Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 26 Temmuz’da Kurban Bayramı dönemi ve öncesi için analizimizi yapmıştık

Beklediğimiz gibi inişli çıkışlı hal aldı diyagram

İşte biz tahmin yazarken 26 Temmuz İstanbul diyagramı ve en son diyagram

Peki 4 numaralı bölge ne olacak f97482f7935e73b0660.png

827afc388d8547fffe024.jpg

Ama önce yakını çözelim

Burnunun dibi çözülmedikçe ileriyi konuşmak afakidir,

Dikkat edilirse 1 numaralı bölge serinlik süresi 3 güne uzadı

Bayram’ın 1.günü ne olacak ki en önemlisi o , yağışlı geçme ihtimali bana göre epey yüksek

Bayram öncesi mevsim gereği olarak yine ısınma var tabiki

3 numaralı bölgenin de uzaması söz konusu olduğu için 4 sarkacaktır

Ama iniş çıkış bu senenin karakteri bence

İniş çıkış varsa , Nötr yıllarda bizim için hayırlı bir yıl olma ihtimali hiç de az değil demektir

e656e3f.gifb9fb5a6bc4825ef.gif

Kuzey bölgelerimizin senesi olabilir

Bir çok verideki Gidişatı sevdim kendi adıma( Mjo sıfır fazdayken bile yaramış oluyor bize, görüldüğü gibi hiç bir model 3 aydır Mjo da 1 hafta sonrasını dahi çözemedi , öngörülmezliğe bayılıyorum) ,

AO-Nao ile Kelvin tetiklemesi ilişkisi bu yılın favori konusu olacak görünüyor sektörde, çünkü artık Nao’da 1 hafta kala acayip değişiyor ve modeller zor durumda kalıyor( geçen kış ders çıkarıldı işi bilenler tarafından) bu da Tropik döngünün Nao’ya etkisine Yani yine Rüzgarlara getiriyor konuyu, hep beraber yaşayıp göreceğiz gelişmeleri

• Valla daha şimdiden modeller büyük resmi okumakta böyle ayrışıyorsa işimiz var bu sene de , üç gün sonrası için bile tropik döngüde uzlaşamıyorlar, Gfs senaryolarına göre ( Hem de BC türevli ensemble) uzun vadede bizim için serin ve yağışlı sektör derken , Ecm statüko diyor

2bbe20ca200b4d.gif807327a44bd57b3e09abee56.gif

203a5.gif

Cfs Ecm ile aynı çizgide devam edip serinlemeyi unutun demeye getiriyor ( Ecm ve Cfs aynı şarkıyı söylüyorsa genelde Gfs’yi döverler ama bakacağız)

32d626c0207cd112c1bbe8fc.gif

Jma’ya hiç birşey demiyorum ve İsmail YK’nın meşhur şarkısını hediye ediyorum , performans diplerde geçen kıştan beri

9cec1e28678a515b7d2b4529.gif

• Bayramın 4. gününün hiç şakası yok

Nem artıyor , rüzgar azalıyor , 850’de 24-32 derece arası değerler ülkemize dağılıyor , sıcaklık rekorları gelir

Hissedilen sıcaklık rekoru da ilave gelir

Ve tüm bu durumu 4.fazda yaşıyoruz

Bakalım iç kesimler , güneydoğu neler yapacak

İstanbul ve batı kesimler 40’ı ne kadar zorlayacak

Bebekler, Hamile bayanlar, yaşlılar ve kalp sorunu olanlar hatta sıcak bana ters diyenler yatsın uyusun o gün bence

398ccb.pngb77c17908.pnga21002f0f.pngaf2c21c599.pngc85dbd4fcbffe44.png30960c44.png9ac1cfa31966f1af50f7edc8.gif9a057e39ca811440f55e66.gif

Bu arada Gfs , Ecm’nin çizgisine bir kez daha geldi , maalesef Gfs global verilerde de geride kalmaya devam ediyor

168 saat vadesinden sonra her an yanıltabilir

• hocam kuzeydeki buz erimelerinin avrupa ve kuzey yarımküreye iklimsel etkisi hakkında bir görüşünüz var mı azıcık beyin fırtınası döndürsek bu sıcak gecede:)

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• hocam kuzeydeki buz erimelerinin avrupa ve kuzey yarımküreye iklimsel etkisi hakkında bir görüşünüz var mı azıcık beyin fırtınası döndürsek bu sıcak gecede:)

Bence de önemli bir konu bu hocam

Küresel Isınmanın en acımasız sonuçlarından birisi

BM , Dünya Meteoroloji örgütü , Birçok üniversite ve bilim adamı bu Temmuz Ağustos dönemindeki devasa buz erimelerine odaklanmış durumdalar

Milyarlarca tonluk bu buz kütlelerinin kopup erimesinin sonuçları ne olacak ?

2012’deki büyük erimenin de üstünde erime var

2019 Temmuz sıcaklığı global anlamda , 2016 Temmuz rekorunu da geçmiş durumda ( kuvvetli El nino şartları)

Grönlanddaki on milyarlarca tonluk bu erimenin Atlantik’e etkisi benim için gerçekten de merak konusu

Avrupalı bazı iklimciler , bu erimenin ilk sonuçlarının Avrupa’da bu yaz yaşanan sıcak ataklar olduğunu düşünüyorlar

Bu fikre şu an için çok katılamıyorum

250 Milyar ton büyüklüğündeki buz erimesi , gözle görülen tesbit edilen olduğu gibi bir de erime meyli olan , zayıflayan daha büyük kütleler olması muhtemel

Bu büyük ısı değişiminin Atlantik’te sirkülasyona , basınç alanlarının ani karakter değişikliğine neden olabileceğine , belalımız İzlanda’nın daha öngörülmez olabileceğine , Grönland blokajı yada Lehimize olacak Grönland sinoptik oluşumlarının bundan etkileneceğine inanıyorum

Peki bu etki ne yönde ne ölçüde olacak

Bilim insanları Eylül sonuna kadar gelecek ilk verilere yoğunlaşacaklar,

Neyse ki şu anda Grönlandda normallerin altında bir soğuma var ve erime yavaşlamış görünüyor

Deniz suyu sıcaklıklarının değişimi , kuzeyli Jetler ve Arktik bölgenin orta ve doğu kesimlerinin normaller seviyesindeki gidişatı bizler için daha belirleyici olacak tabiki

Modellere öncülük eden ve fikir veren üniversitelerin ve bilim insanlarının bu konulardaki görüşlerini biraz daha incelememiz gerekiyor

Çünkü onlardan bazıları bile şu durum karşısında şaşkınlar ve aşırı sıcak bunaltıcı havaları buz erimelerine bağlamış durumdalar

• Peki hocam meşhur golf stream akıntısının tuzluluk oranının değişmesi ve sıcaklığının değişmesi gibi sebeplere yol açabilir mi bu büyük miktarda erimeler?

Golf-stream için kuzey yarım kürenin iklimi açısından önemli olduğunu düşünüyormusunuz?

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Cold.EFso

Narsil

Peki Değerli Üstadlar;

Ben her zamanki gibi çıkıntılık yapıp başka bir soru sorayımolayla ilgili

- Buzulların, buz kütlelerinin erimeye başlaması ve hızlanması efektini, neden deniz seviyesinin yükseltme

efektinde hala göremiyoruz?

Ya da başka şekilde sorayım, buz kütleleri eridiğinde ( ki eriyor hızla) ortaya çıkan sular nerede?

- Eğer erime halen deniz seviyesini etkilemiyorsa, eriyen sular, küresel ıınmanın etkisi ile buharlaşmaya mı başladı?

- Eğer buharlaşma teorisi doğruysa, iklimsel anlamda büyük bir değişiklik değil midir?

Herkee teşekkür eder, bu vesileyle bayramınızı kutlarım :)

• Peki hocam meşhur golf stream akıntısının tuzluluk oranının değişmesi ve sıcaklığının değişmesi gibi sebeplere yol açabilir mi bu büyük miktarda erimeler?

Golf-stream için kuzey yarım kürenin iklimi açısından önemli olduğunu düşünüyormusunuz?

Bu gerçekten de sektörümüzün Kaos Teorisi sorusu Hocam

Sanırım 2019 erimesi ile yakın zamanda tekrar birinci gündeme oturur

Kuzey yarımın en önemli unsurlarından olan a828481609062d.jpgGulf Stream akımının etkilenmesiyle beraber daha önemlisi Deniz seviyesinin yükselmesiyle ve küresel iklim değişiminin artmasıyla sonuçlanabilecek bir süreç olur bu

Tuz oranıyla ilgili buharlaşma dengesinden dolayı çok değişim olacağını sanmıyorum , o konuda iddialı bir fikrim yok Hocam

• Cold.EFso hocam uzun vadeli değil ancak kısa vadede şöyle bir yorum getirdim kendimce, biz biliyoruz ki bu akıntının ılıman etkisiyle kuzey denizi, izlanda ve iskandinav kıyıları konum itibariyle donması gerekirken donmazlar, eriyen buz ile golf-streamin sıcaklığındaki düşüş bu bölgelerde iklimi değiştirebilir ve biz biliyoruz ki hem izlanda hem iskandinavya bize kış için direkt etkili bölgeler, buradaki kıyı donmalarının daha çok yb oluşumuna etki edebileceğini yada izlanda nezninde daha zayıf ab oluşturabileceğini düşünüyorum, iskandinavyada ise kuvvetli yb ler görebiliriz yorumum var , sizin bu konuda düşünceniz ne olur?

• Bence gulf stream yuzunden izlanda cosuyor. (Yada a.b olusturuyor diyelim) Avrupayada ilik hava pompaliyor.eger gulf stream olmasaydi a b lerin yerini yb alir avrupayada sicak hava pompalamazdi. Bizde payimiza duseni alirdik.

• Amerika Birleşik Devletlerinde ki Florida ile Meksika Körfezindeki Küba civarından doğan ve kuzeye ilerleyerek Atlası aşan ve İngiltere’nin kuzeyine devam eden Gulf Stream Akıntısı, suyun sürekli olarak hareket halinde bulunmasını sağlamaktadır. Bu akıntının etkenleri dünyanın dönüşü, okyanus tabanının engebeli yapısı, suyun tuzluluk oranı ve suyun sıcaklık değeridir (tuzluluğun değişim oranı ve sebepleri apayrı bir mucizevi konu )
    Gulf Stream sıcak su akıntısının Meksika körfezindeki debisi saniye de 30 milyon metreküptür. (Bazı kaynaklarda bu miktar 50 milyon metreküp ) Bu akıntı okyanusta akan bir nehir gibidir. Fakat büyük nehirlerden kat be kat daha fazla bir debiye sahiptir.Gulf Stream sıcak su akıntısının okyanus ve denizde izlediği yol Uçakta seyahat ederken yukardan bakıldığı zaman yol açmış olduğu renkten dolayı çıplak gözle bile görülebilir, görmeyi isterdim doğrusu, çok heyecan verici olur.
    Gulf Stream sıcak su akıntısı (ortalama 15 derecelik sıcaklık farkı oluşuyor ) en büyük etkiyi ve en önemli etkiyi Avrupa kıtasının kuzeybatı kısımlarına ve burada bulunan ülkelere yapmaktadır. Çünkü bu kıyıların ısınmasını sağlıyor, adı üstünde sıcak akıntı Gulf Stream olmasa belki de buz ülkesi İzlanda’da hayat yok derdik.Normal şartlarda daha soğuk olması gereken bazı ülkeler bu sıcak su akıntısı sebebiyle hem ılıman bir iklime hem de yağış alan bir iklime sahip olmakta .Etkili olduğu Avrupa kıyılarında ılımanlaştırıcı etkisi sebebiyle bazı bitki ve meyvelerin yetiştirilmesine vesile olur.Gulf Stream sıcak su akıntısının etkili olduğu ülkelerden en önemlisi İngilteredir. İngilterede iklime yaptığı etkiden dolayı daha yaşanabilir bir ülke haline gelmesini sağlamaktadır.Gulf Stream sıcak su akıntısı aynı zamanda Norveç Kıyılarında da etkisini gösteren bir akıntı.
    Akıntının nedenleri arasında dünyanın dönüşü ve eğimi de gösteriliyor , dönüş ve momentum denince akla zaten Kelvin ve Rossby de geliyor , Gulf Stream’in Meksika dolaylarından doğduğu da göz önüne alınırsa Tropik döngü ile Gulf arasında bir etkileşim olduğu anlaşılacaktır Zaten dünya muazzam bir denge üzerine kurulu değil mi Dönüş hızındaki minik bir değişim bile Buzul çağına yada tam tersine sebep olabilecektir
    Dönüş hızına da ufak bir göz atalım;Günümüzde hangi kuyrukluyıldızın hangi zamanda Dünya’nın yakından geçeceği ya da ne zaman Güneş tutulması olacağı çok büyük bir kesinlikle hesaplanabiliyor.Geleceğe dönük hesaplar gibi geçmişe dönük hesaplar yapmak da mümkün. Ancak yakın zamanlarda geçmişteki Güneş tutulmalarını hesaplayan araştırmacılar sonuçların kayıtlarla uyumlu olmadığını gördü. Örneğin MÖ 700 lü yıllarda Babil’de Güneş tutulması olduğuna dair kayıtlar var. Ancak hesaplara göre bu tutulmanın Babil’de değil Atlantik Okyanusu’nun batısında bir yerlerde gözlemlenmesi gerekiyordu. Hesaplarla kayıtlar arasındaki fark arada geçen zamanda Dünya’nın kendi ekseni etrafındaki dönüş hızının yavaşlamasından kaynaklanıyor. Son 2740 yılda bir günün uzunluğu her yüzyılda bir ortalama 1,78 milisaniye uzadı.Dünya’nın kendi etrafındaki dönüş hızının zamanla değişmesine sebep olan çeşitli etkenler var. Denizler ve karalar arasındaki sürtünme dönme hızını yavaşlatan etkenlerden biri. Hesaplara göre Dünya’nın dönme hızını etkileyen tek etken bu sürtünme olsaydı bir günün uzunluğu her yüzyılda bir ortalama 2,3 milisaniye uzardı.Dünya’nın dönme hızının değişmesine sebep olan etkenlerin en önemlilerinden biri de yerkabuğunda meydana gelen değişiklikler. Buz patencileri kendi etraflarında dönerken kollarını açıp kapadıkları zaman dönme hızları değişir. Benzer bir durum Dünya için de geçerli. Son buz çağı sırasında kutuplara yakın bölgeler kalın buz katmanlarıyla kaplıydı. Dünya ısındıkça buzların erimesiyle beraber kutup bölgelerindeki ağır buz yükü azaldı ve yerkabuğu bu bölgelerde dışarıya doğru esnemeye başladı. Daha düşük enlemlerdeyse yerkabuğu içe doğru çöküyor. Görece yakın zamanlarda yaşanan bu değişiklikler Dünya’nın kendi ekseni etrafındaki dönüş hızının artmasına neden oluyor.O halde dönüş hızının artma yönünde meyil olduğunu söyleyebiliriz Bu durumda mevsimsel etkileşim ne olacak? Kimilerine göre etkisi yok yada çok az , ama hız ile rüzgar arasında ilişki yok diye kimse kesip atamazYani buzların erimesi dönüş hızını , günün kısalmasına kadar sonuçlar verebiliyor
    Kısaca bizim analiz yaparken baktığımız en az 15/20 parametreye ilaveten , dünyadaki yaşamın devamı için önemli olan Dönüş hızı , Güneşteki gelişmeler , kutuplardaki erimeler, okyanuslardaki su seviyesi , ekvatoral bölgedeki rüzgar akımı, Gulf stream başta olmak üzere sıcak su akıntıları , volkanik hareketler dahil birçok ilave gelişmenin de takip edildiği ve bunların bilim insanlarınca yorumlanmasını da göz önünde bulundurmamız gerektiği açıktır

444a9a4761.jpgeb00cac955cf2f0d8fda.giff1c3e1a603a795c.jpg

Bizi ilgilendiren Barent Kara denizindeki buzun erime miktarı.Bu miktar kış öncesi ne kadar fazla ise bizim için o kadar iyi bir kış geçirmemize neden oluyor.Diğer denizlerdeki buz erimeleri Amerika (kuzey-doğu) açısından önemli.Ayrıca buz erimelerin atmosfere etkisi ve atmosferin buz seviyesine etki süreçlerinde oluşan sinoptikler farklı oluyor.Şu an için en az kayıp bk denizinde olduğu için bize ılıman bir kış vaadediyor.Ama bu sadece şu anki durum altını çizeyim...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Ne anlatiyor @4 Şubat hocam

Üstad genelde anlatılan buzların erimesinin aşağı enlemlere etkisinin tek başı etkisi olmadığı ve olası etkiler incelendiğinde buzun atmosfere etkisi ve kış döneminde atmosferin buza etkileri incelenmiş.Önceki yıllarda baktığımız grönland artric denizi buz seviyesi bizimle ilgili değil.Bize yarayan erime barent kara denizinin erimesi ki şu an en az seviyede eriyen o...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Anormal bir yaz dönemi yaşıyoruz

Riva’da 11 derece deniz suyu mu Olur

Oluyor işte Ağustosun ortasında.

En son Köprülü Kanyonda böyle buz gibi suya girdiğimi hatırlıyorum

Aşağıdaki resimde suya ne kadar derinlikte daldığım görünüyor , brr buz😀

120dd2826bdb1f4b20dcb.jpg

+25 lik izoterm girmiş , İstanbul’un gördüğü 27/32 derece arası ki , 31/32 yi sadece Tuzla , Beylikdüzü ve Fatih görebilmiş

803cea31e7577.png447b7.png

Kuzey kıyılar 26-29 arası takıldı gün boyu

Nerdeyse 850 ile aynı gitti yer seviyesi (kışın neden aynı olmaz ki , bize o zaman gerek)

Nem beklendiği kadar olmadı , rüzgar da pek beklendiği kadar zayıflamadı

Bunaltıcıyı geçtim , sıradan bir gün oldu

Geçenlerde belirtmiştim , atmosfer birçok parametrenin bileşkesi , bir bulutlanma ve Rüzgar yönü alt üst eder herşeyi

Kısaca atmosferi çözmek hiç de öyle kolay iş değil

Ağustos ortasında Eylül ortası şartları var kısaca , deniz serin , hava 26/28 derecelerde , rüzgar kuzeyli , denize giren donuyor , çıkan daha da üşüyor

Bakalım Eylül’de Ağustos şartları mı yoksa Ekim şartları mı göreceğiz, bana göre ikisi de olacak

Hatta Temmuz ve Kasım şartları bile olabilir

Ayrıca Karadeniz’deki bu deniz suyu sıcaklıkları birçok dengeyi etkileme potansiyeline sahip , onu geniş zamanda uzun uzun incelemek gerek

• Cold.EFso

Sayın Hocam, tabi ülkemiz adına yazıyorum;

Çocukluğumdan beri tekip eden bir süreç vardı. Mayıs başlarında havalar ısınmaya başlar, mayıs ortaları veya sonlarına doğru deniz mevsimi

açılır, ağustosun yarısı yaz, diğer yarısı sonbahar derken mevsimi kapatırdık.

Özellikle bu yıl yaşanan, serin geçen haziran, akşamları serin bir temmuz, akşamları halen serin bir ağustos

ve bazı yerler harici gayet soğuk bir deniz suyu sıcaklığı.

Özellikle bu yıl ( meteorolojik dinamikler farklı olsa bile) deniz suyu sıcaklıklarında yaşanan anomali bana çok ilginç gelmeye başladı.

Sizin bu konudaki düşünceleriniz nedir?

Teşekkür ederim :)

• Değerli ilker.gunebakan Hocam

Öncelikle güzel Türkçemize hakimiyetiniz , nezaketiniz ve bilgi yüklü yaklaşım tarzlarınız için tüm arkadaşlar adına bir kez daha teşekkür ederim

Bu yazı iyi özetlediniz bir cümle ile

Bizler için deniz ve rüzgar çok önemli iki konu , Denizi derken de , derinler , yüzey ve deniz üstü hava olayları

Rüzgar da Ekvator çizgisine yakın Dalgalar , Tropik devinimler , Jetler (ki onların da birçok alt kolu var ) karadaki temel rüzgarlar ve rüzgar osilasyonu etmenleri

Yani o kadar çok ki

Şimdi bir SST anomalisi çıkartıp herşey yerli yerinde diyen de olabilir

Ben bir yaklaşımımı önemsiyorum , herseye dijital veri değil ( bu gün de bir kez daha gördük )

Türkiye’de Ağustos ortası açık havada hiç bir denizde üşünmez genel olarak

Ama Akçay’da da Edremit’te de Şile’de de Kıyıköyde de insanlar denize rahat giremedi bu ay

Ben hissedileni dijital veriden çok daha önemsiyorum

İnsan hissettiği ile yaşar , zevk alır yada üşütüp hastalanır

Karadeniz üzerinde hep soğuk bir anomali oldu bu yaz , Hazar ise çok daha çılgın anomaliye sahip

Ben bu durumun önemli olduğunu o bölgedeki etkileşimin de bize zincirleme yansıyacağına inanıyorum

Bu arada Basra basınç alanı var ama güneyden rüzgarımız yok bir aydır , gerçekten ilginç

2d7b3e34.png

• Eylül’de Kasım şartları oluşabilir demiştim , yanılmışım , daha Eylül gelmeden Kasım ayındaki türden uzun soluklu , sağlam bir yağış ve ciddi serinlik aldık

3f5426ccdd8ae803c8.jpgf5454852669d.jpg

Tekrar ifade ediyorum normal değil bu yaşadıklarımız

30 mm yağış beklenen sistemden Sıfır çekiyoruz

3-5-7 mm beklenen sistemde 50-100 mm yağış alıyoruz

Yarın 100 mm görmeyeceğimize kimse and içemez bu karmaşık ortamda.

Modellerin şaştığı bu kaçıncı sistem

Sel gece olsaydı belki yüzlerce kayıp verirdik Allah korusun

Onun için ben modelleri affetmiyorum

Bu öngörülmezlikle modellerin bu performansıyla yapılan tahminler suya yazı yazmak gibi olur

Modeller temel verileri doğru çözemediği için tahmin çıktıları da yanılıyor

Meteoroloji bilimi ciddi bir testten geçiyor

Okuduğum veriler bu kış için asla büyük konuşma , esnek ol, herseye hazır ol diyor.

Şahsi tavsiyem sakince anlamaya çalışmak

Çünkü raconu her zaman atmosfer keser