Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Her hangi bir afette burada ölenlere gram acımam. İsterse babamın oğlu olsun.

Maalesef reklamlar toz pembe yok rüya gibi yaşam yok denize sıfır, gerçeklerinden bahseden yok. İnsanlar da reklamlara aldanıp taşınıyor..

• Ben şahsen o büyüklükte (5.5-6) bir depremin Midilli'den daha aşağıda Urla, Karaburun civarında karada veya İzmir'in dış körfezinden gelebileceğini düşünüyorum. Midilli fayı 2017'de enerjisini boşalttı çünkü oranın enerjisi aşağıya geçmiş olabilir kuzey anadolu fayındaki batıya kayma hesabı. Biz de güneybatıya doğru kaydığımıza göre dediğim yerden gelmesi daha olası diye düşünüyorum.

Geçenlerde de deprem konusu açılmıştı onda da yazmıştım ilerleyen yıllarda Urla, Karaburun civarında 6'lık bir deprem bekliyorum diye.

Umarım yanılırım çünkü dediğim yerlerden gelirse yıkım olmasa bile ardından gelecek 5-5.5lik artçılarıyla birlikte şehire ciddi hasar verebilir.

25 Mayıs 2014 Gökçeada açıkları 6.9

- Şubat 2017 Çanakkale ayvacık depremleri 5/5.3 arası 3-4 adet kırılma ve 1000'den fazla artçıları

12 Haziran 2017 Midilli Depremi (Karaburun açıkları) 6.3

21 Temmuz 2017 Gökova körfezi (Bodrum açıkları) 6.5

Dediğin gibi kuzeyden güneye bi deprem göçü oluyor gökçe ada açıklarından sonraki güneye doğru göç'te atlanan tek nokta (aktif noktalardan) Kuşadası açıkları (sisam adası civarı görünüyor) Ya güneye doğru göç'e devam edip girit açıkları,on iki adaların güneyinde bi kırılma olacak çünkü gökova körfezi depreminden sonra güneyinde büyük bi deprem (6 magnidüt'lü) bi deprem olmadı 4'lük 5'lik depremlerle gayet aktif bi bölge ama gerginliği öylede atıyor olabilir. yada güneyde bi depremden ziyade atlanan nokta olan kuşadası açıklarında (sisam adası civarı) bi deprem olucak.

2.ihtimal ise geçtiğimiz ay Yeniden kırılan ayvacıkdan sonra midilli civarından gelicek hissedilir yeni bi deprem olur..

2014 Yılındaki 4.9 ve 5'lik midilli depremleri düşey atılımlı olup magnitüdleri küçük olduğundan ''Doğrulu atımlı fayları'' çalıştıramamışlardı.

12 Haziran 2017 tarihindeki 6.3 büyüklüğündeki normal fay üzerindeki düşey hareket ile başlayan deprem serisi ise doğrultu atımlı ''katil fayları'' çalıştırmayı başarmış kimi deprem araştırmacılarına göre.

Ege denizindeki fayların tam özellikleri, türleri yunanistanla olan gerginlikler yüzünden tam araştırlamıyor ne yazıkki tam bilinmesede tahminlere göre 2 doğrultu atımlı fay mevcut 1.cisi kırmızı ile çizdiğim edremit körfezinden dalıp midilli adasının ortasından geçen Kuzey anadolu fay hattının (KAF) güney kolu 2.cisi ise kıyıya paralel uzanan bir fayın olduğunu 6.3 karaburun açıkları depreminin kıyıya parelel uzanan fayı etkinleştirdiği belirtiliyor bunlar zaman zaman olan küçük depremlerlede belli ediyor kendini.. Bu gelişmelerden sonra bazı tahmincilere göre o fay üzerinde 7 magnidüt civarı hatta üzerinde bi ana şok gelebilir ama süre veremiyorlar her zaman ki gibi bir kaç yıl içindemi gelir yoksa onlarca yıl beklermi bilinemiyor.

Senin tahminine gelince bende aynı düşüncedeyim izmir merkezli kara üzerinde bi deprem olacaksa (etkili) bu kesinlikle izmir merkez civarından kuzey-güney doğrultulu bi paralel çek ve bu paralelin batısında kalan alan, çıkıntı kesim sırasıyla (seferihisar,urla,karaburun,çeşme menderes dahil) hattından gelecektir..

yani işaretlediğim faylardan; bu faylarda doğrultu atımlı olum geçmişte 6+ deprem ürettikleri olmuştur

En Yakın tarihli ilk sinyal seferihisardan gelmişti;

29 Ekim 2018 00:15
    İzmir SEFERIHISAR 11.9 km III 3.2
    29 Ekim 2018 00:41 İzmir SEFERIHISAR 13.3 km III 3.1
    29 Ekim 2018 00:44 İzmir SEFERIHISAR 14.2 km III 3.6
    28 Ekim 2018 08:40 İzmir SEFERIHISAR 5.5 km III 3.4
    28 Ekim 2018 09:18 İzmir SEFERIHISAR 6.2 km III 3.8
    28 Ekim 2018 11:15 İzmir SEFERIHISAR 4.8 km IV-V 4.0

Benim tahminime göre ise yakın tarihte ilk hareket yine midillinin güneyi sakız adası açıklarından geleceği yönünde 5/6 arası gelebilir 10gün öncede belirttim :) kara olacak depremin daha zamanı var bence..

• Bana kalırsa İzmir'deki fayların da acilen detaylıca araştırılyıp ilerde olması muhtemel büyük depremler hakkında rapor çıkarılması gerekiyor. Çünkü İstanbul kadar İzmir'de de yıkıcı deprem ihtimali fazla. Özellikle İzmir ve Sisam fayına bakılması gerek.

Geçmişte İzmir 7'lik deprem üretmiş zaten. Bunlardan biri 1688 yılında İzmir Fayı'nda meydana gelmiş. Merkez üssünün bugünkü Narlıdere civarı olduğu düşünülen 7.0 büyüklüğünde bir deprem olmuş ve şehirde büyük yıkıma yol açmış. 7'lik bir depremin enerjisinin birikmesi de 250-300 yıl sürüyor ve bu depremin üzerinden 330 yıl geçmiş. O depremden beri de uyuyor bu fay. Ayrıca Sisam'ın da kırılması durumunda 7'lik üretme potansiyeli var ve bu fay da uzun yıllardır uyuyor. Bu 2 fay çok tehlikeli Allah korusun ama ilerki yıllarda bu 2 fayda da yıkıcı deprem ihtimali görüyorum ben.

Keşke o zamanlarda da deprem kayıtları tutulsaymış o depremden önce neler olduğuna bakıp fikir sahibi olabilirdik.

• Torbalı Fayı'nda da işaretler var gibi. Gece 02:50'de Gaziemir merkezli 3.6 km derinliğinde 2.0 büyüklüğünde bir deprem olmuş. İzmir merkezde hissedenler olmuş.

Aynı şekilde fay üzerinde dün akşam "Sağlık-Torbalı" merkezli 2.6 büyüklüğünde bir deprem daha olmuş. 26 Şubat ve 1 Mart'ta da yine Gaziemir merkezli 1.8 ve 2 büyüklüklerinde 2 deprem daha olmuş.

• PergamoN bu depremin öncü olduğunu mu iddaa ediyorsunuz?

Evet 10-11gün önce izmir sayfasındanda yazmıştım dünde yazdım bu sayfadan, o bölgeden yakın zamanda hissedilir bi deprem bekliyorum (5/6 arası olabilir) bu benm düşüncem tabi olmayadabilir tam bilmek mümkün değil ne yazıkki eğer düşündüğüm gibi öncü bir depremse devamının gelmesi lazım aynı değerlerde bi kaç defa daha..

• Bence asıl dikkat edilmesi gereken yer midilli adasi ve sakız adası civarı ege denizi rahat durmuyor bir haftadir!:/

Einmal editiert, zuletzt von Mert_35 ()