Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Beklenen büyük deprem İzmit'te Gölcük etkisi verecektir. Ağır hasarlı binalar orta hasarlı olarak çevrildi. Bazılarına güçlendirme yapıldı ama doğu Marmara da ciddi hasar alacaktır. Allah yardımcımız olsun.

• Beklenen büyük deprem İzmit'te Gölcük etkisi verecektir. Ağır hasarlı binalar orta hasarlı olarak çevrildi. Bazılarına güçlendirme yapıldı ama doğu Marmara da ciddi hasar alacaktır. Allah yardımcımız olsun.

Hocam size katılıyorum . Özellikle Körfez-Derince ilçelerinde çoğu ağır hasarlı bina ortaya çevrildi.Çok sayıda var böyle binalar,diğer ilçelerden bilgim yok

Özellikle bu 2 ilçedeki eski yapı stoğu çok fazla.25-35 yaş aralığında evler.99 gölcük ve düzce depremlerini yaşadılar.

Marmara denizinde olacak büyük bir deprem bu 2 ilçede yıkıcı derecede etkili olacaktır.

• Tekrardan yaşayacağız depremleri ama kafamızı kuma gömdüğümüz sürece elbette bu acılar da yaşanacak.O kafalarımızı kuma gömen de cehaletimiz olacak.Allah yardımcımız olsun...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Ben 99 depremini yaşamadım ancak Allah bir daha böyle bir şeyi yaşatmasın milletimize.Büyük felaketin ardından 22 yıl geride kaldı pek çok kez bu denli olmasa da depremler oldu,kimimiz canlı tanık oldu.Geçen 22 yılda halen büyük depreme hazır olmadığımız ortada.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Öncelikle Gölcük Kavaklı'da 99 depreminde kaybettiğim kuzenlerim ve teyzemin mekanları cennet olsun.

Depremi yaşadım ve yıllarca psikolojik tedavi oldum ilaç kulladım düzenli olarak

Çok kötü günlerdi aklıma geldikçe kötü hissediyorum , Allah böylesi afetlerden korusun cümlemizi

• Olası istanbul depreminde zaten körfez derince gebze izmit hattı agir yaralar alacak çogu ev yukarda belirtildigi gibi eski ve 99 depremi oldugu ozamanlar kimin eli kimin cebinde belli degildi tanidikları olan evlerini hafif yada orta hasarlı göstertti çok duyduk bu tarz olaylar oysaki çogu ev ortanin bi tık üstü ve agir hasarlı durumda. Yeni yapılanlar hariç. Yani öyle bi durumda eski evlerden ayakta kalan olurmu Allah bilir.

• 99 depreminin her saniyesini yaşayan biri olarak hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Birçok tanıdığım arkadaşımı, komşularımızı kaybettim. Oturduğum sitede bulunan 9 bloktan 3 ü ilk anda birleşik olduğumuz blok depremde 1 saat sonra artçı şok ile çöktü. Bizim blok gül yaprağı gibi oldu ama şanslıydık çökmedi. Evde zifir karanlıkta bizi duvardan duvara pinpon topu gibi savuran o depremin üzerinden 22 yıl geçti ama hafizalar hâlâ taze. Rabbim bizi afetlerle sınamasın inşallah.☹️😔

• 99 depreminin her saniyesini yaşayan biri olarak hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Birçok tanıdığım arkadaşımı, komşularımızı kaybettim. Oturduğum sitede bulunan 9 bloktan 3 ü ilk anda birleşik olduğumuz blok depremde 1 saat sonra artçı şok ile çöktü. Bizim blok gül yaprağı gibi oldu ama şanslıydık çökmedi. Evde zifir karanlıkta bizi duvardan duvara pinpon topu gibi savuran o depremin üzerinden 22 yıl geçti ama hafizalar hâlâ taze. Rabbim bizi afetlerle sınamasın inşallah.☹️😔

Yaşananları unutmak mümkün degil zaten hocam yaşayan bilir. Kamyon binaya çarptı diye uyanip pencereyi ablamla kaldirdigimda karsidakı kırmızılik güneş gibi o zaten insani çok etkileyen etkenlerden biriydi babamın dili tutulmustu örnek veriyorum korkudan. Depremden ayrı bide tüpraş sıkıntısı vardı tabi halada tehlike yerinde duruyor. Ozaman patlayacak diye insanlar battaniyelerle daga tepeye kaçiyordu oysaki patlasa yok olmuştuk. Simdi beklenen depremdede Allah korusun yine ayni durumun olmayacaginin garantisi yok. Daha birçok derin yaralar varda yazmaya saatler yetmez.

• Yaşananları unutmak mümkün degil zaten hocam yaşayan bilir. Kamyon binaya çarptı diye uyanip pencereyi ablamla kaldirdigimda karsidakı kırmızılik güneş gibi o zaten insani çok etkileyen etkenlerden biriydi babamın dili tutulmustu örnek veriyorum korkudan. Depremden ayrı bide tüpraş sıkıntısı vardı tabi halada tehlike yerinde duruyor. Ozaman patlayacak diye insanlar battaniyelerle daga tepeye kaçiyordu oysaki patlasa yok olmuştuk. Simdi beklenen depremdede Allah korusun yine ayni durumun olmayacaginin garantisi yok. Daha birçok derin yaralar varda yazmaya saatler yetmez.

Herşeyi hatırlıyorum ama o sesi o uğultusunu unutamıyorum.

Evde nereye gittiğimi bilemeden kapıya ulaştığımızı hatırlıyorum ve babamın ölüyoruz ölüyoruz diye haykırışını hatırlıyorum.

Tam kapı anahtarını çevirmeye başladım durdu ama ikinci sarsıntı başladığında o korkuyu hiç unutamıyorum.

Şimdi bakıyorum herkes çok rahat ama başa gelmeden kimse anlamıyor.

• Depremi evet hiç birimiz unutmadık ve unutmayacağız, Allah bir daha böyle günler yaşamasın diyeceğim ancak yaşayacağımızda bir gerçek, bizlere düşen kendi tedbirlerimizi almak, mesela bir çoğumuzun deprem çantası hazır mı? veya bir çoğumuz evde yaşam üçgeni alanını belirleyip bun konu hakkında tatbikat yaptı mı, bizler de artık bu konuda daha bilinçli olup gerekirse eğitimini almamız gerekiyor bence, ülkemiz deprem ülkesi, umarım bir daha kötü günler yaşamayız hiç birimiz.

YAŞAYANLAR, ÖLÜLER BİRDE DENİZCİLER VARDIR.

• Haiti depreminde can kaybı sayısı 2.189'a yükseldi , 12.268 kişi yaralandı.Yıkılan ve hasar gören bina sayısı 136.800'ün üzerinde olduğu açıklandı 2021'in en ölümcül doğa olayı konumunda.

Söz konusu deprem Enriquillo–Plantain Garden fay zonunda 2010 depremininde aktardığı ek stres sonucu 11 yıl sonra gerçekleşti.Sol yanal doğrultu atımlı fay sistemlerini içeren bu fay zonunu bu özellikleri gereği doğu anadolu fayına benzetebiliriz ,Haiti yarımadasını doğu/batı uzanınımda Jamaica'ya kadar kesiyor.

2021 Depremi sonrası ilk düşünceler 2010 Depreminin bitişiğinde gerçekleştiğine dairdi ama söz konusu artçı depremler ve interferogram verileri bitişiğinde gerçekleşmediğini ortaya çıkardı. Söz konusu boşluk 40km civarında kesintisiz bir uzantı sağlıyor ve yerin altındaki geometrisi çok düzensiz bu düzensizlik fayın bu bölgede sıçrama yapmasından kaynaklanıyor, söz konusu boşluk 1770 depremiyle ilişkili olma ihtimalide oldukça yüksek görünüyor 2021'depreminde kırılan kesim ve 40 km civarındaki kırılmayan kesim 1770 depreminde beraber kırılarak 7.5Mw'lik bir deprem meydana getirmiş olma ihtimaline dair çalışmalar mevcut.

Her 2 deprem tarafından (2021/2010) iki ucundanda stress yüklenen bu 40km civarındaki kesimin ve Haiti'nin yıkıcı bir sonra ki depremi çok uzakta değil.