İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Çoğu ilçede kar yağışı başlamış durumda,kayışdağındayım ve lapa lapa saf kar yağıyor bazı arabalar ve çatıların üzerinde hafif bir örtü var,ileri zamanlarda kky'a dönmesini bekliyorum ancak akşam saatlerinde rüzgarında karayel'e dönüşmesiyle bir örtü olacağını tahmin ediyorum yüksek rakımlı yerler içinde tahminim bu şekilde.

Sistem daha bitmedi,1 ocağa kadar vakit var artık ne alırsak bahtımıza.

Sizi seveni üzün, düzene uyun.

• Artık bu gece ne alırsak alacağız.
    Bünyamin Sürmeli'ye göre " bu gece ve cumartesi sabah saatlerinde yağış daha kuvvetli yüksek kesimlerde kar alçaklarda kky görülecek. yükseklerde ciddi örtü demek"

Sizi seveni üzün, düzene uyun.

• arkadaslar trol falan demeyin veda icin geldim, ne zaman foruma girsem sistem kirimdayken efsane deniyo her seferinde husran kestane oluyo, tahminlerin basarisiz oldugunu soyluyorum sen trolsun diyolar! tamam su an istanbulda 10 cm kar var! boylemi diim?! yok iste, yagacak dediniz ve yagmadi tabiki tahmindir ama anladimki insanlarin tahminini doga pek dinlemiyor, oyuzden artik havayi dogal haline birakip bu kadar udtunde durmamaya karar verdim, bi sabah kalktiimda beyaz ortu surpriz yapsin istiyorum tek istegim bu, hatta bunyamin ve digerlerinide twiter dan siliyorum, beklenmedik olsun surpriz oldun havalar bana, siz bilin ben bilmek istemiyorum, ozaman niye foruma geldin diyeceksiniz bi heves umuttu iste ama anladimki surprizi kalmayinca ozelligini yitiriyor, ayni ay gibi birgun teleskopla ayi seyrettim, uzerindeki daglari cukurlari gordum, o cocukluumda bildiim ay butun romantikliini yitirdi gozumde, birde sunu dusundum gecen seneki yilbasi sistemi zayif olarak aktarildi hep ve geldiinde cok guclu geldi tahmin edemediler, 87de oyleydi ogunu gunesli verdiler 1 ay kar yagdi, yani ustunde durmamak bilmemek duymamak bana daha durust uygun geldi, yani veda ediyorum, rahatliyorum) hoscakalin dostlar, kimbilir hangi sabaha karla uyanicam..

• Rüzgar tam karayele 1 Ocak gece saatlerine doğru dönüyor ancak yağış çoğunlukla yağmura dönüyor. Bu akşam 21:00 civarına kadar sistem kar açısından en yüksek ihtimalli dönemini yaşıyor olacak. Ben açıkçası ilk tahminimde bu akşam itibariyle beyazlamamış yer kalmaz diye düşünüyordum ancak yanıldığımı ifade ettim. Yine de gün içerisinde ara ara kar sağanakları devam edecek. Yükseklerde beyaz örtü olan yerler var ama yetmedi tatmin etmedi bizi bu sistem. Alçak Basınç ile gelen soğuk hava ve kar yağışlı sistemlerin DEK lerden ayrılan en önemli tarafı budur. DEK'de eğer -10 ve daha düşük dereceli bir soğuk hava girişi varsa istanbul için konuşuyorum arkanıza yaslanır DEK bantlarını izlersiniz. Risk nedir? Risk olası DEK bantlarının dışında bir mahrumiyet bölgesinde kalıp yağışın çok az bölümününden nasiplenmek ama bunu en azından kar almak ve hatta sabah kalktığınızda arabanızın üzerinden kup kuru saf karı temizlemenin keyfini yaşamak. AB de ise yağış sürekliliği her ne kadar tatminkar olsa da eğer bir AB li sistem -10 civarında giriş yapmıyorsa sıkıntı vardır. Hatta -10 ile başlayıp güzel kar bırakan ancak arkasından karın görsel zevkini yaşayamadan yağmura çeviren sistemlerin de AB kökenli olduğunu söyleyebiliriz. Özetle DEK candır, hele hele -12 lerin altında birşeyler gelirse heyecandır. Sevgiler, selamlar herkese...

• Yok abi ya olmadı yapacak bir şey yok sıcaklık ve rüzgar sorunu mahvetti bizi. İstanbul böyle kolay kolay yedirmez o karı. Zaten İstanbul'da Ocak ayından önce sağlam bir şey beklenmez. Semih abi ve diğer tahminciler canını sıkmasın çoğu şey tuttu ama yağış yağmur olarak değil de kar olarak düşseydi böyle olmazdı. Sağlık olsun Ocak ortasına kadar ben bir şey beklemiyorum.

• Rüzgar tam karayele 1 Ocak gece saatlerine doğru dönüyor ancak yağış çoğunlukla yağmura dönüyor. Bu akşam 21:00 civarına kadar sistem kar açısından en yüksek ihtimalli dönemini yaşıyor olacak. Ben açıkçası ilk tahminimde bu akşam itibariyle beyazlamamış yer kalmaz diye düşünüyordum ancak yanıldığımı ifade ettim. Yine de gün içerisinde ara ara kar sağanakları devam edecek. Yükseklerde beyaz örtü olan yerler var ama yetmedi tatmin etmedi bizi bu sistem. Alçak Basınç ile gelen soğuk hava ve kar yağışlı sistemlerin DEK lerden ayrılan en önemli tarafı budur. DEK'de eğer -10 ve daha düşük dereceli bir soğuk hava girişi varsa istanbul için konuşuyorum arkanıza yaslanır DEK bantlarını izlersiniz. Risk nedir? Risk olası DEK bantlarının dışında bir mahrumiyet bölgesinde kalıp yağışın çok az bölümününden nasiplenmek ama bunu en azından kar almak ve hatta sabah kalktığınızda arabanızın üzerinden kup kuru saf karı temizlemenin keyfini yaşamak. AB de ise yağış sürekliliği her ne kadar tatminkar olsa da eğer bir AB li sistem -10 civarında giriş yapmıyorsa sıkıntı vardır. Hatta -10 ile başlayıp güzel kar bırakan ancak arkasından karın görsel zevkini yaşayamadan yağmura çeviren sistemlerin de AB kökenli olduğunu söyleyebiliriz. Özetle DEK candır, hele hele -12 lerin altında birşeyler gelirse heyecandır. Sevgiler, selamlar herkese.

Sevindirdin :)

• Bahçeşehir'de kar yağışı halen devam ediyor ancak neredeyse 17 saattir aralıksız yağan kar sadece arabaların üstünü ve çimleri beyazlatmış.

Bundan çıkarılacak ders: DEK'in gözünü seveyim. (2004 gibi ekstrem siklonlar hariç)

• Rüzgar tam karayele 1 Ocak gece saatlerine doğru dönüyor ancak yağış çoğunlukla yağmura dönüyor. Bu akşam 21:00 civarına kadar sistem kar açısından en yüksek ihtimalli dönemini yaşıyor olacak. Ben açıkçası ilk tahminimde bu akşam itibariyle beyazlamamış yer kalmaz diye düşünüyordum ancak yanıldığımı ifade ettim. Yine de gün içerisinde ara ara kar sağanakları devam edecek. Yükseklerde beyaz örtü olan yerler var ama yetmedi tatmin etmedi bizi bu sistem. Alçak Basınç ile gelen soğuk hava ve kar yağışlı sistemlerin DEK lerden ayrılan en önemli tarafı budur. DEK'de eğer -10 ve daha düşük dereceli bir soğuk hava girişi varsa istanbul için konuşuyorum arkanıza yaslanır DEK bantlarını izlersiniz. Risk nedir? Risk olası DEK bantlarının dışında bir mahrumiyet bölgesinde kalıp yağışın çok az bölümününden nasiplenmek ama bunu en azından kar almak ve hatta sabah kalktığınızda arabanızın üzerinden kup kuru saf karı temizlemenin keyfini yaşamak. AB de ise yağış sürekliliği her ne kadar tatminkar olsa da eğer bir AB li sistem -10 civarında giriş yapmıyorsa sıkıntı vardır. Hatta -10 ile başlayıp güzel kar bırakan ancak arkasından karın görsel zevkini yaşayamadan yağmura çeviren sistemlerin de AB kökenli olduğunu söyleyebiliriz. Özetle DEK candır, hele hele -12 lerin altında birşeyler gelirse heyecandır. Sevgiler, selamlar herkese...

ayni fikirdeyim hocam.dek olsun.genzi yakan soguk olsun.

• dek kar bırakır ama efsaneler hep siklondur 1987 ve 2004 gibi.

ayrıca şunuda unutmayın aralık ayında efsane sistemler gelmez istanbula geçmişten bugüne baktığımda en verimli ayın ocak olduğunu görüyorum.

• Tahminlerime göre bu sabah çoğu yerde kar örtüsü oluşması gerekiyordu ancak bu gerçekleşmediğine göre bir yerlerde öngörülerimiz dışında birşeyler var ve bundan sonra düşecek yağışlarda da aynı sıkıntı olabilir. Yeni siklon da büyük ihtimalle sulu kar kky hatta kıyılarda yağmur ağırlıklı bir yağış bırakacaktır. Bugün öğleden sonra ve yarın sabaha arasında yoğun bir yağış olacak bu yağış belki çok hızlandığı anlarda örtü oluşturabilir ancak bu bana tat vermez. Merkezin uzağındaki yerler daha şanslı olabilir. Beklentim çok daha fazlasıydı sistemde ciddi bir potansiyel görmüştüm ve hayal kırıklığına uğradığımı söylemeliyim. Bana güvenip hayal kırıklığı yaşayan arkadaşlar olduysa onlar için de ayrıca üzgünüm. Hava tahminlerinde böyle fiyaskolar olabiliyor. Kusurumuza bakmasınlar. Aldığımız bu yağışların doğaya ve barajlarımıza olan katkısıyla teselli bulup yola devam edeceğiz. Bundan sonraki sistemlerde daha şanslı olmamız dileğiyle.

• Demek ki karayele güvenmemek lazımmış.istanbul için birincil öncelik soğuk olacak. Gfs ısrarla her güncellemesinde ısınma verirken, pozitif olmayanlara ılıkçı dememek lazımmış. Saygılar

• Tahminlerime göre bu sabah çoğu yerde kar örtüsü oluşması gerekiyordu ancak bu gerçekleşmediğine göre bir yerlerde öngörülerimiz dışında birşeyler var ve bundan sonra düşecek yağışlarda da aynı sıkıntı olabilir. Yeni siklon da büyük ihtimalle sulu kar kky hatta kıyılarda yağmur ağırlıklı bir yağış bırakacaktır. Bugün öğleden sonra ve yarın sabaha arasında yoğun bir yağış olacak bu yağış belki çok hızlandığı anlarda örtü oluşturabilir ancak bu bana tat vermez. Merkezin uzağındaki yerler daha şanslı olabilir. Beklentim çok daha fazlasıydı sistemde ciddi bir potansiyel görmüştüm ve hayal kırıklığına uğradığımı söylemeliyim. Bana güvenip hayal kırıklığı yaşayan arkadaşlar olduysa onlar için de ayrıca üzgünüm. Hava tahminlerinde böyle fiyaskolar olabiliyor. Kusurumuza bakmasınlar. Aldığımız bu yağışların doğaya ve barajlarımıza olan katkısıyla teselli bulup yola devam edeceğiz. Bundan sonraki sistemlerde daha şanslı olmamız dileğiyle.

Sağlık olsun kışa yeni başlıyoruz :)

• Arkadaşlar sorun yağışın dek veya siklon olması değildir. Gün gelir siklona bahane bulursunuz dek olsun dersiniz gün gelir aman siklonun gözünü seveyim dek olmasın dersiniz.

Ülkemizin konumu gereği kar fırtınaları sıcak denizlerimiz üzerinde gelişen sıcak çekirdekli siklonlar ve kuzeyden inen soğuk havanın birleşmesi sonucunda meydana geliyor. İnen bu soğuk havanın gücüne göre siklonun kar örtüsü potansiyeli artıyor. 2004 sisteminde Akdenizde oluşan sıcak çekirdekli siklon ile Balkanlardan inen aşırı soğuk hava buluşmuş ısı alışverişi sırasında ortaya çıkan değerler kar yağışı için fazlasıyla yeterli olabilmişti. Bu sistemde kuzeyden inen soğuk güçsüz olduğu için yıldız/poyrazla kar ihtimalimiz ortadan kalktı işimiz sadece karayele kaldı. Biz de tahmin yaparken bütün oyunumuzu karayel üzerine kurduk modellerdeki görüntü buydu. Ancak sistem hareketine bağlı olarak karayel olan saatler çok azaldı. Rüzgar poyraz ağırlıklı esmeye devam etti. Sıcaklıklar saatlerce aynı değerlerde çakılı kaldı. Karayel devreden çıkınca bir futbol takımının milyon dolarlık forvetinin maçın başında sakatlanması gibi bir durum ortaya çıktı. B planımız da olmayınca unutulmaz bir kar fırtınasıyla sonuçlanacak sistem kabak tadı vermeye başladı. DEK olan sistemlerde de başka türlü sıkıntılar yaşıyoruz. İstanbul olarak kar yağışı için zor bir yerdeyiz bu gerçeği değiştiremeyiz. Yakaladığımız fırsatları da iyi bir şekilde değerlendirmeliyiz çünkü bir daha böyle şartları oluşturabilmek için kırk takla atmamız gerekiyor. Daha önce bu sistem dek ağırlıklı bir görüntüdeydi. Öyle de gelse şu anki sonuçtan pek farkı olmayacaktı çünkü poyrazın yarattığı sıkıntı dekte de yaşanacaktı düşecek yağış şu anda aldığımız yağışın belki yarısı bile olmayacaktı. Sorun yağışın dek veya siklon olması değildir. Karadenizin varlığı nedeniyle kuzeyli rüzgarın deniz üzerinde kat ettiği mesafedir. Sıcaklığın sınırlarda dolaştığı sistemlerde de ne kadar çok poyraz o kadar çok sıkıntı demektir. Bu sistemde de aynı sıkıntıları yaşadık.