Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Cenk hocanın yayınını izledim yine çok güzel noktalara değinmiş ama kırık Türkoğlu'nda sonlanmıyor, Çelikhan'ın 20-25km KD'sunda sonlanıyor, yüksek çözünürlüklü veriler gelmeye devam ediyor.

Özellikle dün sonradan ÖDF'nun segmentleride kırıldı demiştim ama bu kesimdeki deformasyon DAF'daki kırılmadan kaynaklanıyor gibi görünüyor ne arazide nede daha yüksek çözünürlüklü inSAR verilerinde burada (Yasemek segmenti) belirgin bir kırılma mevcut değil (arazi gözlemleri devam ediyor) ama Narlı fayı net olarak kırılmış ilk şok başlangıcı (Episantr'da) bu noktada o kesimde dizilen depremlerin nedenide bu.

Image

Her kesimde atım miktarları aynı değil normal şartlarda bu atım farklarını artçı depremlerle kapatılması lazım ama özellikle geometrisi değişen segmentler mevcut olduğu için bu kompleks kırılma bazında aynı şeyden bahsedemeyiz bu segmentler üzerinde biriken deformasyon aynı değildir.

7.8'lik deprem kırığının sonlandığı kesim ile 2020 Elazığ depreminin sonlandığı kesim arasında Arıkonak-Doğanyol arasında (Pütürge) belirgin 50km'lik bir boşluk mevcut yine bu kesimdeki fark 1893-1905 depremlerinden kaynaklanıyorda olabilir.Ben farkındaydım ama dile getirmek istememişdim Temblor'danda benzer bir açıklama geldiği için söylemek istedim.

Temblor (Ross Stein) açıklaması: 7.8 büyüklüğündeki kırılmanın kuzeydoğu ucu ile 6.8 büyüklüğündeki kırılmanın güneybatı ucu arasında hala yaklaşık 50 kilometrelik bir boşluk olması.

Bir diğer riskde Palu segmentinin son deprem tarihi ne zaman ?? (1875 geçiyor) bu kesimdede alesel dönem 1900-Günümüzde büyük bir deprem mevcut değil 2010 Elazığ-Karakoçan 6.1Mw depremi DAF ana segmenti üzerinde değildi.

Cenk hocanın birden fazla deprem oldu açıklamasına gelirsek daha açıklayıcı şekilde anlatayım;

Her segmentin kendi içinde yaptığı atım miktarı-uzunlukları farklı olduğu için aslında her segment bazında ayrı bir depremden söz edilebilir bunlar birkaç saniye farklarla kırıldı ama deprem bilimi Literatüründe dünyanın hiçbir yerinde bunlar bağımsız deprem olarak alınmaz Toplam sanılan enerji miktarı, yüzey dalgası Magnitüd ölçümü bütün olarak verilir. Yani bu tür kırılmaların örnekleri Aletsel dönemde aslında mevcut bu tür bir deprem ilk defa gerçekleşmiş değil ama iki depremin bu kadar kısa süre içinde ard arda gelmesinin örneğini (doğrultu atımlı ve karasal olarak bende hatırlamıyorum muhtemelende yok, yoksa yakın tarihli bindirme fayı kaynaklı bu depremden büyük veya bu büyüklüğe yakın Nepal-Sichuan depremleri mevcut tabi bu depremle kıyaslanamaz genel olarak daha derin depremler.

Mesela gölcük depreminin kırılış ilerleyişi; Total büyüklük 7.6Mw yüzey dalgası Magnitüdü 7.8Ms'dir yaşadığımız depremin ise büyüklüğü 7.8Mw yüzey dalgası Magnitüdü 8.0Ms

Depremin yaşandığı andan itibaren 1-2 saat sonra yaptığım yorumları hatırlayan varmı bilmiyorum birkaç gün sonra iki farklı anaşok duyarsanız şaşırmayın gibisinden yorumlarım mevcutdu bu kırılmalar 15-20dk sonra gerçekleseydi farklı bir anaşok olarak girişi yapılacakdı ama kırılmaların arasında çok az süreler mevcut 6.7'lik Artçının biri ayrışıyor sadece aslında Afad 3-4 Tane 6.6-6.5-6.5-6.4'lük depremin ayrımını yapabilmişdi ama süre farkları hatalıydı muhtemelen.

• Tünel kalıp zemine göre zorunlu olmalı. Izmitte de böyle olmuştu. Vehbi hocamızın söylediği gibi yahyakaptan zemini kötü, ben Izmir depremini bile hissettim Yahyakaptanda. Ancak 99 depreminde sorun olmamış.

Evet estetik değil evet daha maliyetli ama tünel kalıpla yapılan Toki evlerinde sorun olmamış o bölgede.

Yıkılan binaların yanında sapasaglam binalar var sonuçta. Deprem evet çok büyük ama bu bir kaçış noktası olmamalı. Bahane olmamalı. Sorumlular ceza almalı.

Bugün yaşanan bu acıları çaresizliği 99 da Gölcükte yaşadım hocam :(

Zemini kötü olupta hasar almayan binaları gördük ,çelik kazık yapmışlar temellerinde binaların ,helal olsun o mütehhitlere

Yahyakaptan bölgesinde tertemiz ayakta hala

Sahipsiz cenazeleri deprem şehitliğine defin ettik , yepyeni binalardan çıktı bedenleri :(

2-3 sene sıkı denetim oldu bina yapımında sonra gene bildiğimiz senaryolar

• Bu yaşanan hadise asla yapılmamalı , muhabir ve kameramanın bir suçu yok

99 da Gölcükte yaşadığım için çok iyi biliyorum çaresizliğin ne demek olduğunu

O üzüntü ve sevdiklerinin kaybı karşısında ağlamaktan başka bişe yapamamak insanın kontrolünün kaybına neden oluyo :( :(

• Olası Marmara depremi denizde olacağı için suyun deprem dalgalarını sönümleme özelliği varmıdır. Yoksa denizde olması tsunami açısından dezavantajımızmı. Narsil  PergamoN

I am not afraid of an army of lions led by a sheep; I am afraid of an army of sheep led by a lion.

• Hocam Kocaeli de bir belde vardı hatta belgesel tarzında bir haber yapılmıştı adını hatırlayamadım ama belediyesi zamanında imar da kat izni vermediği için belde de yıkım ve ölüm olmamış

• Hocam Kocaeli de bir belde vardı hatta belgesel tarzında bir haber yapılmıştı adını hatırlayamadım ama belediyesi zamanında imar da kat izni vermediği için belde de yıkım ve ölüm olmamış

Tavşancıl kardeşim orası , orada yıkım olmadı hatta haberlere konu oldu zamanında Tavşancıl

• Bu yaşanan hadise asla yapılmamalı , muhabir ve kameramanın bir suçu yok

99 da Gölcükte yaşadığım için çok iyi biliyorum çaresizliğin ne demek olduğunu

O üzüntü ve sevdiklerinin kaybı karşısında ağlamaktan başka bişe yapamamak insanın kontrolünün kaybına neden oluyo :( :(

Bilemeyiz kardeşim, doğru değildir ama insanlar iyi durumda değil, saatlerdir enkaz altından gelecek iyi haberi bekliyorlar. Habercilerin de anlayış gösterip buraz uzaklaşması lazım, yakın mesafeden.

99 da izmit tavşancıl belediyesi hatay'da da erzin belediyesi

• tamamen yanlış bilgiden ibaret hocam

herkez bu evi paylaşmış dağdaki olayı ama görüntü cok ilginç bir ayrıntı var yanda duran biraz kerpişleri zarar görmüş bir evt yıkılmadan ayakta duruyor kerpiç evler ilk önce ahşap catılarlar cakılır iskeleti oluşturulur ve araları kerpişle doldurulup suvanır böylelikle yıkılmaz ve depreme dayanıklı oluır sadece kerpişlerinde yıkılmalar kopmalar olur oldugu gibi şökmez yani yüzyıllardır yapılan kerpiç evlerimiz beton evlerden genelde tek kat yada yarım çift kat oldugu için yıkılması zordur tammen sadece bazı duvarları yıkılabır