Deprem Bildirim Konusu


 • Bi yorumda ben bulanayım deprem tahmini gayet mümkün mümkün olmayan şey tam kırılacağı zaman ve (tahmin edilemeyen ani gelişen deprem) bi kişi çıkıp yarın şu saatte şu büyüklükde deprem olacak derse sallamasyon olan budur :) ama bazı depremler göstere göstere gelir..

  Deprem tahmini nedir ve nasıl yapılır peki?

  Maden tettik ve arama genel müdürlüğünün araştırıp bulduğu bütün fay hatları yapısı türü uzunluğu, yönü vb. Bi kaç yılda bir güncellemek suretiyle bu verileri halka açık paylaşır hatta bi ara uygulaması dahi vardı evinizin altından fay hattı geçiyormu bakıyordunuz meşhurdu hala varmı bilmiyorum .bu işe düşkün kişiler deprem tahmini yapanlar ilgilenenler vb. Özellikle kandilli olsun afad olsun uzun süreli geçmişteki ve son 1 ayda 2 haftadaki olan depremlern kırıldığı noktalar( faal aktif bölgeler) ilerleyiş yönüne bakarak mevcut bölgedeki fay hatlarını inceleyerek olası kırılmaları değer vererek söyleyebilir ama bu deprem 1 ay içinde olur 2 hafta sonra olur 1 yıl sonra olur bunu kimse bilemez ben dahil bana bir sonraki deprem nerde olacak diye sorsanız 10 yer söylerim 7 sinde deprem olur (1 yıl içinde misal ) çoğunda büyüklüğü dahi bilirim ama dile getirmediğim başka yerde çok daha büyük bir deprem olabilir bunu bilemiyoruz işte bölgede çok sayıda bu büyükle kırılabilecek fay mevcut ve gene bu değere yakın 4,5-5,0 civarınlarda 1-2 deprem daha olursa süpriz olmaz (gerginliği atana kadar )hasar gören binalar varsa hazırlıklı olunmalı.. Manisa/Kırkağaç,akhisar,gölmarmara bir sonraki durak olabilir gene bu değerlerde 4,5-5,5 arası ne zaman olur derseniz orasını allah biliyor işte :)


 • En büyük artçı bu şuana kadar.  Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

  Edited once, last by berkay_tuku ().

 • Umarim hollandalı profesörün bahsettiği büyüklükte deprem olmaz allah korusun olursa ülke bunu kaldıramaz istanbulun turkiyenin ekonomik alandaki oranı çok yüksek çünkü

 • Umarim hollandalı profesörün bahsettiği büyüklükte deprem olmaz allah korusun olursa ülke bunu kaldıramaz istanbulun turkiyenin ekonomik alandaki oranı çok yüksek çünkü

  Max 7.8 olacağını söylüyor çoğu deprembilimci. Hatta Celal Şengör 7.6 diyordu. 8 çok uç. Ayrıca o elemanın tahmininin gezegenlere bakarak burç yorumlamaktan farkı yok.

 • Keşan'da da hissettik sallantıyı. Dün akşam fayın bir ucu olan Biga bu akşam diğer ucu Ayvacık. İki nokta arasında 200 yıldır kırılmadığı düşünülen,riskli bir fay var. Bunun dışında da pek çok aktif fay mevcut gerçi. Allah korusun.

  Geçmiş olsun adeta iki tehlikenin ortasında bir yer Keşan, yazın orada kalırız konum olarak diğer ilçelere göre çok farklı her açıdan.

 • Twitterda deprem tahmini yapan bir hesap var. Batıda 5 yerde hissedilir deprem olacak dediği yerlerin 3ü sallandı şimdiden. Mart-Ağustos arası Marmara Denizindeki segmentlerin kırılacağını söylüyordu inşallah yanılır :(

  Söylediği gibi son 2 senedir Dünya genelinde hem büyük depremlerde hem de yanardağlarda derin bir sessizlik var doğru. Ancak tahminini sadece 6 büyüklüğü altı deprem sayısının azaldığı yıldan en geç 2 sene sonra deprem sayısı artışı ve mega deprem gerçekleşmesi istatistiğine dayandırmış.

  Unfortunately, the media content can not be displayed. The content is no longer available or access is blocked.


  Unfortunately, the media content can not be displayed. The content is no longer available or access is blocked.