2017-2018 Kışı Ön Tahmini

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hocam elinize sağlık . İnşallah güncellemeler aynı doğrultuda gerçekleşir. Umarım herkesin yüzünü güldürecek güzel yağışlar alırız.

• Global sıcaklığın 1.5 derece arttığında insan sağlığına tehlikeli olduğunu 3 derece arttığında felaketlere yol açabileceğini 5 derece artışta ise bilinmeyen sonuçlara ki insan ırkının varoluşunun ortadan kalkmasına neden olacağı dünkü Ulusal Bilim Akademisinin Proceedings dergisinde yayınlandı.Tehlikeli adlandırılan küresel ısınma , aşırı sıcak hava dalgaları, kasırgalar ve sellerden uzayan kuraklıklara yani aşırı hava ve iklim olaylarının artması gibi sonuçları içerir. 3 ° C ile 5 ° C arasındaki gezegenlerin ısınması, bilim adamlarının Batı Antartika Çöküntüsü tabakasının çökmesi ve müteakip genel deniz seviyesinin yükselmesi ve Amazon yağmur ormanlarının yok olması gibi kırılma noktalarına ulaşacağını öngörüyorlar.
    Video da 1880 den günümüze artışı gösteriyor.2016 maximum noktada.Ancak sevindirici olan 2000-2014 arası hızlı artış 2015-2016 yıllarında neredeyse duraklama dönemine girmiştir.Bunda en büyük pay yenilebilir enerji kaynaklarına yönelmedir.

@Efsane-Semih hocam paylaşacak konu başlığı bulamadığım için sayfanızda yer verdim kusura bakmayın.

eylülün yarısını geçtik hava sıcaklıkları hala yurt genelinde 30-35 derece ve üzeri seyrediyor mevsimler biraz alt üst oldu önümüzdeki yıllarda bu kötü görüntü insaallah daha ileriye gitmez kim bilir belkide gider gitmesini kimse istemez ama şu ayet bence herşeyi açıklıyor. ''insanların kendi işledikleri kötülükler sebebiyle karada ve denizde bozulma ortaya çıkmıştır.Dönmeleri için Allah yaptıklarının bazı kötü sonuçlarını dünyada onlara tattıracaktır.'' rum 41 yani bu ayatte verilmek istenen mesaj Allah en doğrusunu bilir tabi, insanların doğayı tahrip etmesi yıkıp yok etmesi çıkarları uğruna daha lüks ve modern bir hayat için doğayı katletmek kaynakları tüketip yok etmek bu yorumun ucu açık örnekler artırılabilir ekolojik ve doğal dengeyi bozmakla ilgili..

Einmal editiert, zuletzt von mehmet27 ()

• kutuplardaki kar örtüsünün fazla olmasının negatif değil pozitif endeksi tetiklemesi gerekmiyor mu? Ben öyle biliyorum. Yani kutupta soğuk ne kadar güçlü olursa ağır soğuk havanın yaptığı yüzeydeki yüksek basınç, onun tetiklediği üst seviyedeki alçak basınç ve dolayısıyla polar vortex güçlü olacak, yani endex pozitif olacak. Buzullar azaldığında ise ( örnek 2012 kışı) polar vorteks o denli güçlü olmamış, AO endeks negatif olup güney enlemlere soğuk kaçağı daha kolay olmuş

ben negatif endeksi aciklamisim dogrusu bu. polar vortexin guclu olmasi pozitif endekse isaret.guney enlemlere salinmasi negatif endeks sonucudur.

• @Efsane-Semih hocam 1976 yılından sonra ilk defa polynya (antartikada buzullarla çevrili göl ) tespit edildi.Bu göller alize rüzgarlarının yönünü güney meyilli değiştirdiğini ve ekvator kuşağında en az 20 yıl boyunca kalacak yağış kuşağı oluşturduğu tespit edilmiş.Bu oluşum yeni bir iklim kuşağına girildiğinin göstergesi.Bu durumun ülkemiz açısından oluşabilecek etkileri ne olur?

direk degil ama dolayli etkisi olur.zamana birakmak lazim.

• Merhabalar hazırlamış olduğunuz mükemmel tahmininizi okudum doğulu QBO olması ve bu kışın hafızalarda kalabilcek gibi olması benide çok heyecanlandırdı. Hem yağış bakımından hemde soğuklar açısından şanslı gibi gözüküyoruz fakat vade baya uzun önümüzde hareketli bir sonbahar var.Sizlere bir sorum olucak biliyorum şu an daha bulanık görüntüler var zman yaklaştıkca netleşicek hersey ama içime merak oluştu böyle güzel bi tahmini gördükten sonra ben İzmirde yaşıyorum geçen kış 10 ocak 2017'de burası için uzun yıllar sonra efsane bir gün olmustu. hayatımda ilk kez böyle bir kar yağışı gördüm. acaba bu sene İzmir olarak kar yağışı ve uzun sağlam soğuklar için şanslı mıyız bunu öğrenmek istedim mümkünse )

• Merhabalar hazırlamış olduğunuz mükemmel tahmininizi okudum doğulu QBO olması ve bu kışın hafızalarda kalabilcek gibi olması benide çok heyecanlandırdı. Hem yağış bakımından hemde soğuklar açısından şanslı gibi gözüküyoruz fakat vade baya uzun önümüzde hareketli bir sonbahar var.Sizlere bir sorum olucak biliyorum şu an daha bulanık görüntüler var zman yaklaştıkca netleşicek hersey ama içime merak oluştu böyle güzel bi tahmini gördükten sonra ben İzmirde yaşıyorum geçen kış 10 ocak 2017'de burası için uzun yıllar sonra efsane bir gün olmustu. hayatımda ilk kez böyle bir kar yağışı gördüm. acaba bu sene İzmir olarak kar yağışı ve uzun sağlam soğuklar için şanslı mıyız bunu öğrenmek istedim mümkünse )

Kış beklentilerime uygun giderse son yillarda oldugu gibi bu yilda iyi bir kar gorecektir.

• @'Efsane_Semih hocam ;
    Balıkesir ,Edremitte zeytin çiftcisiyim,geçen kış bölgemde 1242 saat soğuklama (7.2 derece altı) yaşandı
    ve bu da şu an çok bereketli bir zeytin sezonu yaşatıyor bize,önümüzdeki kış da aynı değerleri yakalarmıyız?
    -7 derecenin altı soğuklar ve yağan karın erimeden ağaçlarda buza dönmesi ise telafisi yıllarca sürecek hasarlara sebep veriyor,
    böyle sistemler alırmıyız bu sene?

• @'Efsane_Semih hocam ;
    Balıkesir ,Edremitte zeytin çiftcisiyim,geçen kış bölgemde 1242 saat soğuklama (7.2 derece altı) yaşandı
    ve bu da şu an çok bereketli bir zeytin sezonu yaşatıyor bize,önümüzdeki kış da aynı değerleri yakalarmıyız?
    -7 derecenin altı soğuklar ve yağan karın erimeden ağaçlarda buza dönmesi ise telafisi yıllarca sürecek hasarlara sebep veriyor,
    böyle sistemler alırmıyız bu sene?

Edremitte gecen seneye gore daha iliman bir kisa yasanacak diyebilirim.