18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ov6Z4Z.jpg

Çanakkale;

Koca Seyit'dir

Nusrat Mayın gemisidir

Tokat'ın Onbeşlileridir

57. Alay'dır
    Çanakkale MUSTAFA KEMAL'dir!

Çanakkale TÜRKİYE'dir!

Çanakkale Zaferi'nin 104'üncü yıl dönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, tüm şehitlerimizi saygı, rahmet ve şükranla anıyoruz.

Allah hepsinden razı olsun.

• Bugünün tarihin akışına doğrudan çok büyük etkileri olmuştur. " Deniz Hakimiyet Teorisi" (kabaca denizleri kontrol eden dünyayı eder) daha o zamandan çökmüştür. Kursk savaşına kadar dünyadaki en kalabalık cephe savaşıdır. Mermilerin havada çarpışmasından hayal edin nasıl bir durumda savaş verildiğini. Yüce Türk Ordusu dünyanın en büyüğüne diz çöktürmüştür.Kurtuluş Savaşında İstanbulu tek mermi atmadan almamızın ilk nedeni 10 senedir sürekli savaşta olan İngiliz halkının artık yeter deyip hükümetlerini devirmesiyse ikinci nedenide Çanakkale Savaşında alınan galibetin yarattığı psikolojik üstünlüktür. Allah o savaşta faydası dokunanlardan razı olsun. Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının, gazi kalan ve şehit düşenlerin mekanını cennet eylesin

• 18 mart ile ilgili görsel sonucu

YİĞİDİM / ŞEHİDİM

Bakmakla bilinmez kıymetim/kadrim

Her karşı toprağım kutsaldır benim

Uğruma binlerce şehitler verdin

Al kanla yazıldı tarih defterim

Vurulup koynumda yatan yiğidim

Kıyamette elbet sana şahidim

Bu vatan uğruna gitti gençliğin

Göklerden verildi rütben şehidim

Vatan bir cehennem gibi yanıyor

Dünya bizi mağlup olmuş sanıyor

Suskun duran millet bir uyanıyor

İttifaklar Mehmetçiği tanıyor

Kahramanlar burda çoktur seçilmez

Şehitlik şerbeti kolay içilmez

Bir nefes anında umman geçilir

Bilinir ki Çanakkale geçilmez

Burası Türklerin ebedi yurdu

Her Mehmet bir tabur düşman vurdu

Böylece tüm dünya şanın duydu

Yedi Düvel mecbur selama durdu

Dinle beni dinle anla ey gencim

Yiğitler koynumda artar direncim

Atanın yazdı takvime göre

Seninle akranım ben de çok gencim

Huzurla şad olsun ruhu atanın

Pişman oldu soyu bana çatanın

Sonsuza dek sana kutsal vatanım

(Bu)Övünç binlerce kefensiz yatanın

Ey gencim ecdadın bedel ödedi

Uğratma namerdi yurduma dedi

Üzme sen Ata’nı incitme emi

Görevi ilahi bilincindendi

Şöhreti saygıyla söylenip geldi

Zeki İ. KIZILIŞIK

Çanakkale Zaferi'nin 104'üncü yılını kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, tüm şehitlerimizi saygı,rahmet ile anıyoruz.

• Çanakkale Zaferinin 104. yıl dönümü tüm ulusumuza kutlu olsun. Vatanı uğruna can vermiş tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun. Onlara çok şey borçluyuz, Allah razı olsun onlardan, mekanları cennettir onların.

hava-kars323MMEHYhava-kars323

• Başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah Arkadaşlarını, Şehitlerimizi ve Gazilerimizi ÇANAKKALE ZAFERİ'NİN 104. Yılında Saygı, Sevgi ve Minnetle anıyorum. Ruhları şad, Mekanları cennet olsun.

• Çanakkale Zaferi’nin 104. yıldönümünde;

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Vatanın bölünmez bütünlüğü, milletimizin huzur ve güvenliği adına yaşamınlarını yitiren aziz şehitlerimizi, gazilerimizi ve vatanın her noktasında emek veren kahraman halkımızı, rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.

• Çanakkale deniz savaşının pek bilinmeyen yönlerini,o günü dağa iyi yaşamak ve anlamak için bunu sizinle paylaşıyorum :)

Tahkimat(Tahkimat,savaşlarda kullanılmak üzere savunma amaçlı inşa edilmiş askeri yapılar ve binaları tanımlar)

%C3%87anakkale_Deniz_Sava%C5%9Flar%C4%B1-Tahkimat.JPG

Çanakkale deniz savaşından bilinmeyen bazı kareler...

Çanakkaleye yaklaşan düşman flosu.

index.php?q=aHR0cHM6Ly91cGxvYWQud2lraW1lZGlhLm9yZy93aWtpcGVkaWEvY29tbW9ucy8zLzNmL0RhcmRhbmVsbGVzX2ZsZWV0LTIuanBn

Kraliyet Donanması zırhlısı HMS Irresistible'in gelişi (Before)

55eb454df018fbb8f8b65dfe.jpg

ve Terk edilen Kraliyet Donanması zırhlısı HMS Irresistible 'ın batışı(After)

index.php?q=aHR0cHM6Ly91cGxvYWQud2lraW1lZGlhLm9yZy93aWtpcGVkaWEvY29tbW9ucy80LzQzL0hNU19JcnJlc2lzdGlibGVfYWJhbmRvbmVkXzE4X01hcmNoXzE5MTUuanBn

Queen Elizabeth savaş gemisinden bi görüntü.Onlarda zamanın en güçlü topları,bizlerde soba bacaları ve 230 top vardı...

queen_elizabet.jpg

index.php?q=aHR0cHM6Ly91cGxvYWQud2lraW1lZGlhLm9yZy93aWtpcGVkaWEvY29tbW9ucy8wLzBkL0hNU19RdWVlbl9FbGl6YWJldGhfYWZ0X2d1bnNfR2FsbGlwb2xpXzE5MTVfQVdNX0cwMDIyNS5qcGVn

Fransız zırhlısı Bouvet 'nin batışı

index.php?q=aHR0cHM6Ly91cGxvYWQud2lraW1lZGlhLm9yZy93aWtpcGVkaWEvY29tbW9ucy9lL2VlL0JvdXZldF9zaW5raW5nX01hcmNoXzE4XzE5MTUuanBn

Ve Çanakkale deniz savaşının ASIL kahramanı 18 Mart kahramanı Albay Cevat ÇOMANLI.

Nusrat Mayın Gemisi'ne "26 mayını kıyıya paralel olarak döşeme" emrini veren ve düşman gemilerini boğazdan geçirmeyerek tarihe "ÇANAKKALE GEÇİLMEZ" mührünü vuran Cevat Paşa, bu zaferden dolayı "18 Mart Kahramanı" ünvanı ile anıldı

218.jpg

Buda Huysuz Winston Churchill.Boğazdan elimizi kolumuzzu sallaya sallaya geçip İstanbulda yalılara karşı çay içeriz diyen kişi.

220px-Sir_Winston_S_Churchill.jpg

Deniz savaşı daha asıl savaşın ön gösterimi asıl savaş Gelibolu yarımadasında...

• 18 Mart 1915, tarihin en büyük "deniz savunma svaşlarından" biridir.

"Tek dişi kalmış canavar" boğazı geçemeyince bu defa da 24 Nisan da bir şafak vakti saldırdı Gelibolu'ya.

Oradan da geçemedi, geçmesine izin verilmedi çünkü.

Oralarda yaşanan muharebeleri asla hissetmek, içinizde bile olsa yaşamak mümkün değildir.

Kendi adıma, bir ilkbahar gecesi, bir kaç arkadaş sadece ay ışığında "Kanlısırt" denen yere geldik gece yarısı. Hİç düşman yoktu, hiç bir çatışma yoktu.

Ona rağmen, rüzgar'ın dallardaki hışırtısı, baykuşların ötüşü, ay ışığının gölge oyunları, içimizi ürpertmeye yett.

Bir de orada, ileride ki gemilerin ışıklarını, çıkarma yapacak gemiler sanıp, "Allah Allah" diye taarruz eden ve neredeyse tamamı Kanlısırt yamaçlarından düşerek şehit olan ama hiç birinin, korku dolu tek bir haykırışı bile olmayan Mehmetçiği düşününce, farkettik ki, hepimiz gözyaşlarına boğulmuşuz.

İşte öyle bir yer burası. Yıllar sonra bile gezerken, eliniz gayrı ihtiyari belinizde olmayan tabancaya, sırtınızda asılı olmayan tüfeğe giden bir yer burası.

Kendinizi o kahramanların yerinde düşününce, asla yapılamaz yaptıkları diye düşünülen yer orası.

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, 17 Nisan gecesi, mayın döşerken "yakalanacağız, görevimizi yapamayacağız" diye kalp krizi geçirip Nusret gemisinin Çarkçıbaşına, şehitlik şerbetini içen tüm Mehmetçiklere, şehit düşen tüm sivil vatamdaşlarımıza Allah'dan rahmet diliyorum.

Allahın rahmetine kavuşan tüm Gazilerimize de Allah rahmet eylesin diyorum.

Bu Vatan kolay kazanılmadı. Bu Vatanın her karış toprağı kanla sulanmıştır. Alınan her karış toprak kanla sulanmadıkca da, teslim edilmeyecektir.

Türkiye hakkında düş kuranlar, hesaplarını, kitaplarını buna göre yapmalıdırlar.

• 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz zaferi'nin 105. yıl dönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi saygı,rahmet ve minnet ile anıyorum.

Jy3Hob.jpg

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Her sene 18 mart olduğunda içimde çok değişik duygular olur.

O gün geldiğimde hep gelir aklıma o zorluklar o açıklar o sefalet anlar!

Halimize ve şehitlerimize her zaman dua edelim.

Yaradana başımıza ATATÜRK gibi bir komutan getirdiği için şükür edelim.