Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Üstadım hanımı razı etsem direk göçeceğim Giresun'a :) Depremi sonrasında yaşayacağımız çaresizliği zaman zaman düşündükçe çekip gidesim geliyor

O hepimizin aklında ama gel gör ki hayatın bize sundukları maalesef bambaşka şeyler

• Offizieller Beitrag

Marmara denizi sürekli deprem üreten irili ufaklı birçok farklı faya ev sahipliği yapan bir iç deniz. KAF ile ilgili aslında herşeyi biliyoruz diyemeyiz ancak zamanla ve yapılan araştırmaların derinliğiyle fayın davranışı hakkında genel bilgimiz olacak. Maalesef ki bu bilgiyi doğu marmara depremi bilim insanlarına verecek..

Geçenlerde yine belirtmiştim. KAF depremlerinin geneline bakıldığında ana şok episentırı deprem olmadan önceki süreçlerde fazla deprem üretmiyor. Çoğunlukla kırılacak fayın batı ve doğu uçları hareketli oluyor ve ana şok geliyor. Marmara denizi şuanda tam bir saatli bomba, merak eden arkadaşlar deprem takibi yapacaksa özellikle deprem sayısının artmasına ve belli bölgelerde yoğunlaşmasına bakabilirler, ancak bu şu demek değil illaki bir bölgede deprem artarsa ana şok geliyor. Tabikide hayır deprem bilimi bunu asla savunmuyor. Ana şok hiç bir öncü vs olmadan anidende gelebilir. Bu konuda sayın Cenk Yaltırak hocamızın söylediği bir durum var, ana şok olmadan önce bölge ahalisini korkutacak depremler olacak. Silivri depremi bunlardan biriydi, devamı gelecek mi bilmiyoruz ama bu öngörü bana mantıklı geliyor..

• Marmara denizi sürekli deprem üreten irili ufaklı birçok farklı faya ev sahipliği yapan bir iç deniz. KAF ile ilgili aslında herşeyi biliyoruz diyemeyiz ancak zamanla ve yapılan araştırmaların derinliğiyle fayın davranışı hakkında genel bilgimiz olacak. Maalesef ki bu bilgiyi doğu marmara depremi bilim insanlarına verecek..

Geçenlerde yine belirtmiştim. KAF depremlerinin geneline bakıldığında ana şok episentırı deprem olmadan önceki süreçlerde fazla deprem üretmiyor. Çoğunlukla kırılacak fayın batı ve doğu uçları hareketli oluyor ve ana şok geliyor. Marmara denizi şuanda tam bir saatli bomba, merak eden arkadaşlar deprem takibi yapacaksa özellikle deprem sayısının artmasına ve belli bölgelerde yoğunlaşmasına bakabilirler, ancak bu şu demek değil illaki bir bölgede deprem artarsa ana şok geliyor. Tabikide hayır deprem bilimi bunu asla savunmuyor. Ana şok hiç bir öncü vs olmadan anidende gelebilir. Bu konuda sayın Cenk Yaltırak hocamızın söylediği bir durum var, ana şok olmadan önce bölge ahalisini korkutacak depremler olacak. Silivri depremi bunlardan biriydi, devamı gelecek mi bilmiyoruz ama bu öngörü bana mantıklı geliyor..

hocam birşey sormak istiyorum bir yerde ufak depremler olursa ana şok kaç gün içinde vuruyor bir aralığı var mı ?
    2.si bugün marmara denizinde olan önümüzdeki günler içinde büyük bir depreme sebep açabilir mi ?

• Narsil Hocam haklısınız bence de öyle olacak. Marmara resmen bize geliyorum artık diyor. Okuduğum bir yazıdan da alıntı yapmak istiyorum. Yazar sizin gibi 2019 Silivri depreminin çok önemli bir işaret olduğunu vurgulamış.

''Bu çerçevede, 26 Eylül 2019 tarihinde Marmara Denizi'nde meydana gelmiş olan M5.8 büyüklüğündeki İstanbul–Silivri Depremi'nin bize sağladığı en önemli bilgi, KAFznin kuzey kolunun tamamına yakınında stresin dayanılmaz boyutlara ulaşarak bölgedeki tali (ikincil) fayları kırmaya başlaması olduğudur. Hatırlanacağı gibi bu deprem İstanbul'u çok korkutmuştu. Bundan sonra da ana şoka kadar geçen süre içerisinde İstanbulluların yüreğini ağzına getiren 5-6 adet "korkutan deprem" olmasını bekliyorum.

Marmara Denizi’nde meydana gelmiş olan en son ciddi deprem olan M5.8 büyüklüğündeki İstanbul–Silivri Depremi’nin meydana geldiği lokasyonunda kırılmaya aday 4 fayın kuyrukları adeta birbirine değmektedir.

KAFz'nin kuzey kolu üzerindeki faylarda aşırı ölçüde birikmiş stresin henüz kırılmadan kalmış birkaç tali fayı daha 5>M>6 depremler üreterek kırmasını bekliyorum. Bundan sonra da artık kaçınılmaz olarak sezon finali gelecektir.''

• Offizieller Beitrag

hocam birşey sormak istiyorum bir yerde ufak depremler olursa ana şok kaç gün içinde vuruyor bir aralığı var mı ?
    2.si bugün marmara denizinde olan önümüzdeki günler içinde büyük bir depreme sebep açabilir mi ?

2 tane cevabı bilinemeyen soru maalesef. 1.soru için ufak depremler bir yerde ana şok olacak demek değildir. 2. soru ise kimsenin cevaplayamayacağı bir soru, bilemeyiz..

• 2 tane cevabı bilinemeyen soru maalesef. 1.soru için ufak depremler bir yerde ana şok olacak demek değildir. 2. soru ise kimsenin cevaplayamayacağı bir soru, bilemeyiz..

Hocam 2019 eylül depremi öncesi marmara denizinde küçük depremler olmuşmuydu yakın sürçete 1-3 gün( meraktan soruyorum alakası olduğu için değil)

• PergamoN üstadım size bir sorum var. Marmara denizinde adaların güneyinden geçen adalar segmenti için araştırma yapan bilim insanlarının ikiye bölündüğü bir durum var. Bu fay kilit fay mı ? Değil mi ? Sayısız makale araştırdım buldum çevirdim okudum. İsim vermek olmaz ama işinin hakkını verenler bile ikiye bölünmüş sizin konu hakkındaki görüşümüz nedir

Kilit faydan kasıt ne anlamadım ama Adaların önündeki fay kesinlikle diri ve normal atımlı bir fay, yukarıdaki mesajlara ithafen Üşemezsoy'u hala çözebilmiş değilim bazen çok kilit noktalara değinebilirken , bazen aşırı saçmalıyor orta sırtı kesen bir fay yok ne demek anlamak çok güç, sismik kesitleri geçtim batimetri haritalarında morfolojik olarakda doğrultu atımlı bir fay tarafından kesildiği çok belirgin.

Marmara çukurları Pull-apart basin dedilen (Çek-ayır havzalar) şeklinde gelişmişdir.İki farklı doğrultu atımlı fay hareketi sonucu çekme rejimi altında oluşan çukurluklar.

Marmara'yı güncel olarak çalışan ekiplerin sayısı bir elin parmaklarını geçmez birşey söylüyorsan buna dair elinde veri olması lazım 2045'den önce olmaz diyen şahsında, Üşemezsoy'unda elinde söylediklerine dair veri ve yayınlanmış bir makalesi yok.

Şahsen Yaltırağın ve ekibinin çalışmalarını, dikkate alıyorum en güncel çalışmalar onun ekibinde 5.8'lik Silivri depremiyle fay haritasının doğruluğuda büyük ölçüde kanıtlandı.Geçtiğimiz haftalarda yeni bir makalede yayınladılar 5.8'lik Silivri depremi sonrası stres değişimi üzerine;

Diğer emekli şahıslarda bu çalışmaları yapacak ne bilgi birikimi mevcut nede bir ekibi , bu çalışmaları Yaltırak'da tek başına yapmıyor yapamazda, çünkü Jeoloji'nin farklı dallarında bilgi birikimi gerektiyor.En basitinden her deprem uzmanı, bir depremin odak mekanizması çözümünü çıkaramaz çünkü ayrı bir mühendislik bilgisi gerektiyor.

Yaltırağın yüksek lisansı Deniz Jeolojisi ve Jeofiziği üzerine doktora tez araştırmalarını sırasıyla Güney Trakya sahilleri ve Edremit körfezi jeolojisi üzerinde yaptı. Bu bölgelere ek olarak, 2000-2001 yıllarında Kanada'nın Newfoundland Memorial Üniversitesi'nde Marmara Denizi üzerine de çalışmaya başladı. Bu konudaki üstün nitelikli araştırmaları sayesinde 2003 yılında Türkiye bilimsel ve teknik araştırma grubu (TÜBİTAK) Teşvik Ödülü'nü, doktorasını tamamlamadan kazanan ilk araştırmacı oldu.

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• Hocam 2019 eylül depremi öncesi marmara denizinde küçük depremler olmuşmuydu yakın sürçete 1-3 gün( meraktan soruyorum alakası olduğu için değil)

Evet olmuştu birkaç gün öncesinde haraketlilik.

(Haber 24 eylülde yapılmış , deprem 26 eylülde gerçekleşti.)

Son dakika... Marmara Denizi'nde dikkat çeken deprem hareketliliği
    Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi Başkanı Murat Nurlu, "Marmara Denizi Silivri açıklarında meydana gelen depremin 15 artçısı var.…
    www.cnnturk.com

• Offizieller Beitrag

PergamoN adaların güneyinden geçen segment için MTA haritası doğrultu atımlı fay veriyor ve bunu aldıkları kaynaklar aslında belli.. Meşhur pichoncuların boydan boya kırılırsa teorisini anlattıkları durum yani. Cenk hocanın güncel haritalarını bulamadım ama bu fayın en son ne zaman deprem ürettiği vs biliyorsundur? 1963 depremi ve 1894 depremleri hakkında görüşün nedir?

• bfc48722177a366c71f97b7227a60f60.jpg

Japan_1_Wall.png

• PergamoN adaların güneyinden geçen segment için MTA haritası doğrultu atımlı fay veriyor ve bunu aldıkları kaynaklar aslında belli.. Meşhur pichoncuların boydan boya kırılırsa teorisini anlattıkları durum yani. Cenk hocanın güncel haritalarını bulamadım ama bu fayın en son ne zaman deprem ürettiği vs biliyorsundur?

hocam bundan bir anlam çıkar mı ?

• PergamoN adaların güneyinden geçen segment için MTA haritası doğrultu atımlı fay veriyor ve bunu aldıkları kaynaklar aslında belli.. Meşhur pichoncuların boydan boya kırılırsa teorisini anlattıkları durum yani. Cenk hocanın güncel haritalarını bulamadım ama bu fayın en son ne zaman deprem ürettiği vs biliyorsundur? 1963 depremi ve 1894 depremleri hakkında görüşün nedir?

1894 Depremi çok yüksek ihtimal bu fayda büyüklük 7.0Ms geçsede aletsel ölçüm olmadığı için şüpheli, 1963 depremi 6.3Ms Çınarcık'da normal fay depremi. (Adalar güneyindeki fayda doğrultu atım bileşenide mevcut ama baskın normal fay)

• Offizieller Beitrag

1894 Depremi çok yüksek ihtimal bu fayda büyüklük 7.0Ms geçsede aletsel ölçüm olmadığı için şüpheli, 1963 depremi 6.3Ms Çınarcık'da normal fay depremi.

anladığım kadarıyla Cenk hoca bu fayı 1766-1 ve 1766-2 depremlerini oluşturan ve marmara denizini boydan boya paralel geçen 2 segmentle ilişkilendirmiyor. Asıl vurgu yaptığı yer doğu marmara segmenti dediği segment. 1963 depremi bilgisi için teşekkürler

• Narsil MTA ve Kandilli haritalarında ki fay çizgisi eski haritalara bağlı, batimetride çukurluğu sınırladığı için çizilip geçilmiş (Sismik kesitide mevcut) muhtemelen 1894 depremini üretti.Yaltırağın haritalarında ve sismik kesitlerde bu fayın güneyinde (sarı) uzantısında bir fay daha mevcut ve 1509 depremiyle ilişkilendirilmiş Ana kolların bir diğeri orta çukurlukta 1776a ve daha batısında Tekirdağ çukurunu şekillendiren 1776b depremi ve fayı mevcut diğer karaya çıkan kesintisiz uzantı Ganos fayı 1912 7.3 Şarköy depremini üretti birde orta çukurluğun altında yine nispeten uzun bir yapı mevcut 1754 depremiyle ilişkilendirilmiş.

a Fault map of the Sea of Marmara region after Yaltırak (2002). The... |  Download Scientific Diagram

Son makalede eski haritaların (savunulan) ve kendi haritalarını yeniden vurgulamışlar;

• Üstadım eline sağlık değerli bilgilerin için. Kilit faydan kasıt elastik rebount yani gerilme öncelikli olarak fayın çevresinde sadece belli bir kısmında oluyor fay yamuluyor ve en sonunda merkezinden kırılıyor. KAF sonunda izlemlenen yıllık atım miktarı adalar segmentinde izlenemiyor yani fay hiç hareket etmiyor üstadım bu durumdan dolayı kilitli fay diye nitelendiriliyor.

Einmal editiert, zuletzt von Virga ()

• Üstadım kamu binalarında kullanılmaya başlandı sistem ama konut yapımında aynı durum söz konusu değil. Kayınpederim inşaat işiyle meşgul onu anlatımını söylüyorum adam bir tane çivinin hesabını yapıyor diyor gerisini siz düşünün.

• Üstadım kamu binalarında kullanılmaya başlandı sistem ama konut yapımında aynı durum söz konusu değil. Kayınpederim inşaat işiyle meşgul onu anlatımını söylüyorum adam bir tane çivinin hesabını yapıyor diyor gerisini siz düşünün.

Dedene Allah yardımcımiz olsun