İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • ha gayret konu ne zaman sibirya'ya gelecek merakla bekliyor ve takip ediyorum. Siklon candır :D

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• @karasah Abi dediklerine katılmamak elde değil ama beni böyle sistemler pek kesmiyor. Efsaneleri siklon oluşturduğu için sikloncuyum. DEK yerel efsaneler oluşturabiliyor..

@yunus emre Hocam o mesaj şart içeren bir cümleydi, sonucu şart belirliyor. Dek yorgan yaparda misal bir yer 1 metre alırken 20 km doğusu 10 cm alıyorsa bence yorgan biraz dandik oluyor.. :) Siklonda pek böyle bir sıkıntı yok..

@Vintersaga cok iyi anliyorum kardesim.ama dedigim gibi bu siklon+soguk ikilisine efsane adini verirsek ,ve bu efsanler de 5-6 yilda bir gerceklesirse ,arada ki 4-5 senede senin icin husran olur.

• DEK in adaletsiz olup olmadığı gibi garip yorumlara girmeyelim arkadaşlar konuyu amacından saptırmayın kimisi siklon yağışını sever kimisi DEK

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Seyir zevki dek ile,aksiyon,rüzgar,tipi ve efsane siklon la oluyor.Ben siklonda fırtına ile yağan o karı seviyorum.İnsanı alıp götürüyor hele 2004 gibi bir sistem ise.

• DEK' in etkisini istanbullular iyi biliyor 17 şubattan .
    Ama dek dediğin vuracaksa kesintisiz vurması lazım ki işe yarasın.
    Öyle 10 dakika yağ yarım saat bekle örtüyü anca çimenlerde oluşturur.
    Bu sistemde bence gösterdiği kadar etkili olmadı.

.Aldıklarını Geri Vereceksin Vermiş Olduklarını Aldığın Zaman

• Dek ya da siklon fark etsin ya da fark etmesin onu bilemem; ama ben şu saate kadar olan dek'i hiç beğenmedim! Beğenilecek gibi değil yağış bile diyemiyorum. : D

Bakalım ilerleyen saatlerde İstanbul için ne olacak durum onu bekliyorum.

• DEK ile efsane gelmez lafı tamamen yanlış, DEK bantları sığ ve geniş olursa gayette istanbul gibi bir şehire her semte neredeyse efsaneyi yaşatabilir..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• 17 şubatta bir çok yer dek ile metrelik kar almıştı bant o kadar uzundu ki 2 gün durmadan devam etti..Hocanın dediği gibi yeter ki koşullar uygun olsun dek ve siklon farketmez

• gece ancak -12 -13 karadenize cokuyor 850 hpa da.simdi soruyorum ruzgar 30-40 km poyraz yildiz arasi esiyor karadeniz su sicakligi 7-8 civarinda yer seviyesi de zaten 0 dolaylarinda dek icin sartlar cok uygun mu ? 13 c isi farki bariz ortada mi ruzgar hamleleri kuvvetli mi ? bu sartlar altinda karadenizin calismasi kolay degil ancak gece isi -13 lere dusecek karadeniz pompalamaya baslayacak gibi bu sistem de dek sartlari malesef cokta iyi degil.dek mi siklon mu derseniz bence tartismaya gerek yok dek evet ani yagis birakir ancak heran bitecegini bildgin icin radara bakmaktan acaba ne zaman bitecek ne kadar surecek demekten ani yasayamazsin.6 ocaktaki sistemde cik oyna kar topunu rahat rahat bakma radarina neden biliyorsun cunku daha 1.5 gun araliksiz yagacagini.hangisi daha iyi ? ikisininde sartlarinin cok iyi oldgu durumlarda ikisi de iyidir bu sisteme istanbul icin dek sistemi bile diyemeyiz tepki absi olusmadi azor ustumuze iyice yattigi icib sicaklik son gunlere dogru -14 -15 lerden -10 lara dustu yukari seviye -38 den -30 lara geriledi bunlar aslinda facianin ayak sesleriydi hayal kirikligi aslinda surpriz olmadi bazi arkadaslar konu acmadim diye sitem ettiler haklilar acmak lazim ama son gunlere dogru soyleyecek sistem kalmamisti tek tesellim bugun oglen yarin oglen arasi araligi uzunda surse dek bantlariydi oda olusamadi bahsettigimiz sartlardan dolayi.bence vurun kafayi yatin yorulmayin subat var dha.haydi iyi geceler herkese