabi ki beklenen dediğiniz gibi " kararsız erken kışlar" olacaktır :) "kararsız geç kışlar" nitelemem, spekülasyonu yapılan dönemin geçiş süreci olabileceği varsayımından yola çıkarak söylenmiştir :)

Cümleyi nasıl böyle kurduğumu anlayamadım ama idare edin :)

• 87 de olsaydık 3 hafta sürecek kar yağışı buğün başladıydı. hava-kars323 .

Saygıyla anıyoruz , bu yıl belki de çok daha büyük efsaneyi kaçırdık, hayırlısı olsun , en azından bazı bölgeler birçoklarının dükkanı kapattığı ortamda 1 mart heyecanı yaşayıp direkten döndük , “görebilenler” için kuzeyde hala sinerji birikimi var , bize gelmesi kolay olmasa bile yakın coğrafyalara bir yerlere mutlaka patlayacak önümüzdeki belki de 3-4 haftalık süreçte , atmosfer ve sürprizleri onu sevenler için ne güzel ..forum.havaforum.com/attachment/20375/