Ege ve Batı Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • DofEiAFWkAAYJFZ.jpg

Kütahya'nın ve ilçelerinin Eylül 2018'deki ortalama sıcaklıkları. Bazı ilçeleri merkezle kıyaslamak açısından merak ediyordum hep, iyi oldu. Böyle bir çalışmayı sadece Meteoroloji 3. Bölge yapmış sanırım, o yüzden Ege Bölgesi'nin diğer illeri için böyle bir çalışma bulamadım.

• Arkadaşlar olumsuz konuşmak istemiyorum ama son bir kaç sonbahardır yaşadığımız bu durum batı bölgeler açısından hiç hayra alamet değil.Koskoca sonbahar ayının iki aynı adam akıllı bir sistemle mi kapatacağız!!!!!.Bence tehlike çanları çok yüksek sesle çalıyor bazı konularda acil önlem planları hazırlanıyordur umarım...

• Arkadaşlar olumsuz konuşmak istemiyorum ama son bir kaç sonbahardır yaşadığımız bu durum batı bölgeler açısından hiç hayra alamet değil.Koskoca sonbahar ayının iki aynı adam akıllı bir sistemle mi kapatacağız!!!!!.Bence tehlike çanları çok yüksek sesle çalıyor bazı konularda acil önlem planları hazırlanıyordur umarım...

2014 hariç ne yazikki durum dediğiniz gibi ama bu sene bi nebze olsun iyi.özellikle ege için hem yaz yağmuru aldı hem eylül de yağmur

• Durum kötü değil yağış açısından aslında.Ben hava olaylarını iyice takip ettiğimden beri sonbaharlar genelde durgun oluyor zaten bakarsınız sonbaharın 2. Yarısı sistemden başımızı kaldıramayız.:):):)

• Siz gerçekten 10 kg yağışa iyi mi diyorsunuz , ortalık kuraklıktan kırılıyorken , dereler pınarlar kuruyup, sondajlarda bile sular biterken , mevsim normallerinde ya da üstünde filan safsatalarına inanıyormusunuz , bugün 1290 m rakımda kısa kollu gezip güneş altından gölgeye kaçıyorum , yarın fethiye de denize gireceğim , normal bu mu ??????

• Siz gerçekten 10 kg yağışa iyi mi diyorsunuz , ortalık kuraklıktan kırılıyorken , dereler pınarlar kuruyup, sondajlarda bile sular biterken , mevsim normallerinde ya da üstünde filan safsatalarına inanıyormusunuz , bugün 1290 m rakımda kısa kollu gezip güneş altından gölgeye kaçıyorum , yarın fethiye de denize gireceğim , normal bu mu ??????

Yağış yönünden belki sizin oralar şanssız olabilir ama cevrenize çok iyi yağış düştü. Hele izmir civarı kat kat fazla aldı. Uzun yıllar ortalamasına bakacak olursak eylül yağış i sizin yörede 50 kg filan değil heralde.10 kg civarıdir.ayrıca ekim ayında ilerleyen günlerde etkili yağışlar alacak inşallah ege.sıcaklık konusunda evet geçen seneye göre iyi olsak da hafif yüksek gidiyoruz normalde bu aralar soba kurulurdu

• Yağış yönünden belki sizin oralar şanssız olabilir ama cevrenize çok iyi yağış düştü. Hele izmir civarı kat kat fazla aldı. Uzun yıllar ortalamasına bakacak olursak eylül yağış i sizin yörede 50 kg filan değil heralde.10 kg civarıdir.ayrıca ekim ayında ilerleyen günlerde etkili yağışlar alacak inşallah ege.sıcaklık konusunda evet geçen seneye göre iyi olsak da hafif yüksek gidiyoruz normalde bu aralar soba kurulurdu

Sizi fazla iyimser gördüm , çok geziyorum ege ve akdeniz sahil şeridinde ve gezdiğim yerlerde gördüğüm kaynakların (Yeraltı ve yerüstü ) bariz bir şekilde azaldığı , etrafta doğru dürüst pınar kalmadı , dağlarda geziyorum mahlukatın içeceği su yok , barajlar neredeyse tamamen boşaldı ( Yapraklı burdur ve burdur gölü) kurudu irili ufaklı göllerde millet artık araba sürüyor , tarla olarak ekiyor , hala normaliz öyle mi !

• yaylalideli aslında bunun bikaç nedeni var bilinçsiz sulama son yıllardaki üst üste gelen kurakliklar ve kar yağışının azlığı.bu seneyi görecek olursak geçen seneler e göre gayet iyi.(2014 haric) ve hemen hemen ortalamalarda giden yağışlar var ve ekim inşallah ortalama üstü gelecek.pinarlarin kurumasına gelince pinarlar genelde kar la beslenir ve geçen sene iyi kar yağmadi bahar da yağmur yağsa bile kar gibi olmuyor

• 7 Günlük Tahmin

:gun_bandana::gun_bandana::gun_bandana:Hadi bol ve bereketli olur inşaAllah.:):)

yaylalideli Kışın doğru dürüst yağış alamamız ve karın çok az yağması maalesef buna sebebiyet verdi. kilanli nın dediği gibi asıl bunun sebebi verimsiz sulamalar.Bu durumda şikayet etmek bir şeyi düzeltmez aksine her halimize şükredip Allah'a bol ve bereketli yağışlar için dua etmemiz gerekir.Bu kötü dönemin ardına güzel dönemde gelecektir.Barajlar boş diye isyan etmeyelim Afrika'da insanlar bir tas suya muhtaç.İnşaAllah umut ediyorum ki bu sezon hem güzel yağmurlar hem de güzel kar yağışları alacağız.:)