Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Cold.EFso Şu anda modellerin gösterdiği tropikal siklon hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sistemi Sıkı takibiniz için tebrik ederim , Karadenizi çözmek (atalete tepkisini kavramak cidden zor ve sadece SST anomalisi yetmiyor) Modellerde Siklon karakteri için bir istikrar hala oluşmadı (Ecm zaten epey zayıflattı sistemi ve büyük risk aldı ) Jma kuzeybatı için epey risk öngörmüş , Gfs biraz zayıflattı

84ceb263c6a40efc1c5.gif9ced25f0c0f02222d8b.png78657d12c3afe4f1b4cef6e.pngda110379d5b.png962e50838bd8039.gif

Romanya üzerinde konumlandıran da var , İstanbul’a getiren de Kırım da hapseden de , benim tahminim İstanbul Zonguldak arası bir bölgede merkez üssünü seçebilir

Sistemin güzergahı netleşemediği için de ne kadar yük alır bilemiyoruz ,

Kuzeybatılı gelmesi durumunda etkisi ağır olur, Ama vade hala uzun

Daha tablo netleşmeden 120’lere girmeden garanti konuşamayız

Gelirse sağlam vurur , takip edeceğiz

Einmal editiert, zuletzt von Cold.EFso ()

• 17 Ağustos sel baskınında modellere kızgınlığımı ve seneye bakışımı böyle ifade etmiştim , hala aynı noktadayım

Güncellenen GFS’ye (modeli en sert eleştiren Garbage diyen biri olarak) şans verelim demiştim ama hala toparlanmaya niyeti yok

Bundan dolayı kişisel çalışmaların analog yöntemlerin bu yılda prim yapacağını düşünüyorum

Bu seneyle ilgili ense karartmaya enso verilerinden başlayarak karşıyım

Eylülde 8/1 ‘e dış kulvardan girebilmeyi coğrafyamız ve en azından Kuzey kesimlerin iyi bir kış yaşama ihtimali açısından çok önemsiyorum

20/21 Eylül sistemi iyice kırpılsa da yağışın modellerin beklediğinden fazla olabileceğini değerlendiriyorum , zaafiyeti atlatmamız açısından da önemli

Ayrıca 28 Eylül/2 Ekim dönemi de sistem alma ihtimalimiz var her ne kadar Gfs görmese de

Zaten GFS’nin debelendiği diyagramından da belli , Ecm 216/240 sinyalleri diyagramıyla örtüşüyor

Nötr ısrarım devam ediyor

QBO westerly halini not ediyorum

Solar minima döngüsünde sınırdayız

Atlantik ACE’si pik yapacak bu gidişle

Belki de kış dönemine yorgun bir İzlanda göreceğiz kim bilir

Ayrıca Sibirya destekli Kuzeybatılı ataklarda bile -6 girişinde kar almıştı İstanbul yüksekleri , o tarz sistemleri yok saymayacağım yine

Erken kış beklentimde değişiklik yok

Anı yaşamak ve sistem kovalamak her zamanki önceliğimdir

e790038df.jpg6693366c9b5788c072f1b9b1.gif1026dc4d79421b829581fe0d7.gif25231b5cb637649d2be40725.gif

Seneyi yada atmosferi severek anlamaya çözmeye çalışmak daha zevkli olacaktır

• CA modeli kanada mı ? Öngörüsü tahminimle aynı o yüzden soruyorum...

Hayır Kanada modeli CAN model olarak geçiyor Mjo’da

Construction Analog model adı verilen Wheeler’in istatistiksel model çalışması bu CA model , zaten birkaç yıldır daha çok bu modeli dikkate alıyorum

Bahsettiğiniz Kanada modelinin döngüsü ise şu şekilde bugün itibariyle

7b6f3f79abc8f.gif

• Küresel analizlerin en temel girdilerinden olan atmosferik ve okyanusal dalgaların ilişkileri ve kuzey yarım küreye etkileri üzerine araştırmalar gittikçe önem kazanıyor (dünyanın dönüşü , rüzgar döngüsü ve QBO etkisi) , Mjo Atlantik ilişkisi yeteri kadar ipucu veremese de Kelvin Atlantik ilişkisi modern meteorolojinin en popüler konularından birisi durumunda

Modellere data input konusunda pek renk vermese de puzzle’ın parçaları er geç saçılıyor ortalığa

Sonuçta başarısız giden modellerin yeni şeyler denemesi kaçınılmaz

CCKW Atlantik ilişkisi

Yetmemiş Kelvin ile Mjo’yu üst seviyede kompanze edelim demiş adamlar ,müthiş

Ama daha önemlisi bu diyagramları doğru okumayı başarabilmek

Okumak yetmiyor bir de tahmin üretebilmek.

Ülkemizin çıktı yorumlarından sıyrılıp sektörde daha çoook yol alması gerekiyor

290bc406e96b24466.png07c9a945999430d172666891.png

• Forumca bu Teleconnection elemanlarını-bileşenlerini iyice kavrayıp doğru yorumlamak önemli. Cold.EFso hocamızın dediği gibi çıktı yorumlamaktan artık sıyrılmamız lazım.Modellerin son senelerde vermediği güven sebebi ile bu elemanları doğru yorumlayıp beyin fırtınası yapmak çok daha doğru olacaktır.

Cold.EFso ve @4 Şubat hocalarımız bu elemanları oldukça sık sık paylaşıp en basite indirgeyerek bizlere anlatmaya çalışıyorlar (Tabi @4 Şubat hocamız atıp kaçıyor verileri kendimizin araştırmasını istiyor :) )

• Bana mutluluğun resmini çizer misin Abidin ;

Cama vuran ince ama kararlı damlalar

Aralıksız ve sık yağan yağmur

Dışarıda üşüten mis bir hava

Uzakta Artos’un tepesi Puslu (bizim burada Gökdelen oluyor Artos)

Ve dışarıya çöken karanlık

Ürperten bulutların oluşturduğu ahenk

Camda flulaşan görüntü

Sonbahar işte budurae58ca44baf9beb77aee9.jpg

Mutluluk budur dostum

Ağustostan beri Eylül’de Kasım şartları , Ekim Kasımda Kış şartları olası demiştim ve arkasındayım bu fikrimin

Şimdilik yeni sistem için modeller iddialı görüntü sunmasa da Eylül sonu-Ekim başı için mevsime göre sert bir salınım daha olası kanımca

Azorun karakteri belli edecek yine bu sistem gibi

d98545a5eb.pngce960456cf31503.gif

Anadolu’da kuraklık var halen

Dilerim bu kurak döngü bir an önce kırılır

• Cold.EFso

Ne güzel bir sonbahar tasviridir bu yazdıklarınız. Elinize sağlık Üstad.

Teşekkür ederim değerli Hocam

Hepimizin Sonbaharı hayırlı olsun

Bazen bir sistem birçok ipucu verebiliyor

Yağışı ve sıcaklık düşüşüyle harika bir sistem oldu istanbul için

Giriş için gaayet iyi

Zaafiyet halinden kurtulmak için umutlarım oldukça arttı

Çok acele etmeden ve sabırla modellerin tuzağına düşmeden , kritik verilerle sonbaharın tadını çıkarırız inşaallah

• Dün 4.2 derece gördü Silivri Orman istasyon ( Yeni Sibirya’mız)

Bunun dışında 5/9 derece arasında tek haneli takılan birçok istasyon oldu İstanbul’umuzda

850 hPa’da dün gece ile bu sabah arası 5/8 derece arası giriş oldu

Yani nerdeyse 850 ile aynı yer seviyesi oldu sözkonusu istasyonlarımızda

Bu şu demek , soğuk girecekse öyle bir giriyor ki bina beton ısı adası falan takmıyor

Yağış zaten gayet iyi oldu çoğu noktada

Ben İstanbul’un soğumaya verdiği bu cevabı , yani atalete karşı verilen refleksin yeterince iyi olduğunu vurgulamak istiyorum

Umuyorum ve Dilerim ki önümüzdeki sistemlerde de aynısı olur

Eylül sonu için bahsettiğim sıcaklıkları düşürecek yağışlı sistem Ecm dahil birçok modelde var

f3113d8228480d68.png

24b8a7a0fc2c260f2.jpg

Ekim başı da sistem beklentim ve hareketli Ekim beklentim devam ediyor

Anomali fena değil çoğu bölgede , son hafta daha da güzelleşecek gibi

2ae6e.png

Kafkas zaafiyeti diye isimlendirdiğim belalımız bu sene görünmüyor çok şükür .

Sibirya’ya yol olacağı gibi Polar ataklarda da duvar olmayacak o bölge ve Karadeniz otobanı felaha erdirecek bizleri nasipse

Mjo yakın zamanda ters köşe yapacak birçok veriyi

Mjo’da 168 saatten öte de artık slalomcu olduğundan Gwo ve Kelvin filtresiz yeterli gelemeyecek

Bu güzel parça da Rusya Karadeniz otobanına gelsin

2 Mal editiert, zuletzt von Cold.EFso ()

• Eylül ikinci yarısıyla Ekim ortası arasındaki dönemin Geç Tatil için ideal olduğunu ama bu sene bunun çok geciktirilmemesi gerektiğini belirtmiştim

Sıcak denizsuyu ve sezona göre ekonomik konaklama imkanıyla Antalya kıyı şeridi geç tatilde tercih sebebi demiştim ve 35/36 dereceleri gördü bölge (Fethiye bu dönem çok daha serin Antalya’ya göre)

053ea6175.jpg

136c4a9341194.jpgd2ea9.jpg

Ama bundan sonra bırakın 36 dereceyi 30 bile zor olacak , genel gidişat 25/28 derece arası ve deniz suyu sıcaklığı 27/28 derecelerde , hala tadı çıkarılabilir denizin

3274a97dd.jpg

Daha geçen hafta 850’de 20/24 izotermi gören Antalya’ya 16 dereceyi bile zor görürsün demiş Ecm başta olmak üzere modeller

564805.png2bdc367e4ebe68a2463294.gif

Bu durumda onbinlerce yerli yabancı Geç tatilci turist plajda güneşlenirken kuzeyli rüzgarların etkisiyle biraz üşüyeceklerdir diye düşünüyorum

2 Mal editiert, zuletzt von Cold.EFso ()

• NOAA ENSO analizi güncellendi, Nötr beklentimizi Hazirandan beri ifade ediyorduk , NOAA Nötr kalmaya devam edeceğiz dediği yetmemiş gibi 2020 Baharına kadar bu beklentiyi uzatmış

Bizim için önemli olan Şubat 2020’ye kadarki dönem

1102a14139491ea32190fc.jpged414929130c2fbc48.jpg

Bu veriler ışığında yorumum şu , Aralık’a kadar yüzde 80 Nötr’üz , şubata kadar % 60 ihtimal nötr görünüyor

Ama bu değişik bir nötrlük olacak , ölü toprağı serpilmiş bir Nötr değil bu

QBO ile Açısal momentum arasındaki ilişki denklemleri çözecek , şu anda Westerly QBO ile ekvatoral/tropik bölgedeki 150-300 hPa jetleri arasındaki bağlantının gidişatından iyi şeyler umuyorum (bu durumda kuzey enlemler Easterly olacak)

Küçük Azorcuk hamlelerine kalacak işimiz , burda ne NAO ne de AO işimizi görmeyecek ve son dakika sürprizleriyle dolu (bana göre olumlu ) bir yıl olacak.

Sistemleri Kafkasya’ya ve Hazar’a kaptırmazsak ihya olma ihtimalimiz YÜKSEK (burda da Azor pek gerekmeyeck)

Yani NÖTR diye üzülmeye gerek yok

Ama hala erken , Ekimi de görmek daha iyi olacak , bununla beraber Nötr beklentim isabet etmeye devam ettiği için mutluyum , şu da NOAA güncel raporu ;

https://www.cpc.ncep.noaa.gov/…tion-status-fcsts-web.pdf

• 2/5 Ekim arasında sistem bekliyorum , modeller halen vermese de Ecm den itibaren dönüş bekliyorum

Ekime sıkı girmeliyiz ki moraller iyi olsun

Zaten Gfs diyagramda cılızda olsa kırılma var senaryolarda

İpucu ; uzaktan küçük kırılma yaklaştıkça büyüyebilir , yani 6 derece girişini önce 12 gibi görür model , sonra 9/8/7/5/4 diye kabullenir çoğu zaman

Bazen de baskın basanındır der , 16 girişi aniden 6 görebilir bir sonraki güncellemede

820e02d.pngf8ee25511.pngd3de8861393.gif

Diyagramın 240’ından sonrası sadece bir aşk hikayesi hatta masalıdır , tutsa da tesadüftür 😀 yüzde 90 tutamaz GFS’de

• Ecmwf 192 sinoptiği çok dikkat çekici

İtalya tarafındaki boşluk kapanırsa sağlam bir sistem alırız .İç kesimlerdede bazı noktalar sezonu açar

Güzel yorum , dediğiniz lezzette daha sert atak ihtimalini 5/8 Ekim arası bekliyorum , “arası” demişken Aralık gibi Ekim hayalim beklentim ve arzum

Yine de Ekimin ilk üç günü boş olmasın

İşte bu klip gibi harika yağış (ama trafiksizi) tercihim 😊