Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • V9GgAP.gif

Aktif faal noktalar batıdan doğuya siyahla işaretlediğim bölgeler kırmızı alan midilli açıkları benm bekletim 5/6 arası ;

Çanakkale :Biga, Ayvacık, babakale ve gülpınar açıkları

Marmara denizi: Tekirdağ açıkları (marmara ereğlisi), İmralı adasının güneyi Bandırma/Mudanya arasındaki alanın açıkları (bayramdere,eğerce,kurşunlu,dutliman vb.)

Manisa'nın kuzeyi balıkesirin güneyi; (Manisa/Soma,akhisar,kırkağaç) (Balıkesir/Savaştepe,ivrindi,sındırgı ve yakın civarı)

Muğla ve açıkları; gökova körfezi,on iki adalar, (rodos adası/Marmaris,dalaman,datça arası) Giritin doğusu dahil

Çankırı ve bolu arası; Bolu/gerede ve doğusu çankırı/orta,çerkeş,korgun

Adana ve hatay açıkları; Hatay/iskendurun,samandağ Adana/kozan,ceyhan güneyi lübnan dahil

Sivasın güneyi malatyanın kuzeyi; sivas/kangal malatya/hekimhan,arguvan,yazıhan civarları pütürge dahil

Erzincan; Erzincan/İliç,Kemah arası

Elazığ; Elazığ/sivrice,palu arası alan

Bingöl ve muş il sınırları civarları; Bingöl/adaklı,karlıova,solhan Muş/varto,bulanık,

Diyarbakırın doğusu batmanın kuzeyi; Diyarbakır/silvan Batman/sason,kozluk civarı

Erzurum; Erzurum/aziziye,pasinler,köprüköy,horasan

Van sınır bölgesi; Van/saray,özalp,başkale

Bu saydığım yerlerin birçoğunda yakın zamanda hissedilir deprem olduğu gibi bölgeler sismik olarak hala aktif buralardan gelicek yakın tarihli 4/5 arası belkide 5/6 arası depremler sürpriz olmaz..

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• Prof Dr. Ahmet Ercan daha önce Marmara'yla ilgili şunları söylemişti :

Kaçınılmaz olarak buralarda bu 3 deprem olacaktır. Bir tanesi Gemlik Körfezinin girişinde İmralı depremi. Bir tanesi Küçükçekmece İstanbul depremi. Bir tanesi de Marmara Ereğlisi önünde Tekirdağ depremi olmak üzere 3 tane deprem beklemektedir Marmara'yı. İstanbul depremini tabloda kırmızı kırağın olarak belirledim. Daha sonra Marmara Ereğli'sindeki beyaz kırağın vardır. Beyaz fayın büyüklüğü 7.2 şiddetinde. İstanbul önünde olacak ise 6.4 ile 6.7 şiddetleri arası olacaktır. Gemlik kırığı ve Mudanya ile İmralı depreminin olacağı yerde 6.3 ile 6.10 arasında bir deprem olacaktır."

"Bu belirtilen hatlardan ikisinde aynı anda yaşanabilecek bir depremde 7.2, üçünde gerçekleştiği anda ise 7.4 büyüklüğünde bir depremi yaşayabileceğimizi de unutmamalıyız" diye konuştu.

İstanbul'da beklenen depremin hangi yıl olabileceği konusuna da değinen Prof. Dr. Ercan, "2045'ten önce olacaksa şaşırırım. Bazıları her an olabilir, diyor. 1999'dan beri hala her an olmadı. Bilim adamı net konuşmalıdır. Artısı eksisi vardır. Hiçbir çalışman yoksa her an deprem olabilir, dersin. Bu laf yanlış değil. Zaten deprem oluyor. İstanbul depremi ne zaman olacak? O zaman bu işin mekanizmasını bilmen gerekiyor. İstanbul'daki depremlerde gecikme oluyor ama hiçbir zaman beklenenden önce olmuyor demektir. Gecikme yıllarına denk gelmişse benim 2045 yılında beklediğim deprem 2150 yılında bile olabilir. İstanbul'da olması beklenen depremin yüzde 35'i Anadolu, yüzde 65'i Avrupa yakasını etkileyecektir. En eski yapılar da Avrupa yakasındadır" dedi.

Anadolu'da gelecek yıllarda toplam 33 deprem beklediğini dile getiren Prof. Dr. Ercan, İstanbul'un yanı sıra Merzifon, Çorum, Amasya ile Erzincan ve doğusunun da şu an depremin beklendiği yerler olduğunu söyledi.

Bara döda fiskar följer strömmen...

• En Yakın tarihli en büyük balıkesir depremleri..

Deprem Tarihi Deprem Yeri Derinlik Büyüklük
    12 Ağustos 2010 05:23 Balıkesir Balya 11.7 km 5.0
    10 Temmuz 2008 10:49 Balıkesir Tütüncü Gönen 13.2 km 4.9
    11 Haziran 2011 01:47 Balıkesir Düvertepe Sındırgı 15.8 km 4.6
    30 Mart 2011 20:07 Balıkesir Darıca Manyas 9.3 km 4.4
    4 Temmuz 2012 11:45 Balıkesir Karakabaağaç Manyas 9.0 km 4.4
    31 Aralık 2017 23:12 Balıkesir ERDEK ACIKLARI MARMARA DENIZI 12.4 km 4.3
    20 Nisan 2017 17:11 Balıkesir YUKARIGOCEK BIGADIC 5.0 km 4.3
    4 Ocak 2018 07:53 Balıkesir Hamidiye Bigadiç 8.3 km 4.1
    1 Ağustos 2009 19:42 Balıkesir Bandırma Açıkları Marmara Denizi 9.1 km 4.1

Aynı bölge 5 ocak 2019’dada kırılmış yerel kırıklardan oluşan depremeler byk ihtimal korkulacak birşey olduğunu sanmıyorum. Bursa;

Deprem Tarihi Deprem Yeri Derinlik Büyüklük
    23 Ocak 2015 12:19 Bursa UGURLUPINAR MUSTAFAKEMALPASA 5.0 km 4.5
    5 Mart 2019 00:07 Bursa Bayramdere Açıkları Marmara Denizi 11.3 km 4.2
    5 Ocak 2019 07:20 Bursa Bayramdere Açıkları Marmara Denizi 8.5 km 4.1
    17 Ağustos 2013 21:16 Bursa ENGURUCUK GEMLIK 5.7 km 4.1
    11 Ocak 2019 19:09 Bursa DEDE MUDANYA 4.7 km 4.0

Yok daha eski 12 sene falan olabilir 10 yaşındaydım

• Twitter da gördüğüm bir habere göre Almanyada bir haber kanalı Türkiyede 48 saat içinde büyük bir deprem olacağını iddia etmiş. Ne kadar doğru bilemedim.

Ayrıca kızıl deli kahin adlı bir kişide Antalyada 4.5 ila 6.5 arasında bir deprem olabilir dikkatli olmakta fayda var dedikten bir Kaç dakika sonra, Antalyada 4.3 deprem olmuş.

• Su deprem tahmincilerine inanmayi ne zaman birakacagiz acaba?

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Antalya'da yaşanan son depremin 90km derinlikte olmasının farklı bir etkisi olacak mıdır? Yani fazla derin gibi geldi.

O bölgenin yapısı gereği depremler derinde gerçekleşebiliyor daha büyüğü gelirse sürpriz olur dün akşam kızıldenizde gerçekleşen 5.0/4.7/4.5 depremlerin etkisini gösteriyor akdeniz‘i aktifleştirdi yine..

4,7-4,8’den fazla gelmez ama 4lük bi kaç kırılma daha meydana gelebilir

Ben midilli açıklarında ısrarcıyım 4,5-5-6 arası gelicek bence sismik aktivite iyice arttı sismik aktivite artan bölgede deprem olmazda ne olur? Hayırlısı diyelim

• Bu aralar deprem tahmin eden kisilere bakiyorum Istanbul depremi haric hep tutturuyolar. Tutturm olasiligi baya artti.

İstanbul'un tahmin edecek bir yanı kalmadı ki. Uzatmaları oynuyoruz her an olabilir maalesef. Şu günlerde gerçekleşen daha küçük depremler uyarı niteliğinde adeta. Hissettiyseniz, o binadan kaçın..

• Twitter da gördüğüm bir habere göre Almanyada bir haber kanalı Türkiyede 48 saat içinde büyük bir deprem olacağını iddia etmiş. Ne kadar doğru bilemedim.

Ayrıca kızıl deli kahin adlı bir kişide Antalyada 4.5 ila 6.5 arasında bir deprem olabilir dikkatli olmakta fayda var dedikten bir Kaç dakika sonra, Antalyada 4.3 deprem olmuş.

ALmanyada yaşayan fetöcülerin yaydıkları haberdir çok yüksek ihtimalle. Ayrıca zaman zaman tweeterda organize olup ülkemize beddua seansları yapıyorlar. Dikkatli olalım kripto hesaplara karşı.

Kafkaslar'dan gelen soğuk hava dalgası...

• ALmanyada yaşayan fetöcülerin yaydıkları haberdir çok yüksek ihtimalle. Ayrıca zaman zaman tweeterda organize olup ülkemize beddua seansları yapıyorlar. Dikkatli olalım kripto hesaplara karşı.

Bir ara 14 Ağustos'ta Ak Parti'nin kuruluş yıldönümünde, malum kişiler HAARP ile İstanbul'a deprem yapacaklar söylentisi olmuştu. Alışkanlık oldu herhalde.

• Deprem çantası kaç insanda var tartışılır enkaz altında kalırsak susuzluktan öleceğiz çare idrarimizi içmek olabilir

Deprem çantası nerede olacak biz çantaya ulaşabilecek miyiz deprem anında bu sorularin cevabı yok

Deprem anında ne yapılmalı hep anlatılır fakat yaşanmadığı için uygulanmaz buda eğitim anlayisinin olmaması

Deprem anında şoka girer miyim girersek ne yapmalıyız cevap yok

99 dan önce yapılan her bina risk taşıyabilir kentsel dönüşüme gidiyor 130 m**2 evin oluyor sana 90 m**2 sorsan mutahhit kazanacak mutahhite sorsan imar planı kötü hem yapılana kadar kirada oturucan sonra tekrar taşin buda üşengiçlik

Sahil kısmının handikapi var zeminde önemli bir kaya üzerine kursan evi yikilmaz

Kızıl deli kahini dikkate almayın bence. Takip ediyordum bir aralar sürekli Ege, Marmara diye bütün bölgelerin ismini yazıp bilmem kaç saat içinde deprem olacak diyor. Verdiği süre içinde olmayınca süreyi uzatıyor o da dolunca olmayacak diyor. Hep yapıyor bunu olunca da tutturdum diyor. Ya tutarsa hesabı işte.

Depremciyi öneriyorum daha tutarlı tahminleri.

Einmal editiert, zuletzt von Onur35 ()