Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Doğru o yılın devamı iyi olmamış geri kalan dönemde kar yağmamıştı bir tek Mardin Diyarbakır taraflarında 29 Martta hafif kar olmuştu.

• Ayın son 10 günü yağış görünmeye başladı, soğuk ve yağışın gücü birkaç güne netlik kazanır, ay sonu karakışa doğru bir adım daha atmış olacağız.

Aralık ayının aşağı yukarı böyle olacağını belirtmiştik, sıkıntı yok Allahın izniyle.

Ne demişler gün gelir devran döner, bu havaların acısı çıkacak, iyide çıkacak. 40-50 cm'lik kar hem bizim hem toprak açısından 3-4 yağmurlu sisteme bedeldir. Bu günleri mola olarak değerlendirin ilerisi yoğun olacak. :)

• Yağış işi kısmet işi. Şuan için bekleniyor ......Bence asıl patava soğuma da YUKARIMIZ O tarihlerde çok soğuk 850 hPa da -10 -12 ler var...Kuzeydoğumuzda bize yönelebilecek sağlam siklonlar oluşumlar gırla her an herşey olabilir...Sağlıcakla....

• 2002-2003 ne benzer bir kış gibi görünüyor bide bu yıl yaz ramazan bayramına kadar süper gitti serinlik açısından bahar tadında gibi bişeydi ama sonrasında sıcaklar bir geldi pir geldi yaz geç geldi ama çok fena sıcaklarla geldi kışta geç gelecek çok fena soğuklarla gelecek buda kulağınıza küpe olsun nereden biliyor diyenlerede diyeyim yaşın verdiği tücrebe diyeyim size hepimizin beklediği çok güzel kar yağışları gümbür gümbür gelecek inş bide sıradan öyle 3-5 cm 10 cm düşünmeyin derim size

• @KARcanavarı kardeşim sana bir sorum olacak özellikle kışın durgun ve güneşli günlerde gaziantep merkezde rakım çevre il ve ilçelere göre yüksek olmasına rağmen diğer illere göre sıcaklık ya 1-2 derece yüksek oluyor yada başabaş gidiyor rakımın bize hiç etkisi olmuyor sence bunun nedeni ne olabilir ben şehirleşme olarak düşündüm belki başka bir sebebi de olabilir diye bir soruym dedim.
    not: soğuk ve yağışlı günlerde böyle bir durum yok en soğuk il yine burası bu olay sadece güneşli ve durgun zamanlarda böyle pek çözemedim 8|

• yukarda da baya bahsedilmiş. 21-24 arası sistem bu haliyle gelirse tüm bölge adına çok iyi şeyler olur. bu tip sistemlerde güneyimizden sıcak akımlar kuzeyimizden daha sert ve daha güçlü akımlar oluşur. bu durumda örtü tutar mı tutmaz mı yerine kaç cm olur acaba diye sorarız. belirtmekte fayda var sistem uzun vadeli dolayısıyla daha çok takla atar. bol şanslar...

• @KARcanavarı kardeşim sana bir sorum olacak özellikle kışın durgun ve güneşli günlerde gaziantep merkezde rakım çevre il ve ilçelere göre yüksek olmasına rağmen diğer illere göre sıcaklık ya 1-2 derece yüksek oluyor yada başabaş gidiyor rakımın bize hiç etkisi olmuyor sence bunun nedeni ne olabilir ben şehirleşme olarak düşündüm belki başka bir sebebi de olabilir diye bir soruym dedim.
    not: soğuk ve yağışlı günlerde böyle bir durum yok en soğuk il yine burası bu olay sadece güneşli ve durgun zamanlarda böyle pek çözemedim 8|

bu erüsyon galiba ( ismini tam bilmiyorum) özellikle yüksek basınçlı durgun sisli puslu havalarda sıcaklık rakimi yüksek olan yerlerde daha yüksek olur. Ters orantılı. Rakımı daha düşük ova gibi yerlerde soğuk hava hapsolur dolayısıyla rakimi düşük yerlerde sıcaklık daha düşük olur. Örnek dün gece 500 rakımlı batmanda sıcaklık-3 dereceydi rakimi daha yüksek siirt te ortalama 1 ve 2 dereceydi.

• bu erüsyon galiba ( ismini tam bilmiyorum) özellikle yüksek basınçlı durgun sisli puslu havalarda sıcaklık rakimi yüksek olan yerlerde daha yüksek olur. Ters orantılı. Rakımı daha düşük ova gibi yerlerde soğuk hava hapsolur dolayısıyla rakimi düşük yerlerde sıcaklık daha düşük olur. Örnek dün gece 500 rakımlı batmanda sıcaklık-3 dereceydi rakimi daha yüksek siirt te ortalama 1 ve 2 dereceydi.

enverziyon

• not: soğuk ve yağışlı günlerde böyle bir durum yok en soğuk il yine burası bu olay sadece güneşli ve durgun zamanlarda böyle pek çözemedim 8|

Mehmet kardeşim aynen bir nedeni şehir faktörü ... BETONLAŞMA'nın sıcak havanın Gökyüzüne dağılmasını engellemesi, şehir genişledikçe bu sıcak adalar artıyor malesef.... ANtepte ki çarpık yapılaşma benim gözlemlediğim ...Bu nasıl dersen Antep çanak şeklinde karşıyaka karşıda cumhuriyet, düztepenin hemen arkasında en tepe yer olan karataş ,Batı'da ibrahimli tepeleri. Bu tepe noktalar şehirin Havadar yerleri ve öz. Karataşla ibrahimli tepelerinin hava sirkilasyonu açısından kilit yerleri hep yüksek binalar yapılarla son 10 senedir doldu kapandı...ORTADA KALAN YERLERDE HAVA KESİLDİ yada kısmen dumura uğradı...Dediğin gibi ab olduğu zaman yağışlı zamanlarda zaten set met tanımaz ama durgun havalarda bu sebebler hava yı olması gerekenden daha fazla durağanlaştırıyor..ARkadaşların dediği sıcaklık tersellemeside olur.. Ama o genelde gece olur..Bunlar tamamen benim gözlemlerim yüzde yüz doğrudur diyemiyorum ama 30 küsür senedir yaşadığım bir şehirde ki acizane gözlemlerimdir... BAŞKA faktörlerde vardır muhakkak ...Şu an için aklıma gelen bunlar sağlıcakla ....

• @KARcanavarı kardeşim sıcaklık terselmesi(enverziyon) adlı olayında temel sebebi hava kirliliğiymiş zaten, yani seninde dediğin gibi bu olayın ana kaynağı şehirleşme betonlaşma olarak gözüküyor en kısa deyimiyle şehir ısı adaları, aslında en kötü senaryo şehir bu durumdayken rakımının 500 civarlarında olması eğer öyle olsaydı bu 3 milyonluk şehir belki hava kalitesi olarak çok daha kötü olabilirdi ha birde sof dağları var bir nebze onunda faydası oluyor şehrin havasına

Einmal editiert, zuletzt von mehmet27 ()