18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Çanakkale Deniz Zaferi'nin 107. Yıl Dönümünde zaferin komutanları Cevat Çobanlı Paşa, Selahattin Adıl Paşa, Mustafa Talat Paşa ile tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum.

Ruhlarınız şâd olsun 🇹🇷

• Çanakkale Deniz Zaferi'nin 107. Yıl Dönümünde zaferin komutanları Cevat Çobanlı Paşa, Selahattin Adıl Paşa, Mustafa Talat Paşa ile tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum.

Ruhlarınız şâd olsun 🇹🇷

Baş kumandan Mustafa Kemal Atatürk ve bütün komutan, silah arkadaşlarına rahmetle saygı ile....

• Baş kumandan Mustafa Kemal Atatürk ve bütün komutan, silah arkadaşlarına rahmetle saygı ile....

Çanakkale Savaşları deniz ve kara olmak üzere ikiye ayrılır.

Deniz savaşları, 19 Şubat 1915-18 Mart 1915 arasında gerçekleşmiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 25 Nisan 1915-9 Ocak 1916 arasındaki kara savaşları sonucunda tanınmıştır.

Yoksa mesajım Atatürk'ü anmamazlık gibi yanlış algılanmış olmasın.

• Çanakkale Savaşları deniz ve kara olmak üzere ikiye ayrılır.

Deniz savaşları, 19 Şubat 1915-18 Mart 1915 arasında gerçekleşmiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 25 Nisan 1915-9 Ocak 1916 arasındaki kara savaşları sonucunda tanınmıştır.

Yoksa mesajım Atatürk'ü anmamazlık gibi yanlış algılanmış olmasın.

Bir Türk vatandaşı olarak şu mesajını kınıyorum. Atatürk 25 Nisanda Arıburnu başarısını sağlamıştır ve çok önemli bir zaferdir. O tarihten öncede Çanakkale'de idi. Bize gönderilen Alman komutanlara karşı çıkmasına rağmen İngilizlerin hangi mevkiden kara taarruzuna çıkacağını söylüyordu. Askeri bir dehaydı. Tartışılamaz.

Ayrıca Arıburnu zaferine ek Anafartalar, Kireçtepe, 2.Anafartalar zaferleride tartışılmaksızın çok büyük başarılardır.

bankada yığınla sakal hesabım musevi

• Bir Türk vatandaşı olarak şu mesajını kınıyorum. Atatürk 25 Nisanda Arıburnu başarısını sağlamıştır ve çok önemli bir zaferdir. O tarihten öncede Çanakkale'de idi. Bize gönderilen Alman komutanlara karşı çıkmasına rağmen İngilizlerin hangi mevkiden kara taarruzuna çıkacağını söylüyordu. Askeri bir dehaydı. Tartışılamaz.

Ayrıca Arıburnu zaferine ek Anafartalar, Kireçtepe, 2.Anafartalar zaferleride tartışılmaksızın çok büyük başarılardır.

Evet tartışılmaz askeri bir deha.

Benim burada açıklamak istediğim şey Deniz Savaşları sırasında değil Kara Savaşları sırasında komutanlık yapmasıydı.

Ayrıca saydığınız cepheler de kara savaşlarının kazanılan cepheleridir.

Ayrıca Atatürk dışında deniz savaşı sırasında orduları komuta eden komutanları anmanın (yani bilinmeyeni hatırlatmanın) ne gibi kınanacak bir tarafı var onu da anlayamadım.

Konuyu başka yerlere çekmeden işin özünü kavrarsanız sevinirim.

İyi forumlar.

• Andığın komutanların hangisi Deniz savaşında savaşmış lümpenlik yapma. Atatürk'e her Türk evladı minnet,saygı,sevgi borçludur. Borcunuda ödeyecektir.

Ayrıca Talat Paşa diye andığın adam Mustafa Kemal Atatürk'e İzmir Suikastinde yerini almış kişilerden biridir.Diğerleri de cabası. Asıl sen baştan anmayarak konuyu nereye çektiğini biliyorsun.

• Andığın komutanların hangisi Deniz savaşında savaşmış lümpenlik yapma. Atatürk'e her Türk evladı minnet,saygı,sevgi borçludur. Borcunuda ödeyecektir.

Ayrıca Talat Paşa diye andığın adam Mustafa Kemal Atatürk'e İzmir Suikastinde yerini almış kişilerden biridir.Diğerleri de cabası. Asıl sen baştan anmayarak konuyu nereye çektiğini biliyorsun.

Hem tarih bilmeyip hem de konuşuyorsunuz.

Önce saydığım komutanların hayat hikayelerini araştırın bari ondan sonra kimin hangi savaşta görev aldığını bilin.

Ayrıca Talat Paşa ve Selahattin Paşa beraat etmişse sizin mahkeme kararına mı saygınız yok? Yani yargılama başka bir şeydir mahkum olmak başka bir şeydir. Aynı mantıkla Kazım Karabekir de yargılandı hadi ona da suikastçi diyelim olur mu?

Benim gibi Atatürk'ü seven sayan birisine burada neredeyse hain ilan edeceksin. Yazık yani gerçekten. Bilgisizlik kötü bir şey. Ayrıca hakaretini de aynen iade ediyorum.

• Çanakkale vatan savunması zaferimizin 107.yıldönümü kutlu olsun. Tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun.

310 bin askerle 580 bin düşman askerini durdurduğumuz bir savaştı. 88 bin askerimiz şehit olmuştur.

Avrupa'da hiç bir asker yoktur ki, bu ifadenin altını çiziyorum, Türklerle mukayese edilebilsin. Almanların müdafaada gayet iyi oldukları kabul olunabilir. Fakat siperlerde onlar dahi Türklerle kıyas edilemez. Misal olarak Gelibolu'yu zikretmek isterim. Orada bizim gemi ateşlerimizle büyük zayiata uğrayan kıtalar, Türk olmasalardı. Yerlerinde kalamaz ve derhal değiştirilirlerdi. Halbuki Türkler, bütün muharebe müddetince yerlerinde kaldılar. (General Tawshend)

* Birinci Dünya Savaşı başladığında Bulgaristan Sofya'da 'ateşemiliter' olan Mustafa Kemal, gönüllü olarak Çanakkale Savaşı'na katıldı. Mustafa Kemal, Kasım 1914'te, Başkomutanlık Vekaleti'ne müracaat ederek cephede aktif bir göreve getirilmek istedi, ancak kendisine, "Sizin için orduda her zaman bir görev vardır. Ancak Sofya Ateşemiliterliği'ni daha önemli gördüğümüzden sizi orada bırakıyoruz" cevabı verildi. Bunun üzerine Mustafa Kemal, Aralık 1914'te Sofya'dan Başkomutan Vekili Enver Paşa'ya bir mektup yazarak cephede aktif görev alma isteğini şu sözlerle yeniledi: "Vatanın müdafaasına ait faal vazifelerden daha mühim ve yüce bir vazife olamaz. Arkadaşlarım muharebe cephelerinde, ateş hatlarında bulunurken ben Sofya’da ateşemiliterlik yapamam! Eğer birinci sınıf subay olmak liyakatinden mahrumsam, kanaatiniz bu ise, lütfen açık söyleyiniz."

...Mustafa Kemal’in bu emirleri, sonraları askerlik stratejisinin önemli bir belgesi olarak kalacaktır. Çünkü, askerlerine ölmeyi emreden bir komutan, onlara niçin ölmeleri gerektiğini de açıkça anlatıyordu. Bunlar anlamsız emirler değildi. İnandırıcı, ikna edici emirlerdi. Yani insanları başka bir şeye değil, Ölmeye ikna edebilmek… Nitekim, o dakikada saldırıya geçen 57. Alayın tamamı şehit olmuş, hemen ardından yetişen yedek kuvvetler cepheyi kurtarmışlardır. Ve Mustafa Kemal, gözleri dolu dolu onların ölümünü görmüştür.

Bu sırada, ülkemizde askerlerin eğitilmesi ve taktik bakımından yönetilmesiyle ilgili olarak görevlendirilmiş Alman subayları vardı. Çanakkale bölgesinin savunması için kurulan 5. Ordunun Komutanlığı’na Alman generali Liman Von Sanders atanmıştı. Bu komutan, Yalova’daki karargâhından telefonla Albay Mustafa Kemâl’i arıyor (Mustafa Kemal, 1 Haziran 1915’te Albaylığa yükseldi). Aralarında şöyle bir konuşma geçiyor.

-Durumu nasıl görüyorsunuz? Nasıl bir çare tasarlıyorsunuz?

-Durumu bir çok defa size bildirmiştim. Çareye gelince; bu dakikaya kadar çok elverişli çareler vardı. Fakat şimdi, bir tek çare kalmıştır.

Liman Von Sanders soruyor:

O çare nedir?

Cevap kesin:

Bütün kumanda ettiğiniz birlikleri emrime veriniz. Çare budur.

Başkomutan alaylı bir tonla:

Çok gelmez mi?

-Hayır. Az gelir?

Telefon kapanıyor. Ama, kısa süre sonra olaylar, Liman Von Sanders’i, Çanakkale’de kumanda ettiği bütün kuvvetleri Mustafa Kemal’in emri altına vermeye mecbur ediyor (8 Ağustos 1915).

İşte o zaman tarih, Anafartalar Grubu Komutanı Mustafa Kemal’in şahlandığını, devleştiğini gördü. Düşman, 9 Ağustos 1915’te ikinci defa bütün gücü ile korkunç bir saldırıya geçti. Eğer saldırı durdurulamazsa, bir kaç gün sonra İstanbul elden gidecek, bizim için savaş o anda bitecekti. Fakat bu sırada, belki de yeryüzünün en büyük destanlarından biri olan “Çanakkale Zaferi” kaleme alınacaktı.

Alkolik on Twitter
    “https://t.co/4UvZl44JXq”
    twitter.com

• Hem tarih bilmeyip hem de konuşuyorsunuz.

Önce saydığım komutanların hayat hikayelerini araştırın bari ondan sonra kimin hangi savaşta görev aldığını bilin.

Ayrıca Talat Paşa ve Selahattin Paşa beraat etmişse sizin mahkeme kararına mı saygınız yok? Yani yargılama başka bir şeydir mahkum olmak başka bir şeydir. Aynı mantıkla Kazım Karabekir de yargılandı hadi ona da suikastçi diyelim olur mu?

Benim gibi Atatürk'ü seven sayan birisine burada neredeyse hain ilan edeceksin. Yazık yani gerçekten. Bilgisizlik kötü bir şey. Ayrıca hakaretini de aynen iade ediyorum.

Saydığın komutanların çoğu kaynakta geçmiyor. Anca dinci şeriatçı 2-3 sallama bir yer bir kaç satır yer vermiş. Onlarada bu ülkede güvenen kimse kalmadı. Ayrıyeten hukuk her şeyden üstündür. Şuan bu anlayış kalmasa da Atatürk zamanında vardı. Yargılamışlar ve beraat etmiş. Ne iyi dimi kendi ağzınla diyorsun. Ayrıca Talat Paşa ve Selahattin Paşa hükümet karşıtı eylemlere de devam etmiş.

• Genç arkadaşlar özelden mesajlaşırsanız konuyu yıpratmamış olursunuz. Sosyal medyada yeteri kadar bu ayrıştırma konuların içinin boşaltması yıllardır ustalıkla yapılıyor. Haklı haksız ayırmaksızın bu görüşümü sunuyorum yanlış anlaşılma da olmasın...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın

Bu toprak, bir devrin battığı yerdir.

Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın

Bir vatan kalbinin attığı yerdir.

Bu ıssız, gölgesiz yolun sonunda

Gördüğün bu tümsek Anadolu'nda,

İstiklal uğrunda, namus yolunda

Can veren Mehmed’in yattığı yerdir.

Bu tümsek, koparken büyük zelzele,

Son vatan parçası geçerken ele,

Mehmed’in düşmanı boğdugu sele

Mübarek kanını kattığı yerdir.

Düşün ki, haşrolan kan, kemik, etin

Yaptığı bu tümsek, amansız, çetin

Bir harbin sonunda bütün milletin

Hürriyet zevkini tattığı yerdir.

Necmettin Halil Onan

18 mart 1915 Çanakkale Deniz zaferinin 108. Yılında düşman askerine geçit vermeyen başta Mustafa Kemal Atatürk paşa olmak üzere bu vatanın bekası için can veren bütün Mehmetciğin ve bütün aziz milletin ruhu şad olsun. Bize her bir karışı altından daha değerli bu vatan toprağını bıraktıkları için Allah onlardan razı olsun. Cennette peygamber efendimiz Hz Muhammed (sav) ile komşu olmayı nasip etsin.

Heredot Cevdet'in anlatımı ile günün anlam ve önemine ilişkin Çanakkale şehitlerine şiiri aşağıdadır.

Şiir 1:50 saniyeden sonra başlıyor.

• 18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Zaferinin 108. yıldönümü kutlu olsun.Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak diğer komutanlarımızdan , çoluk çocuk demeden şehit düşenlerden , Seyit Onbaşıdan , Mücahide Hatice Hanımdan ve daha adını sayamadığım kahramanlarımızdan Allah razı olsun.Mekanınız cennet olsun.

Emperyalistlere boyun eğmedik , eğmeyeceğiz!

3009790_810x458.jpg