Orta Asya ve Türk Dünyası Coğrafyası

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• 1977 yılında ölen Bir Kırgız vatandaşı. Ömürbekoğlu Çodur

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• Hocam çok şaşırdım açıkçası. Yani bu biraz da nüfusla alakalı bir durum aslında. Bizim ülkemizde böyle bir şey yapsak mezar yetmez.

ölüye saygı had safhada . Mezarlar oda şeklinde kazılıyor. Derinlemesine kazıldıktan sonra sol tarafa 2 metre kazılıyor ve ölü o boşluğa koyuluyor .

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• Burası da Ata-Beyit. 1938 de 138 kırgız aydının Turancılık faaliyetlerinde bulundukları gerekçesi ile toplu olarak katledildikleri ve gömüldükleri yer. Ünlü Kırgız yazar Cengiz aytmatovun babası da burada yatıyor. Hatta Cengiz Aytmatovun mezarı da bunun hemen yanında yer alıyor

• Ne kadar gurur duysalar azdır. Turancılık faaliyetlerinde öldürülen bu insanlar aslında bizim de atamız... Kırgızlar Türklüğü bizden daha çok benimsiyor şu görüntüde hocam.

hocam amacım bir nebze de olsa bilinç oluşturmak. Elimden geldiğince tanıtmak. Sonuçta Ata topraklarımız bizim. Kendimi çok şanslı hissediyorum o coğrafyaya gittiğim için. Acısıyla tatlısıyla 6 yılım geçti orada. Hala özlüyorum. Gidip göremeyenler için genel kültür anlamında bilgi vermek istiyorum.

• bakın Kırgızlarla ne kadar yakın olduğumuzu kelime karşılaştırması ile anlatayım size

Göz=Köz , Kulak=Kulak , Saç=Çaç , Yüz=Cüz , Burun=Murun , Diş=Tiş , Çene=Çenge , Dudak=Totak , Kirpik=Kipirak , Parmak=Barmak , El=Kol , Göğüs=Töş(Döş) , Tırnak=Tırınrak , Mide=Aşkazan , Ayak=But , Giyim=Kiyim , Ayakkabı=Butkiyim , Yol=Col , Bulut=Bulut , Meyve=Cemiş(Yemiş)

Sayılar : 1=bir 2=eki 3=üç 4=tört 5=beş 6=altı 7=ceti 8=segiz 9=toguz 10=on 20=cıyırma 30=otuz 40=kırk 50=elüü 60=altmış 70=cetmiş 80=seksen 90=tokson 100=bir cüz

• ya bu rafete ne güldüm ben ne güldüm var ya :D

• bu sorunun cevabını ben de merak ediyorum

hemen size örnekleme yöntemi ile anlatayım. Kırgızistan para birimi SOM. 1 dolar = 60 som yapıyor. 1 karton sigara (parlem.) 1000 Som civarı yapıyor yani 16 dolar civarı yapıyor. Türk lirasına karşılık 60 lirası civarı.

Eskiden aylık 100 dolar bana paşa paşa yetiyordu. 2006 da 100 dolar ile 1 ay geçiniyorduk ev kirası da dahil. 3 ülkeye gitseniz Özbekistan+Kırgızistan+Kazakistan 1 ay kalsanız totalde yol paraları dahil size en fazla 5.000 dolara patlar. yani 17.000 tl gibi bir rakama 3 ülke de 1 ay boyunca istediğiniz yere gidip istediğinizi yiyip istediğinizi alabilirsiniz. Şu anda bu para çok . açıkçası bunun biraz daha aşağısı olur diye düşünüyorum. Ben en yüksek fiyattan hesapladım.

Dikkat edeceğiniz konular nelerdir. Bu yazacağım kurallar tüm orta asya da geçerli hayatta sekmez:

-Polise karşı haklarınızı savunmayın. Sokak ta polis pasaport sorum ceza kesmeye kalkıyorsa pasaportun arasına koyun bir şeyler kurtulun. Uzun yıllar
    orada kalacak olsanız daha sonra üzerine polisten para alırsınız :) Turist olarak gittiğiniz de polis para istiyorsa verin abi yoksa pasaportunuz yırtılabilir yani.

-Hava alanlarında ki taksi taksi diye bağıran simsarlara kendinizi kaptırmayın.10 dolarlık yolu 100 liraya gidersiniz . Bu adamlar deli gibi Türkçe konuşur ve size de cazip gelir bu ama yolun sonunda cüzdanınız boşalır.

-Sokak ta birisi sizden sigara istediği zaman verin. Orta Asya da adettir bu nasıl biz de ateş isterler orada da hiç tanımadığınız birisinden sigara isteyebilirsiniz. Şaşırmayın bunu görünce verin.

-elektronik eşya acayip ucuz. Burada 4 bin tl olan telefon orada 2500 tl civarı ama dikkat edin güvenilir avm lerden alın dışarıda ki telefonculardan alırsanız hem telefonunuzdan hem paranızdan olma ihtimaliniz yüksek.

-döviz bozdururken merkezi yerleri ve avm leri tercih edin. Adım başı döviz büroları var. Şehir merkezinden uzaklaştıkça kur düşer. Hava alanında 1 dolar 52 som Bişkek Merkez de 1 Dolar 60 som. Hesabını siz yapın.

-Taksi firmalarını kullanın. 101,122,165,199 gibi kısa kodlarla çalışan onlarca taksi firması var. Uzak biryere gideceğiniz zaman bunları kullanın. Bunların dışında sokak taksileri var onları mümkün olduğunca kullanmayın gasp olabilirsiniz.

-Sokak yemeklerinden uzak durun. Hastalığın en alasını kapabilirsiniz.

-Pazarlar çok otantiktir ama aynı zamanda kalabalıktır. Bu kalabalıkta cüzdan ve ya telefonunuz mu çalındı siz de farkettiniz hırsızı kovalamayın boşuna bir bardak soğuk su için . Yerli rehberiniz varsa eğer o mutlaka hırsızı bulur. Pazarlarda çalınan telefonların satıldığı yerler var . Para verip telefonunuzu geri alabilirsiniz :D

• @manasbalasy hocam keşke bitmeseydi dediğim bir yazı olmuş :hfyeni (25): çok ilginç bilgiler bunlar...

devamını yazayım hocam ayıpsınız.

-Sokakta sakın ola alkol içmeyin ve kız arkadaşınız varsa ahlaka aykırı hareketlerde bulunmayın kamyonla dayak yersiniz açık ve net.

-Bir bayana ve bir sarhoşa asla vurmayın başınız sağlam derde girer.

-Gece kulübüne falan giderseniz yanınızda mutlaka yerli birisi olsun yoksa hesap elektrik direği gibi gelebilir :D

-Yemek için Türk Restorantlarını seçin mantar gibiler zaten her yerde bulabilirsiniz. Taksiye binin restorantın adını söyleyin o sizi götürür.

-Taksilere bindiğiniz de arka koltuk da dahil emniyet kemeri takın. Taksici zaten sizi uyaracaktır ama eğer takmazsanız ve polis durdurursa siz ceza yersiniz.

-Trafik ışığı diye bir kavram yok yeni yapıldıysa bilmem. Yaya olarak karşıdan karşıya geçmek için yaya geçidini kullanın. Adımınızı attığınız anda tüm trafik zınk diye duracaktır. Yaya geçidi dışında karşıya geçmeye kalkarsanız asfalta yapışırsınız kimse de iplemez sizi açık ve net

-Eczaneden ilaç almak yerine alternatif tıbbı tercih edin. Basit hastalıklar için tabii ki . Alternatif tıp acayip ileri seviyede sebebi de florası çok müthiş ve çeşitli.

-Özellikle geceleyin tek başınıza dışarı çıkmayın gasba uğrama ve dayak yeme ihtimaliniz %99.99999999999

-Yerli bir bayan ile samimi olun yani arkadaşlık kurun yanında bayan olan hiç kimseye dokunmazlar. Gecenin saat 5 i bile olsa yanınızda bayan varsa güvendesiniz demektir.

-Kırgızca konuşmaya çalışın bu onların hoşuna gider ve sizi sahiplenirler hatta alışverişlerde ekstra indirim bile kazndırır :D

-Sakın Tükçe küfür etmeyin küfürlerimiz aynı hiç bir farkı yok kafanızı gözünüzü yardırmayın. Hatta İngilzce de etmeyin çünkü deli gibi yabancı dil biliyorlar.

-Bişkek'in %60 ı Türkçe anlıyor arkadaşlar. Belki daha fazlası. TÖMER aracılığı ile her okulda Türkçe kursu var.

-Dolmuşa falan bindiğiniz de yaşlılara ve bayanlara yer verin. Sovyet sisteminde böyle bir uygulama olmadığı için çok şaşırıyorlar. Benim arkadaşıma para vermeye kalkan bile olmuş.

-Kırgızların milli içeceği olan ''Şoro'' ve ''TAN'' için mutlaka. Şoro arpa suyundan yapılıyor alkolsüz tamamen . Tan ise gazlı ayran ama doğal mayalama yöntemi ile ayranın ekşitip gazlanmasını sağlıyorlar. Yazın bunları için sindirime çok iyi geliyorlar ve acayip serinletiyorlar.

• Şimdi size çok ilginç bilgiler vereceğim. Kırgızların Anadolunun fethinde ve Kurtuluş Savaşında savaştığını biliyor muydunuz ?

Öncelikle Anadolunun Fethi dönemini anlatayım size.
    Malazgirt savaşıyla birlikte anadolu’yu yurt edinen türk boylarından oğuzlar ile birlikte, kırgızlar da anadolu’ya gelmiş, oğuz boylarının içerisinde 1000 yıldan beri anadolu’da rumeli’de varlıklarını sürdürmüşlerdir. bunlardan başka selçuklular döneminde iznik kuşatmasında selçuklu ordusu’nun içerisinde elit kırgız birlikleri olduğu tarihi kaynaklarda geçmektedir. bugün iznik’teki “kırgızlar türbesi” bu kuşatmada şehit düşen kırgız soydaşlarımız için yaptırılmıştır.yine bursa’nın fethi ve osmanlı’nın bizansla yaptığı mücadelelerde de kırgızlar kayılar ile birlikte hareket etmişlerdir.
    kırgız kandaşlarımızı “kurtuluş savaşı”mızda da görüyoruz anadolu coğrafyasında. kurtuluş savaşı esnasında 2000 kırgız süvarisi 6000-7000 km at sırtında yol katedip anadolu’ya gelmiş ve türk’ün gururu kurtuluş savaşımızın isimsiz kahramanları arasındaki yerlerini almışlardır.

• Bişkek Tarih Müzesi ve Manas ata heykeli

Oş şehri ve Hz.Sülyman camii

Hz.Süleyman Dağı

Issık-Göl ve Tanrı Dağları

Ala-Arça milli parkı ve buzul gölü

Karahanlı mezarları balballar ve burana kulesi