Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • @manasbalasy Yapma Hocam at hırsızı filan. Ben KTÜ mezunuyum, Araklı filan harika memleket. Trabzon civarlarında iş sahaları filan olsaydı, ciddi ciddi yerleşmeyi bile düşündüm. Belki 100 yıl sonra torunlarımızın çocukları filan soyağacına bakar, " ulan bu adam Trakya'dan çıkıp, buralara neden gelmiş?" diye düşününrlerdi. Ama olmadı işte :)))

araklılılara at hırsızı derler. O nedenle öyle dedim. Yoksa ben de severim araklıyı

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• @manasbalasy paylaştığınız silüeti bozulmuş İstanbul fotoğrafına ek olarak [btn=bu videoyu,youtube-play]

[/btn] paylaşmak isterim. Sadece dikey yapılar değil, mimari açıdan geçmişi ihtişamlı olan İstanbul'a verilen estetik zarara değinmiş Prof. Ortaylı. Ayrıca yapılardan dolayı oluşmuş kent kültürünün tahribatı da söz konusu.

• @manasbalasy Kısaca toplumsal bozulma da diyebiliriz. Şairin dediği gibi " önce ekmekler bozuldu"
    yapılar, ahlak, yeme içme kültürü, giyim-kuşam.

Çoğaltabilirsiniz, dostluklar, aile ilişkileri, saygı her şey ama her şey bozuldu.

Bazen eşim bana kızıyor, " karamsarsın çok" diye. Çevreye bakıp karamsar olmamanın imkanı var mı?

Değişmeyen tek şey var, "kalleşlik" hiç değişmedi mesela. Hep aynı kaldı.
    Artık hiç umudum kalmadı. Çok üzgünüm çok.

• Öncelikle şunu belirtmek isterim ahlakı bozulan kimdir ? Ahlakı bozulan insandır bir insan kendi ahlakını ancak kendi bozabilir başkaları ve başkalarının yaptıkları buna ancak vesile olabilir. Kısaca bir insan ahlakını bozmamak istiyorsa isterse dağlar yerinden oynasın o ahlak bozulmaz. Bir insan evinin kapısından çıkarken komşusuna selam verebilir bu insanın dilinin üst damağına temasıyla çıkaracağı ses dizininden oluşan selam kelimesi ile mümkündür kısaca bu insanın elindedir genel toplum yargıları ve dini ve kültürü gereğidir. Bugün aynı çevrede aynı toplumda aynı havayı soluyan kişilerden bazıları bu bozulmuş çevrede hatta 1 kişi dahi olsa bunu yapıyorsa bunu yapmayan diğerlerinin bahanelere sarılması mümkün değildir. Bir insanın yaşlı bir kişiye yer vermesi için ayağa kalkması yerinden kalkıp o kişinin oturmasına izin vermesi gerekir kısacası bu insanın elindedir kas sistemini çalıştırır yerinden kalkar ve oturması gereken kişiye yer verir. Bunu bir kişi dahi olsa yapıyorsa diğerlerinin bahanelere dayanması yersizdir. İmar politikalarını şehrin çehresini belirleyen devlettir. Devlet akıl eden akil olandır devlet akil sıfatı ile nereyi nasıl düzenleyeceğini tayin eder. Bunu dünya üzerinde bir devlet bile bu şekilde yapıyor ise diğerlerinin bozulmayı bahane etmesi yersizdir. Misal vereyim Norveç'i bilir misiniz ? Norveçte herkes birbirinin komşusuna selam verir, Norveçte bir markete girdiğinizde size gününüz bugün nasıl geçti diye sorarlar Norveçte deniz su kaynakları korunur olabildiğince ihtimam gösterilir bu işe o ülkenin de kendine has yanlışları olabilir ama yanlışı yanlış ile savunmak değildir marifet marifet doğru olanı takdir edip almaktır. Toplumsal bozulma diyoruz belki bazıları bana kızacak ama ben hak bildiğimi söylerim. Afrinde şehitler verdiğimiz gün bile twitter da trendler listesinde survivor birinci sıradaydı şimdi sormak lazım survivor ı birinci sırada yapan kim ? İnsan. Bu insan kim ?

• @snowstorm1

Yazdıklarınıza genel olarak katılıyorum. Tüm "bozuldu" denilen şeylerde bir insan faktörü var.

Ama devlet mesela. Devlet nedir? Basit düşünürsek eğer, toplumun tüm ihtiyaçlarını gidermek için kurgulanmış araçlar bütünü.
    Fakat devlet aracının direksiyonunda bulunan iktidarlar, bu devler aracını kendi düşüncelerine göre kullanmaya başlayınca, kurgulanan bu sistem bozulmaya başlıyor. Çünkü iktidarlar çeşitli sebeplerle düzene çomak sokmaya başlıyorlar. ideoloji, rant, iktidar olma psikolojisi gibi.
    işte sistem çomak sokulunca yan çizmeye başlıyor. Arazi rantı için çok katlı yapıların önü açılıyor, daha çok rant için, insanlar dar alanlarda yaşamaya zorlanıyorlar, tarım alanlarını kullanacak insanlar bu politikalar neticesinde kentlere göç ediyorlar.

Gelsin tarım ürünleri ihracatı, gelsin lüx ihracat filan.

Yalnız bu yazdıklarımdan sorumlu olanlar, şimdiye kadar gelen neredeyse tüm iktidarlar.
    İdeal olması amaçlı kurulan sistem, dejenere edildikçe her şey bozuluyor.

Bu sefer, iktidarda kalabilmek için, insanların yozlaşmasına da ses çıkarmıyor, hatta teşvik ediyorsunuz. Çünkü size oy verecek potansiyel seçmen kitlesi gerek :)

netice de kısır bir döngü.

Dönüş var mı?

Hayır yok, çünkü ideal sistem dejenere edilince, geri döndüğünüz şey, oynanmış sisteminiz oluyor.

İdeal sistem var mı?

Hayır yok. İdeal sistem, sistemsizlik aslında.

neyse, çok uzatmayayım, kafanızı şişirmeyeyim :))

Selamlarımla

• @Ahmetin

Merhaba;

Her şeyin doğrusunu bilen Yüce Allah'ın işine karışmak kimsenin haddine değil ama nacizane şunu söyleyeyim,

Askerin savaştığı iklim evet önemli ama zorlu kış şartlarında muharebe yeteneğine sahip sayılı ordulardan biride Türk Ordusudur. Türk askerinin kış şartlarında savaş için özel eğitimi, donanımı ve tecrübesi vardır. Soğuk, kar ve yağmur terörist gruplar veya diğer ordular için ciddi dezavantaj iken, ordumuz için de büyük avantaj olmaktadır.

O yüzden gönlünüzü rahat tutun. Sahada, sızma ve imha operasyonları için, kar, yağmur, soğuk, fırtına bekleyen Türk askerleri olduğunu unutmayın.

Selamlarımla

• @ilker.g Kafamızı şişirecek o kadar çok boş muhabbete değer verilen şu dünyada sizin toplum dejeneresine yönelik kafa yormanızdan ve bu yazıyı yazmanızdan değerli bir şey yok inanın ki. Yazınıza harfiyen katılmakta hatta size teşekkür etmekteyim çoğu kişi devlet iktidar ayrımını yapmaz bilmez. Ama siz devlet ve iktidar ayrımına çok güzel bir şekilde değinmişsiniz. Bu bile yeter artar.

• bugün moralımı bozan bişey yaşadım ve sizi aılem olarak gördüğüm için paylaşmak istiyorum .

stajyer ögrencıyım . staj yerımın onunde sıgara ıcerken 3 tane bozuk tip geldi ve elimden içtiğim sigarayı almak istedi . sinirlendim ve vereyeceğimi söyledim daha sonra sol tarafımda duran kalıplı kişi suratıma tüm hıncıyla yumruk attı diger yanımdaki ise sağ gozume attı karşımdaki ise karnıma tekme attı ve hiçbirşey yapamadım sol gozum mosmor ve hayatımda ilk kez böyle birşey yaşıyorum . gururuma yediremedım . ve kendıme olan özgüvenim düştü... tipler ise adıdas esofman giyimli ellerinde tesbihle gezen tipler . daha sonra kaçdılar ve ben hiçbirşey yapamadım . kız arkadaşımın karşısına cıkmaya yuzum yok . çok üzgünüm...kavga etmeyi bilmeyen birisde değilim ama işte...

• @slepless sıkma canını kardeşim, oluyor böyle şeyler maalesef. 3 kişiyle başa çıkman mantık olarak mümkün değil zaten. Şükretki daha kötü şeyler olmamış. Allah korusun üzerlerinde seni yaralayacak aletlerde olabilirdi. Kim bilir ne kullanıyorlar, kafaları normal değildir onların. Polise git diyeceğim aslında ama boşa kürek çekersin. Uğraşmıyorlar maalesef. Geçmiş olsun.

Kolaylaştırınız, güçleştirmeyiniz; sevindiriniz, nefret ettirmeyiniz. Hz. Muhammed (S.A.V)

• @slepless sıkma canını kardeşim, oluyor böyle şeyler maalesef. 3 kişiyle başa çıkman mantık olarak mümkün değil zaten. Şükretki daha kötü şeyler olmamış. Allah korusun üzerlerinde seni yaralayacak aletlerde olabilirdi. Kim bilir ne kullanıyorlar, kafaları normal değildir onların. Polise git diyeceğim aslında ama boşa kürek çekersin. Uğraşmıyorlar maalesef. Geçmiş olsun.

polise gitmeyı dusundum ancak başlarından savacaklarını bildiğim için gitmedim . çok teşekkür ederım :)

• bugün moralımı bozan bişey yaşadım ve sizi aılem olarak gördüğüm için paylaşmak istiyorum .

stajyer ögrencıyım . staj yerımın onunde sıgara ıcerken 3 tane bozuk tip geldi ve elimden içtiğim sigarayı almak istedi . sinirlendim ve vereyeceğimi söyledim daha sonra sol tarafımda duran kalıplı kişi suratıma tüm hıncıyla yumruk attı diger yanımdaki ise sağ gozume attı karşımdaki ise karnıma tekme attı ve hiçbirşey yapamadım sol gozum mosmor ve hayatımda ilk kez böyle birşey yaşıyorum . gururuma yediremedım . ve kendıme olan özgüvenim düştü... tipler ise adıdas esofman giyimli ellerinde tesbihle gezen tipler . daha sonra kaçdılar ve ben hiçbirşey yapamadım . kız arkadaşımın karşısına cıkmaya yuzum yok . çok üzgünüm...kavga etmeyi bilmeyen birisde değilim ama işte...

İnan ilk değilsin birilerinden şiddet gören.Sen 3 kişiden yemişsin ben sayısı hala hatırlamam 10 kişiden yedim.İlk dk dan sonra kimin nereye vurduğunu anlamadım bile.Öz güvenim kayboldu mu vallahi olmadı.Karakuşak sahibi olsam da yerdim o dayağı.O yüzden üzülme kardeşim.Sevgiline anlatırken sayıyı biraz daha abart ve dayak nedenini anlatma ya da biraz farklı anlat.Kızlar dayak yemiş erkeklere annelik iç güdüsü ile daha yakın ilgilenirler.Hayat uzun unutur gidersin merak etme :)

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• @sleepless,geçmiş olsun.Yaptıkları şey delikanlılığa sığmayan bir şeydir.Delikanlı insan teke tek gelir.Gelmiyorlarsa bu onların alçaklığını gösterir.Adli makamlar gerekeni yapacaktır umuyorum ki.

• @ilker.g abi sana katılıyorum.Bu husus Devlet bekası mı yoksa İktidar olma telaşı mı.( Hemen hemen tüm iktidarlarımız hep ikinci kısımda yer alıyorlar.) Bir de vatandaşlarımız şu kutuplaşmayı bırakalım artık.Kötüye iyi,iyiye kötü demeyi bırakalım artık.Aklımızı kullamalım artık...