2017 Sonbahar Mevsimi Tahmini

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Sonbahara adim adim yaklastigimiz bu gunlerde ulkemizi ozellikle Ekim ayindan itibaren hareketli gunler bekliyor.

Son yillarda Eylul ayinda gordugumuz ve Sonbahar degil de yazvari goruntulere sebep olan gunler , bu sezonun Eylul ayinda da gorulecek. Tek farki Yaz mevsimine gore sicakliklar daha dusuk olacak ancak kuzey bolgeler haric ic ve guney bolgelerimizde mevsim normallerinin biraz ustune cikacak. Yine bu donemde yagislarda kuzey bolgeler haric mevsim normalleri altinda kalacak. Kuzey bolgelerimizde hem sicakliklar hemde yagis mevsim normallerine yakin olacak.

Ekim ayinin ozellikle ortalarindan itibaren Sonbahar kendini iyiden iyiye hissettirmeye baslayacak. Yagislarin sokulmasina engel olan Basra A.b si iyice kendi bolgesine cekilerek ,yagislarin daha genis bolgelere yayilmasina ve guney bolgelerimizinde yagislardan nasiplenmesinin onunu acacak. Ancak Ekim ayinda da ulke geneli yine mevsim normallerinin altinda yagisla bitecek gibi duruyor.

Kasim ayi ozellikle Sibirya bolgesindeki hareketliligin bize yansiyacagi donem olacak. Sibirya'nin kuzeyinde soguma bu sezon erken basladi. Suan bazi bolgeler mevsim normallerinin 5-6 derece altinda gidiyor.

Kuzey ve kuzey bati bolgeler(Deniz Seviyesi) eğer uzun yillar aradan sonra bir Kasim ayinda kar alacaksa o Kasim bu Kasim'dir.

Sonbahar genelinde endekslerde pozitife yakin nötr endekslerin hakim olmasini bekliyorum. Bu yuzden yagislarda ozellikle Sonbaharin ilk doneminde kıtlık olacak gibi duruyor. Kışa yaklastikca yagislarda artis olmasi muhtemel.

Şunuda unutmayalim ; bulundugumuz cografya ve iklimimizdeki dengesizlik ayrica kuresel anlamda isinmayida hesaba kattigimizda 1 aylik almamiz gereken yagisi 1 saattede alabiliriz. Gecmiste bunun ornegide cok. O yuzden yagis tahmini yapmak kumar oynamaya benzer. Kumar kotu biseydir ve kumardan uzak duruyoruz. O yuzden yagis tahminlerine kisa vadeli bakmak daha mantiklidir.

Yapilan sadece bir tahmindir ve kesin olacak sekilde algilamayin. Bol yagisli bir Sonbahar gecirmemiz dilegiyle..

• İlk soru benden olsun o zaman romantik filmlerdeki sararmış yapraklı kapalı kasvetli 10-16 dereceli tabiri caizse gelinlik kız gibi süzülen yağmurlu havaya ne zaman kavuşuruz abi

• Efsane hocam eline sağlık tahminlerin için.Biraz yağışımız kıt görünüyor ama onu da dediğiniz gibi tek bir sistemle alabiliriz.Sıcaklıkların ay bazında dağılımını merak ediyorum ve şimdiden bayramda yapacağınız ön kış tahmininizi dört gözle bekliyorum.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• İlk soru benden olsun o zaman romantik filmlerdeki sararmış yapraklı kapalı kasvetli 10-16 dereceli tabiri caizse gelinlik kız gibi süzülen yağmurlu havaya ne zaman kavuşuruz abi

Dedigin donem istanbul icin Ekim 2.yarisindan sonra.

• Efsane hocam eline sağlık tahminlerin için.Biraz yağışımız kıt görünüyor ama onu da dediğiniz gibi tek bir sistemle alabiliriz.Sıcaklıkların ay bazında dağılımını merak ediyorum ve şimdiden bayramda yapacağınız ön kış tahmininizi dört gözle bekliyorum.

Kastın normal alti normal ustu ise ulke genelinde Eylul ayi normal ustu, Ekim ayinda normale yakin normal ustu, kasım ayinda mevsim normalleri ve altinda gerceklesmesini bekliyorum.

• @Efsane-Semih Hocam,

22 Ekim'de Manisa Alaşehir'de düğünüm var. Düğün salonumuzun üstü açık. Kapalı yeri de var ama dar biraz. Hava güneşli olursa çok güzel olacak. O tarihler az çok belli olunca bir tahmininizi alabilirsem çok memnun olurum :)

BORN IN WINTER