Ankara Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 4,5 i gibi yükseklerde sulu kar ve kar olmak üzere çok hafif bir yağış olabilir.Diyagram dünki gibi stabil ilerliyor.Takibe devam,iyi geceler ankaralılar :) .

• Arkadaşlar ben 1.5 ay kadar önce Gölbaşı'na taşındım. Ankara'nın iklimini az çok biliyorum, nitekim şimdiden -5'leri görmeye başladım. Yine de merak ettiğim bir şey var: kışın burası kar yağışı alan bir yer mi? Yani genelde kuru soğuk yiyen ya da yağışı olmayan bir yer mi yoksa kara doyar mıyız? Konu hakkında çok çeşitli yorumlar duyduğum için işi bilenlere danışayım istedim.

Bir de Ocak-Şubat gibi burada -10'ları görür müyüz, sık yaşanan bir durum mudur? Ocak-Şubat dönemi için ortalama gündüz ve gece sıcaklıkları nasıl oluyor aşağı yukarı? Anormal durumları görmezden gelerek soruyorum tabii ki, yoksa kış çok sert geçebileceği gibi yumuşak da olabilir. Ben genel beklentiyi, ortalama değerleri merak ediyorum.

• @Rigel
    Hocam, ben 10 yıldır Ankaradayım, ama Gölbaşı taraflarını pek bilmem. Genel konuşacak olursam, Ankara'da kara pek doyulmaz. Yağış gelirse yağmur olarak düşer, hatta 4-5 derece falan olur hava. Tüh dersin, biraz daha sıcaklık düşük olsa kar yağardı diye düşünürsün. O yağıştan sonra kuru soğuk başlar. -10 lar çok sık görülür. -15ler arada. Vaktim olunca biraz daha yazarım

BORN IN WINTER

• Arkadaşlar ben 1.5 ay kadar önce Gölbaşı'na taşındım. Ankara'nın iklimini az çok biliyorum, nitekim şimdiden -5'leri görmeye başladım. Yine de merak ettiğim bir şey var: kışın burası kar yağışı alan bir yer mi? Yani genelde kuru soğuk yiyen ya da yağışı olmayan bir yer mi yoksa kara doyar mıyız? Konu hakkında çok çeşitli yorumlar duyduğum için işi bilenlere danışayım istedim.

Bir de Ocak-Şubat gibi burada -10'ları görür müyüz, sık yaşanan bir durum mudur? Ocak-Şubat dönemi için ortalama gündüz ve gece sıcaklıkları nasıl oluyor aşağı yukarı? Anormal durumları görmezden gelerek soruyorum tabii ki, yoksa kış çok sert geçebileceği gibi yumuşak da olabilir. Ben genel beklentiyi, ortalama değerleri merak ediyorum.

Öncelikle Ankara'ya hoşgeldiniz. Gölbaşı'nın rakımı 970 m olup şehir merkezinden ve Ankara'nın 9 merkez ilçesindeki pek çok yerleşim yerinden daha yüksektir. Ben Gölbaşı'na yakın bir konumda Dikmen'de oturuyorum. Oturduğum yerin rakımı, Gölbaşı merkezden daha fazladır. İş ve hafta sonu gezmesi için sık giderim, gelirim Gölbaşı'na. Düğünümü de 2016 Eylül ayında orada yapmıştım. Misafirler oldukça üşümüştü. Ankara il geneli kurak-yarı kurak bir iklime sahiptir. Kuzeye yani Karadeniz'e bakan ilçeler ve yerleşim yerleri Ankara'nın yağış bakımından en şanslı yerleridir. Gölbaşı'nın uzun yıllar yağış ve sıcaklık rejimi hemen hemen merkez ve Ankara il geneli ile aynıdır. Gölbaşı konum itibariyle Ankara'nın güneyindedir, şehre ilk giriş yapılan merkez ilçedir. Şehirleşme son yıllarda artsa da Gölbaşı ve çevresi bu şehirleşmeden, özellikle de dikey mimariden neredeyse hiç etkilenmemiştir. Bu nedenle çevresi açık ve rüzgarlı olan bir yerdir, haliyle üşütür. Gölbaşı'nda yer alan Mogan Gölü, doğal bir göldür, daha doğrusu set gölüdür, Ankaralıların çoğu bile bu gölü Büyükşehir'in düzenlemesinden sonra tanımıştır, kullanmaya başlamıştır. Gölbaşı, Türkiye'nin tahıl ambarı olan, kurak bir iklime sahip olan Konya Havzası'na yakındır. Özel konumu itibariyle, kuzeyden gelen soğuk hava, Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı hava ile çakışırsa Ankara il geneli, konumunuz itibariyle Gölbaşı, yağışlı hava sisteminin ilk giriş yeri olacağı için iyi kar yağışı alır. Hele ki siklon Kıbrıs'ın batısında, Muğla-Antalya hattında oluşmuşsa Ankara coşar. Doğma büyüme Ankaralıyım. 31 yaşındayım. Son 8-10 senedir bu tür yağışların sayısı çok azaldı. 2016 Aralık ayının son 5 gününde bize maziyi hatırlatıp mutlu günler yaşatmıştı Ankara. Bu son 8-10 senelik süreç içerisinde yağış ve sıcaklık rejiminde, Türkiye genelinde olduğu gibi Ankara genelinde de karseverler için hoş olmayan değişiklikler yaşandı. Çocukluğumda Ankara'nın soğuğu ve karı, 15-20 kasım gibi başlar, duruma göre Mart 15'e kadar devam eder, ortalama kar yağışlı gün sayısı 10-15 gün civarı kimi zaman bundan da fazla olurken karın zeminde kalma süresi 1-1,5 ay, sert kışlarda 2 ay kadar gerçekleşirdi. Bu süreler ve bu kışlar artık unutuldu bile, yeni kuşak bilmez dahi. Sıcaklıklar da belirttiğiniz -10, -15'li değerleri kış sezonunda eskiden daha fazla olmak kaydıyla kısmen görür, -15 ve altı en sert kışlarda dahi birkaç günden veya 5 günden daha fazla gerçekleşmezken -5 -8 -10 ve civarı kışın sertliğine göre çok daha sık görülür Gölbaşı'nda, kimi zaman onlarca gün kimi zaman haftalarca. Tabi bu verdiğim değerler gün içindeki en düşük rakamlardır. Lakin tekrar edeyim bu tür yağışlı ve soğuk dönemler oldukça geride kaldı. Aralık, Ocak ve Şubat hatta Kasım ve Mart aylarında sıkı giyinin, yaşadığınız yerin konumuna göre rüzgar, don vb. olaylar sık gerçekleşir. Velhasılıkelam soğuk, genelde kurak ve yağışı az, donu, ayazı bol bir şehirde ve bölgede bulunuyorsunuz. Umarım çok üşümezsiniz ve size yardımcı olabilmişimdir. İyi akşamlar dilerim.

3 Mal editiert, zuletzt von afac ()

• Cevap veren herkese ama özellikle de afac hocama çok teşekkür ediyorum, muazzam bir açıklama olmuş. Hoşbulduk, çok sağolun. Açıkçası bunları duyduğuma biraz üzüldüm çünkü karı ve soğuğu gerçekten çok seviyorum ama sonuç olarak Tekirdağ veya Kocaeli'ye kıyasla kışın yaşamak için çok daha güzel bir yer olduğunu düşünüyorum. Geçtiğimiz kış İstanbul'da, Fatih'teydim. Son yıllarda doğru dürüst yağış almamış olmasına rağmen, geçen kış coşmuştu. Belki şansıma Gölbaşı da bu sene yine sert, soğuk ve en önemlisi bol karı bir kış geçirir. En azından iklimsel olarak şartlar uygun gibi görünüyor. Kasım ayının başında yerine göre Sibirya'daki şehirler bile -5'i görmeyebiliyor. Ben şimdiden çok sevdim burayı, umarım kışıyla da yüzümüzü güldürür.

• Endişeniz olmasın, Ankara soğuk konusunda sıkıntı çekmez, bazen 1-2 derecelerde yağmur, kky yağar, insanı kıl eder. Bu forumu takip etmeye başlayınca ben de çok şey öğrendim, uzman değilim, ama Ankara çukur, buna Ankara boşluğu diyoruz. Kuzeyden gelen sistemler, yani Karadeniz üzerinden Bolu, Kızılcahamam derken dağlar sebebiyle güç kaybeder. Balkanlardan girip Trakya, Marmara üzerinden gelen sistemler önce Eskişehir, sonra Sündiken Dağları üzerinden geçer, yine güç kaybeder, ki Balkan kökenli sistemler son senelerde Türkiye'ye pek uğramıyor. Güneyde malum Toroslar var, ama Torosları aşan güçlü bir siklon, Muğla tarafından Torosların batısından geçen bir siklon, Türkiye'nin en büyük 3 ovasından biri olan Konya Ovası boyunca kilometrelerce ilerleyip herhangi bir yükselti engeliyle karşılaşmayıp Ankara'ya ulaşır ve bol yağış bırakır. Gölbaşı bu bakımdan şanslıdır. Batı ve kuzeyden gelen yağışlı sistemlerde pek yağış olmaz. Son yıllarda bahsettiğim gibi hiçbiri gelmez oldu, napalım kısmet. Ankara'da yağış ve soğuk çakışsa, geçen sene Konya, Karaman'da oluşan manzaralar oluşur. Ama Ankara işte; ya soğuk olur, yağış olmaz; ya yağış olur, soğuk olmaz. Forumda ahları, vahları kışın görürsünüz zaten. İnşallah bu sene bu şanssızlığı kırarız, kısmet.

• Günaydın ve mutlu pazarlar Sevgili Ankaralılar :) .
    Şuan devam etmekte olan yağışlı ve serin hava dalgası yarın sabah ilk saatlere kadar aralıklarla devam edecek.Ardından uzun vadade oy ortasi civalarinda ciddi bir kar yüzdelerinin miktari göze çarpıyor diyagram ve modeller eğer biraz daha dereceleri düşürürse merkezde bile kar görebiliriz.Lakin suanki haliyle yüksekler kar alacak gibi duruyor.Diyagram biraz kararsız uzun vade için takibe devam :) .

• İyi geceler Ankaralılar.Söylediğim gibi diyagram ay ortası ve devaminda yagis ve soguk bakimindan guzel olacak gibi.Takipte kalalım diyagrami atamiyorum sayfanin ustunden bakabilirsiniz.Senaryolar biraz kararsiz kalmis,zamana ihtiyac var oturmasi icin.